Основ’янське озеро під загрозою: громада проти видобутку піску
Навколо мальовничого Основ’янського озера розгортається гаряча дискусія. Плани компанії «Рейсіс Україна» щодо видобутку піску викликали хвилю занепокоєння серед місцевих жителів та екологів. Люди бояться екологічної шкоди та змін у звичному способі життя. Щоб з’ясувати всі деталі та почути думки сторін, відбулися громадські слухання, що зібрали сотні небайдужих.
СВІТЛАНА КУРАКСІНА АКТИВІСТКА, МЕШКАНКА ЖИХОРА
Суть проблеми – в нас ще одні желающіє іспортіть нам життя. Це ТОВ «Рейсіс Україна». Вони хочуть добувати пісок уже у озері і хочуть 90 гектар водойми загального користування іспользувати для цілі видобутку піска. Як це почалося? Наша активістка побачила об’явлення планової діяльності «Рейсіса» на остановке, зірвала його і принесла до громади. І ми зайшли у портал «Еко» і побачили желаніє ще одних комерсантов набить свій карман за счет екології.
Дізнавшись про плани підприємства, місцеві мешканці звернулися до місцевої влади.
СВІТЛАНА КУРАКСІНА АКТИВІСТКА, МЕШКАНКА ЖИХОРА
Наша влада, наш мер і наша адміністрація разом з нами завжди. Ми звернулися, сказали, що отаке буде, до них прийшов звіт. І ми вместе отстоюємо життя людей, які мають право жити у екологічному місті.
Основні ризики – підвищення рівня пилу, забруднення повітря, знищення частини зелених насаджень через намивання піску. Також викликає занепокоєння можливе погіршення стану доріг – великовантажна техніка, яка перевозитиме пісок, може спричинити додаткове навантаження на інфраструктуру житлового району.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
АРТУР КОВАЛЬОВ КЕРІВНИК ГО «ЗА КРАЩИЙ ХАРКІВ»
Величезна проблема – це водопостачання. Централізованого постачання в Жихорі немає, тому громада, більше десь 9-ти тисяч мешканців проживають.Вони кажуть, що вони будуть добувати від 3-х до 12-ти метрів, а це погіршення, то єсть поглублення, тому може призвести до наслідків у людей – пропажі води в колодцях та скважинах і тому це є така велика загроза. Плюс там є два містечка, де люди відпочивають, це городські пляжі. І якщо вони будуть там видобувати пісок, то перетвориться повністю на технічний. І люди не зможуть відпочивати – ні з дітьми, ні з тваринками.
СВІТЛАНА КУРАКСІНА АКТИВІСТКА, МЕШКАНКА ЖИХОРА
Їх планова діяльність планує викиди, хімічні викиди 6000 тон на голови людей. Люди не можуть дихати тим, що вони роблять. І загажувати воду, там рядом знаходиться Крюковський заповідник. В озері живе флора і фауна, вони все знищують.
Основ’янське озеро – це не просто водойма. Це улюблене місце відпочинку для тисяч харків’ян. Люди приїжджають сюди, щоб відпочити від міської метушні.
СВІТЛАНА КУРАКСІНА АКТИВІСТКА, МЕШКАНКА ЖИХОРА
Громада заказала і зробила проект РЛП – це регіонально-ландшафтний парк і зараз ми будемо робити нацпарк. Клопотання до міністерства науковці готують. Вони ізучили озеро, ізучили ліс, науковці. У озері 72 види птиць на зимовку. І у весні, і у осені там багато птиць. І багато краснокнижних флора і фауна живе, яка находиться в Бернській конвенції, і в субзаплаві руки Уди це смарагдова мережа.
Серед питань, які порушували під час слухань, – рекультивація території. Компанія «Рейсіс Україна» обіцяє, що після завершення видобутку піску на місці кар’єру облаштують пляж.
Втім, у документації зазначено, що відновлювальні роботи передбачені через 29 років. Мешканців така перспектива непокоїть.
АРТУР КОВАЛЬОВ КЕРІВНИК ГО «ЗА КРАЩИЙ ХАРКІВ»
29 років це, ну, дуже велика, це півтори покоління. 25 років – це одне покоління, грубо говоря, а це вже даже більше. І люди будуть чекати? Тобто 9000 людей, мешканців громади, а помимо цього ще їздять сюди місцеві мешканці Харкова відпочивати на цей ліс і на озеро.
Слухання відбулися у напруженій атмосфері. Мешканці мікрорайону Жихор, більшість із яких долучилася онлайн, висловили категоричне несприйняття проєкту. Порозумітися з представниками компанії «Рейсіс Україна» не вдалося.
На заході були присутні фахівці Міндовкілля. Саме вони мають ухвалити остаточне рішення щодо надання дозволу на видобуток піску.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Харків у травні (фоторепортаж)
- Основ’янське озеро під загрозою: громада проти видобутку піску
- Полюбити серцем і стати господарем. У міському центрі поводження з тваринами чекають на небайдужих
- Україна повернула 205 захисників з полону: серед них — 7 воїнів з Харківщини
- У Харкові з початку року зареєстрували майже 3,4 тисячі нових ФОПів