Новий закон щодо працевлаштування людей з інвалідністю. Нюанси та коли набуде чинності
На роботодавців чекають зміни в правилах працевлаштування людей з інвалідністю. Про це зазначили у Міністерстві соціальної політики України. У керівників буде два варіанти – надати роботу чи сплачувати внесок до спецфонду.
ОКСАНА ЖОЛНОВИЧ МІНІСТЕРКА СОЦПОЛІТИКИ
Наш пріоритет — не формальні звіти, а реальні зміни: забезпечити людям з інвалідністю не лише право на роботу, а й можливості та підтримку для працевлаштування. За статистикою, в Україні з близько 3 мільйонів людей з інвалідністю працевлаштовані лише 420 тисяч. Це трохи більше ніж 16%, тоді як у країнах ЄС цей показник перевищує 50%. Й ця ситуація вимагає комплексних змін — як у нормативній базі, так і у ставленні суспільства та роботодавців.
У мінсоцполітики також розповіли, якими ж тепер будуть вимоги до роботодавців. Так, вже з 1 січня 2026 набуде чинності новий Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю”.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
Закон передбачає:
- поширення 4% квоти на працевлаштування людей з інвалідністю на всі сфери, включно з держорганами;
- зміну підходу до визначення можливостей праці — замість того щоб фокусуватися на обмеженнях, визначаються лише ті види робіт, що можуть зашкодити здоров’ю або безпеці;
- впровадження соціального супроводу для людей з інвалідністю на робочому місці — держава буде фінансувати адаптацію середовища та колективу.
Крім того, з 2026 року штрафи за невиконання нормативу щодо кількості працевлаштованих осіб з інвалідністю скасовуються, але вводиться цільовий внесок на підтримку працевлаштування таких осіб.
Отже, роботодавець матиме вибір:
- Працевлаштувати осіб з інвалідністю, облаштувавши їм (за потреби) робоче місце.
- Сплатити цільовий внесок до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, якщо працевлаштування таких осіб неможливе (наприклад, через високий ступінь виробничого ризику).
У Мінсоцполітики також пояснили, що цей механізм має не каральну, а, навпаки, мотиваційну мету. Адже оплату спростили й зробили максимально прозорою, щоб роботодавець чітко розумів, куди спрямовуються його кошти.
Закон також передбачає розширення держпідтримки для бізнесів, які створюють робочі місця, компенсацію роботодавцям у випадку зниженої продуктивності та пільговий розрахунок квоти – 1 працівник з інвалідністю 1 групи зараховуватиметься як двоє.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Новий закон щодо працевлаштування людей з інвалідністю. Нюанси та коли набуде чинності
- Розбирав вибухонебезпечний предмет та отримав поранення – зведення ДСНС за тиждень
- Харківське КП увійшло до рейтингу «Ліга кращих підприємств України»
- На Харківщині в ДТП загинула жінка (фото)
- З 1 червня українські банки знизять ліміти на перекази