Обустройство вольеров и подготовка к спячке. Зима в Харьковском зоопарке
Зі зміною погодних умов, похолоданням та приходом календарної зими теплолюбні вихованці Харківського зоопарку перейшли з літніх вольєрів у свої теплі приміщення, що відповідають усім вимогам для зимівлі тварин.
Карина Детюк заступник директора Харківського зоопарку з зоологічної та наукової частини
Активная фаза подготовки пришлась на осень. Утеплили, а где необходимо, заменили окна, сделали ремонт кровель, укрепили металлические конструкции в отделе копытных животных, реконструировали внутренние бассейны для птиц, увеличили бассейн для бегемота путем демонтажа перегородки, которая разделяла его на две части. Что касается систем электро-, водо- и теплоснабжения, то они в надлежащем состоянии. Так что нашим животным тепло и уютно. Кроме того, их ждут интересные элементы обогащения среды, которые не позволят скучать.
Хижаки вже оцінили нові дерев'яні будиночки-укриття у відкритих вольєрах, додає Карина Детюк, а копитні – нові навіси, ведмеді – запаси сіна та соломи для комфортного зимового сну. Будиночки та навіси з теплими підстилками з соломи і тирси особливо важливі для тварин, які залишаються у відкритих вольєрах і в зимовий час. Морози для них не страшні, а в будиночку або під навісом вони можуть сховатися від негоди, уточнюють в зоосаді. Це гривасті барани, олені, козулі, верблюди, коні Пржевальського, рисі, вовки та тигри. І навіть африканський лев в теплі зими не хоче заходити в зимове приміщення, а вважає за краще знаходитися на вулиці. Його приклад наслідують і теплолюбні канни, які також виходять на сніг. Крім того, практично всі тварини днем гуляють. Тривалість прогулянок залежить від температури повітря і розмірів тварини. Наприклад, такі великі тварини як бегемот і слони повільно втрачають тепло, тому можуть довго перебувати на вулиці в холодну пору року. Але вибір залишається за твариною – гуляти чи ні і скільки за часом. Проте не тільки співробітники зоопарку готувалися до зими, облаштовуючи теплі вольєри і забезпечуючи посилений раціон. У відсотковому співвідношенні обсяг корму збільшився приблизно на 15-20%.
Жанна Сивуха прес-секретар Харківського зоопарку
Готовились к зиме и сами животные. Например, у некоторых животных в октябре-ноябре прошла линька. Особенно хорошо видно, как "утеплились" олени. У них появился густой красивый подшерсток, который помогает согреться в холода. Облегчит сохранение тепла и накопленный за лето подкожный жир. Более густая шерсть выросла и у верблюдов. Она не продувается даже при очень сильном ветре и не пропускает холод в морозы. Свои биологические механизмы запускают и медведи, готовясь к зимнему сну. Изменились их вкусовые пристрастия, произошла перестройка обмена веществ в организме, накопились подкожные запасы жира, которых должно хватить на всю зиму. Важный этап – обустройство берлоги для сна.
І судячи з поведінки клишоногих, додає Жанна Сивуха, зовсім скоро вони будуть дивитися теплі зимові сни. У цей період співробітники зоопарку дотримуються біля барлогів тиші, оскільки сон у ведмедиків дуже чуйний.