"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Осторожно, клещи активизировались! Что делать, если вас укусил маленький кровопийца?

Вони прокинулися і активізувалися раніше звичайного через аномально теплу погоду. Кліщі – досить маленькі за розміром комахи, які можуть завдати серйозної шкоди здоров'ю людини. Так як є переносниками небезпечних інфекцій. Фахівці кажуть, як тільки-но температура грунту прогрівається до 4 градусів тепла, кліщі йдуть у наступ. Серед поширених хвороб, якими вони можуть нагородити людей – енцефаліт або запалення головного мозку, а також ще хвороба Лайма. Ранні ознаки останньої включають висип, що може супроводжуватися через кілька тижнів-місяців неврологічними, кардіо- або ревматологічними відхиленнями.
 
Наталя Шепилєва головний інфекціоніст Харкова
 
Но кроме этих двух широко известных инфекций клещи переносят ещё более 18 патогенов. Это и простейшие, это и вирусы. Это и микробы. В нашей местности мы должны остерегаться анаплазмоза и эрлихиоза, т.е. это уже доказанные инфекции, которые так же передают клещи при укусе человека и теплокровного животного. Парадокс в том, что всё начинается бессимптомно, именно в этом и опасность всех клещевых болезней. Т.е. человек вначале не чувствует никаких изменений, даже те клинические мероприятия эритемы или пятно на коже, которое должно человека заставить задуматься и пойти к врачу, не вызывает никаких жалоб. Но что происходит на самом деле вот эта первая локализованная форма переходит во вторую – диссеминированную. 
 
Тобто збудник зі шкіри, током крові переходить у внутрішні органи, додає Наталя Шепилєва. І далі подразнює серцево-судинну систему та центральну нервову систему, суглоби. І це може відбутися коли людина цього не очікує. Виявити маленького паразита, що присмоктався до тіла людини, не завжди вдається швидко, додають інфекціоністи. Адже ці кровопивці можуть кілька днів "гостювати" на шкірі, залишаючись непоміченими, і рости в розмірах. 
 
Наталя Шепилєва головний інфекціоніст Харкова
 
Клещи не поднимаются выше 1 метр 40 сантиметров над уровнем земли. Т.е. низкие кустарники, поросль, вот это когда не проводится санитарная вырубка в лесах – это всё места расплода клещей. Причём у клещей нет органов чувств, у них как инфракрасные датчики, они чувствуют приближающегося теплокровного животного или человека. Цель клеща не заразить нас, а цель клеща напиться крови и отложить потомство, чтобы дальше жить. При этом он нападает на человека. Если клещ инфицирован, то он в момент укуса разрезает кожу и вносит туда кроме антикоагулянтов, которые дают ему возможность напиться крови. Кроме обезбаливающих элементов, почему мы не чувствем укусы клеща, он вносит туда и возбудитель, в ранку. 
 
Коли ви все ж таки побачили кліща на своєму тілі, не потрібно відразу непритомніти і писати заповіт, жартують медики. Паразита, що вдосталь напився крові, головне правильно видалити з ураженої частини тіла. Якщо поруч немає лікаря, то це можна зробити за допомогою трьох способів – пальцями, спочатку обов'язково одягнувши на руки рукавички, за допомогою нитки або медичного чи косметичного пінцета. Взяти кліща слід ближче до хоботка, акуратно підняти його вгору аби не відірвати йому голову та викрутити його як звичайний шуруп. Рану обов'язково обробити розчином спитру чи йоду. Та зробивши ці маніпуляції, не слід відразу радіти та викидати того паразита за вікно, мовляв проблему вирішено.
 
Наталя Шепилєва головний інфекціоніст Харкова
 
С ним не надо расплавляться – сжечь, раздавить, выбросить с 11 этажа. Его надо взять в обычную салфетку, в бумагу, даже не надо обязательно специальных приспособлений, как  раньше. Потому что для диагностики клеща используется метод ПЦР. А для этого можно принести клеща фрагментировано, разорванного, не обязательно живого везти. Методы диагностики из года в год улучшаются, возникают новые методы. Поэтому берём клеща, которого извлекли и несём в лабораторию и в течении одного рабочего дня мы получаем результат – инфицирован этот клещ или нет. Надо ли нам опасаться, но диспансерное наблюдение никто не отменял. 
 
У зоні ризику і тварини, кажуть інфекціоністи. Під час прогулянок, перш за все, можуть постраждати собаки. Тому господарі повинні шукати способи аби вберегти домашніх улюбленців від кліщів. А фахівці радять одягати на тварин спеціальні нашийники або браслети, яких повно в продажу. А для себе використовувати спеціальні спреї перед походом в лісосмуги.