У вересні інфляція в Україні прискорилася до 1,5% в порівнянні з липневим показником у 0,9%. Такі дані оприлюднили в Державній службі статистики України.
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Найбільше серед категорій продуктів минулого місяця підвищились ціни на яйця – на 12,1% та овочі – на 3,8%. Також за серпень подорожчали олія соняшникова – на 2,6%, хліб – на 1,5%, макаронні вироби – на 1%. Щодо тваринницької продукції, то ціни на м’ясо і м’ясопродукти у вересні зросли на 1,5%, на молоко – на 2,9%, масло вершкове – на 3,6%, тверді сири та сир кисломолочний – на 1,9%. Разом з тим за підсумками місяця зафіксовано зниження цін на цукор (на 1,8%) та фрукти (на 0,2%). У цілому за підсумками січня-серпня п.р. споживчі ціни в Україні зросли на 6,5%, тоді як на продукти харчування – на 4,4%.
Ріст інфляції – показник спаду економіки. І відбувається це в першу чергу через війну. На цьому тлі експерти говорять також про критичний дефіцит кадрів у всіх сферах.
ЄВРОПЕЙСЬКА БІЗНЕС-АСОЦІАЦІЯ
Навесні 2024 року 74% компаній відчували дефіцит кадрів, а в деяких сегментах економіки, наприклад серед водіїв, частка вакансій уже сягає 50%.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
Знов таки серед основних чинників – війна і масова еміграція українців до інших країн. На думку експерта у сфері міграційної політики Андрія Гайдуцького, активізація воєнних дій в окремих регіонах на сході України, періодичні перебої з електроенергією не дають можливості окремим верствам населення повноцінно працювати в країні.
За прогнозами експертів, у наступні десять років на Україну очікує щонайменше два етапи нової еміграційної хвилі.
АНДРІЙ ГАЙДУЦЬКИЙ ЕКСПЕРТ У СФЕРІ МІГРАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ
Перший — після припинення воєнних дій: частина людей виїде за кордон або до родин, або на роботу, адже на українських чоловіків в ЄС формується відкладений попит. Другий етап — це вступ України в ЄС, що теж вплине на відтік українців, адже різниця в оплаті праці залишається величезною.
Між тим економісти зазначають, що просто повернення українців на Батьківщину не вирішить проблему дефіциту кадрів. Проблема в рівні заробітної плати.
АНДРІЙ ГАЙДУЦЬКИЙ ЕКСПЕРТ У СФЕРІ МІГРАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ
Це різниця між зарплатою, яку хоче отримати потенційний працівник, і сумою, що її готовий платити роботодавець. Наприклад, за даними Robota.ua, у січні 2024 року українець був готовий працювати за 22,7 тисячі гривень, а роботодавець був готовий платити лише 19,7 тисячі гривень. Але за два роки ця різниця (3 тисячі гривень) зросла майже в десять разів. Ще в січні 2022 року ця різниця становила лише 445 гривень. Це вказує на те, що в нинішніх реаліях дедалі менше роботодавців готові наймати українців за ті гроші, на які останні готові працювати.
Експерти впевнені, для того, щоб побудувати заможне суспільство, яке користується благами від держави, потрібно, аби хтось ці блага оплатив. За рахунок лише самих українців не можно підняти економіку України. Темпи зростання ВВП постійно зменшуватимуться і цьому є кілька причин, зазначає аналітик.
АНДРІЙ ГАЙДУЦЬКИЙ ЕКСПЕРТ У СФЕРІ МІГРАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ
По-перше, через високу частку пенсіонерів у структурі населення (приблизно 34%), високу частку ветеранів і членів їхніх родин (за даними Мінветеранів, їхня кількість зросте до 5 мільйонів, що становитиме приблизно 17% населення) тощо. По-друге, через низькі обсяги внутрішніх ресурсів, одним з яких традиційно виступають банківські депозити. У розрахунку на одну особу українці тримають у банках лише близько однієї тисячі доларів США. Тому нам банально потрібно почати залучати людей з грошима, які почнуть їх витрачати в Україні та створювати споживчий ефект на товари і послуги, вироблені в країні.
Шлях до покращення української економіки, на думку експертів, пролягає через лібералізацію ринку праці з метою спростити залучення іноземців роботодавцями. Цей крок також відповідає і нещодавно схваленій урядом Стратегії демографічного розвитку України до 2040 року, зауважує Андрій Гайдуцький. Але основна умова, за якої можна буде працювати над різними програмами розвитку країни – це безпека, тобто, припинення війни.
ОСТАННІ НОВИНИ
- У Харкові розпочне роботу ще одна підземна школа
- Ціна порятунку: У Харкові вшанували пам’ять тих, хто віддав життя заради інших
- “Вони створили такі умови, що немає страху народжувати”, – породілля про Харківський перинатальний центр
- Минулоріч у Шевченківському районі усунули понад 650 аварій на водоводах
- Харківські тепловики працюють цілодобово, щоб у містян були якісні послуги