Опалення в Харкові: як прифронтове місто впоралось у 2024 році
2024 рік став для харківських тепловиків одним із складних – майже цілодобово комунальники працюють в умовах повномасштабного вторгнення. Обстріли, атаки на об’єкти енерго- та теплопостачання – все це змушує їх працювати в посиленому режимі. І головна мета – кажуть на підприємстві – це зробити так, аби у жителів прифронтового Харкова були опалення та гаряча вода. Для цього весь рік, кажуть, працювали над децентралізацією системи теплопостачання, аби мінімізувати відключення послуг під час обстрілів і блекаутів, а також зробити мережу непомітною для ворога.
ЄВГЕН КАУРКІН ДИРЕКТОР ТЕХНІЧНИЙ КП «ХТМ»
Окрім вже стандартних процедур та технологічних заходів пов’язаних з підготовкою магістральних мереж, наших основних джерел теплопостачання, насосних станцій – там де виконувались гідравлічні випробування. По критичним ділянкам були виконані перекладання магістральних, внутрішньо-квартальних трубопроводів із залученням попередньо-ізольованих труб (ППУ), заміною запірної арматури, ремонтам та відновленням насосів, електродвигунів.
Тож для того, щоб забезпечити автономність джерел постачання послуг готували не тільки магістралі, а й зробили такі собі енергетичні острови – це встановлення додаткового обладнання: об’єктів когенерації та блочно-модульні котельні.
ЄВГЕН КАУРКІН ДИРЕКТОР ТЕХНІЧНИЙ КП «ХТМ»
Умовними підсумками саме 24-го року можна вважати, що містом було розроблено план заходів щодо децентралізації джерел теплопостачання плюс встановлення когенераційних установок на ці об’єкти задля автономності їх роботи в не залежності чи є зовнішнє електропостачання, чи воно відсутнє.
Так муніципалітетом була проведена масштабна робота для того, щоб у Харків почали постачати необхідне обладнання. Все для того, щоб мінімізувати залежність від великого джерела живлення до котелень під’єднують спеціальні когенераційні установки, які і дозволяють живитися від власного джерела електропостачання.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
ЄВГЕН КАУРКІН ДИРЕКТОР ТЕХНІЧНИЙ КП «ХТМ»
Планом передбачено постачання когенераційних установок, газотурбінних установок сумарно одиниць 124, загальною потужністю майже на 30 МВт. Станом на сьогодні ми отримали 58 одиниць, сумарною потужністю 14 МВт. Нам продовжують надходити когенераційні установки великої потужності по 1,5-2 МВт і зараз триває процес саме приймання, монтажних робіт і їх приєднання до інженерних мереж. Ті когенерації, які мають потужність до 1 МВт протягом тижня, десяти днів після їх фактичного приїзду до Харкова вже встановлюються на заздалегідь підготовлені фундаменти, туди вже підведені газові мережі, мережі теплопостачання, електричні мережі. І протягом, як сказав, тижня ми вже їх підключаємо і ця чи інша котельня працює від них не залежачи від, ще раз, зовнішнього електропостачання.
Також триває і установка блочно-модульних котелень, саме вони дають можливість постачати якісні послуги навіть у найвіддаленіші куточки Харкова, наголошують у КП «ХТМ»
ЄВГЕН КАУРКІН ДИРЕКТОР ТЕХНІЧНИЙ КП «ХТМ»
Планом заходів в розрізі вже децентралізації вироботки тепла передбачено постачання 41 блочно-модульної котельні загальною потужністю 270 МВт. Частина цих котелень вже приїхала, а саме це 16 блочно-модульних котелень загальною потужністю 72 МВт. Зараз тривають роботи по їх підключенню та включенню до роботи. Деякі мешканці деяких районів вже бачать як основне обладнання приїхало на об’єкт будівництва та тривають роботи щодо їх підключення.
І з кожним місяцем Харків отримує все більше обладнання – це і дозволяє охопити якомога більше об’єктів.
ЄВГЕН КАУРКІН ДИРЕКТОР ТЕХНІЧНИЙ КП «ХТМ»
Якщо в минулому році максимальна потужність блочно-модульних котелень, які ми приймали складала 6 МВт, то станом на сьогодні вже реалізується один проєкт потужністю 24 МВт. Ця блочно-модульна буде забезпечувати близько 40 багатоквартирних, багатоповерхових житлових будинків якісним опаленням автономно. Туди вже прокладенні всі інженерні мережі, зараз триває прокладання газових мереж. Далі на наступний рік ми плануємо встановлення когенераційної установки задля того, щоб цей мікрорайон міста був з опаленням автономним. Умовно автономним – не залежачи від великого джерела електропостачання.
І такий підхід впроваджують не тільки на багатоквартирні будинки, а і на важливі об’єкти цивільної інфраструктури.
ЄВГЕН КАУРКІН ДИРЕКТОР ТЕХНІЧНИЙ КП «ХТМ»
Було визначено 9 локацій, які в себе включають максимально важливі об’єкти Департаменту охорони здоров’я. Зараз по цих об’єктах ми починаємо приймати блочно-модульні котельні. По трьох об’єктах вже встановлюються димові вежі і йде обв’язка газопроводів. У нас по графіках кінець грудня початок січня ми почергово запускаємо ці об’єкти до роботи. Запускаємо в тестовому режимі, далі в базовому режимі задля забезпечення закладів охорони здоров’я сталим опаленням.
На підприємстві наголошують, особливу увагу приділяють також і підвищенню кваліфікації майстрів – так аби вони могли оперативно почати працювати з новим обладнанням.
ЄВГЕН КАУРКІН ДИРЕКТОР ТЕХНІЧНИЙ КП «ХТМ»
Ми проводимо попереднє навчання разом з виробниками обладнання – це є основною з вимог нашого підприємства. Що окрім того, що нам постачають це обладнання потрібні і виробничі інструкції, і робочі інструкції і певний час потрібно задля навчання персоналу. Але, щоби зменшити цей час навчання ми вже з початку будівництва, або блочно-модульні котельні, або когенерації, закріпляємо той персонал, який буде з ними працювати і тобто з нуля, з фундаменту він починає, як-то кажуть, вникати і розумітися на цьому обладнанні.
Тож, кажуть у «ХТМ», продовжуватимуть працювати над тим, аби зробити систему опалення не тільки більш сучасною та функціональною, а й більш автономною та децентралізованою, аби попри тяжкі умови у домівках жителів прифронтового Харкова були якісні послуги з теплопостачання.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Як зміниться вартість розподілу/доставки газу в 2025 році для харків’ян?
- У харків’янки шахраї зняли з картки майже 100 тисяч гривень (фото)
- Стартувала реєстрація на премію для вчителів від видавництва «Ранок»
- Нові правила для виходу на пенсію: що зміниться у 2025 році
- Окупанти за рік пошкодили у Харкові 2658 житлових будинків