Пісок замість лісу: чому харків’яни не хочуть втрачати Жихорський ліс
Підприємство «Кар’єр Основа» прагне видобувати пісок на території Жихорського лісу. Місцеві мешканці виступають проти, адже це може призвести до серйозних екологічних наслідків і знищити улюблене місце відпочинку. Жихорський ліс виконує функцію буферної зони між промисловими підприємствами та житловими кварталами. Акції на його захист тривають вже майже рік. Все почалося в травні 2024 року, коли без попередження почали зрубувати дерева.
СВІТЛАНА КУРАКСІНА МІСЦЕВА МЕШКАНКА
Приїхали лісники і почали пиляти дерева. Наші жителі дали клич, що таке робиться у лісі і нікого не поставили у курс діла. Ми приїхали, я приїхала і побачила, що десять лісорубів рубають ліс. Я спитала в них, шо вони роблять. Вони сказали, що буде тут площадка для государства. В общем, правди ніякої не сказали. Я в них спитала: «А громада в курсі, що вони роблять?» Вони сказали: «А при чому тут люди до лісу?»
СВІТЛАНА КУРАКСІНА МІСЦЕВА МЕШКАНКА
Ліса було дуже багато, щас там ліса практично немає. Я тут купила домівку в дванадцятому році. Тут на половину лісу було більше. А «Кар’єр» поступово пісок вигрібав землі лісового фонду та дерева падали, падали, падали, падали, і от, як ми бачимо, тут одна водойма. Після їх діяльності тут одна водойма і останеться.
Ще одна причина протесту – загроза водним ресурсам. У мікрорайоні немає централізованого водопостачання. Люди користуються колодязями та свердловинами. Місцеві побоюються, що після початку розробки кар’єру рівень ґрунтових вод знизиться. До того ж, вирубка дерев і активний рух техніки можуть призвести до утворення піщаних бур.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
АРТУР КОВАЛЬОВ МІСЦЕВИЙ МЕШКАНЕЦЬ, КЕРІВНИК ГО «ЗА КРАЩИЙ ХАРКІВ»
Є усування ґрунту от, як ви бачите, обвітрювання ґрунту. І коренева система дерев вилазить, получається, обвітрюється, таким чином засихає дерево, і потім воно падає. Небезпечно це і для дерев, і також небезпечно для мешканців, які живуть поруч видобутку. Тут є рядом оселі, де менше 50 метрів буде проводиться видобуток корисних копалин.
Підприємство «Кар’єр Основа» уклало договір із Жовтневим лісовим господарством. Документ передбачає видобуток піску на площі 11 гектарів лісу.
СВІТЛАНА КУРАКСІНА МІСЦЕВА МЕШКАНКА
Ми громадою звернулися до нашого мера Ігорю Олександровичу Терехову з тим, що тут таке коїться, звернулися до нашого народного депутату Бакумова Олександра Сергійовича. І вони ініціювали перевірку законних дій. І з цього моменту почали разбірательства. Законно це незаконно. Ну, тут саме важливе законно… сам сервітут, може, і законний. Там написано вместо земель лісового фонду рілля або в ОВД написано рілля. Це фальсифікація офіційних документів. І ведеться, було возбуждено кримінальне провадження прокуратурою по факту нищення земель лісового фонду та державних земель та державного лісу.
У підприємстві запевняють: після завершення видобувних робіт планують провести рекультивацію – висадити нові дерева. Та місцеві мешканці сумніваються, що це можливо на місці знищеного лісу.
АРТУР КОВАЛЬОВ МІСЦЕВИЙ МЕШКАНЕЦЬ, КЕРІВНИК ГО «ЗА КРАЩИЙ ХАРКІВ»
Вони вберуть пісок, оставлять якусь там частину. Це через 8 років вони почнуть тільки рекультивацію. Сосна, ну, вони якщо будуть висаджувати трьохгодовалу, а, може, там півгодовалу, то єсть і відновлення це десь 15-20 років. Тобто ліса тут не буде ще 20 років, получається. В нас просто заберуть ліс, і 20 років його не буде. І можливість іще, ніхто ж не виключає ризики його приживаємості. Тому що сосна вона така, вона росте, може, в одному місті, а, може, в другому не ростиме. І якщо ґрунт убрати, і там буде близько вода, то корні будуть, моє таке розуміння, шо воно в воді буде ілі там влагость невелика буде. Вони будуть просто гнити і знешкоджуватися дерева.
У «Кар’єр Основа» наполягають: для їхньої діяльності підходить лише пісок із цієї ділянки. Проте місцеві мешканці ставлять це під сумнів.
АРТУР КОВАЛЬОВ МІСЦЕВИЙ МЕШКАНЕЦЬ, КЕРІВНИК ГО «ЗА КРАЩИЙ ХАРКІВ»
Їм економічно вигідно, тому що підприємство знаходиться поруч. То єсть тут 100 метрів, грубо говоря, і вони вже на місці. То єсть логістично не потрібно їхати, затрачувати паливо, мастило в інше якесь там місто, а все на місці, добули, переробили, віддали. Тисячі процентів наценка йде, то єсть заробіток. Я тільки так вважаю, що економічно їм вигідно.
Харків’яни, мешканці Жихоря та навколишніх селищ зібрали 6000 підписів і надіслали своє зауваження до Міністерства захисту довкілля. У квітні цього року відбулися громадські слухання, на яких були присутні представники міністерства, підприємства «Кар’єр Основа» та місцеві жителі. Харків’яни сподіваються, що Міндовкілля прийме зважене рішення і не надасть дозволу на видобуток піску.
ОСТАННІ НОВИНИ
- У Харкові пройшов майстер-клас із виготовлення Великодніх виробів для тих, кому 60+
- У Київському районі відновлюють покрівлі після «прильотів»
- У пошкоджених будинках Харкова замінили вибиті вікна (фото)
- Баскетболісти вище за всіх, футболістки поки другі, дзюдоїсти – на Гімназіаді, рукоборці – у Львові
- Судитимуть харків’янку, яка чекала “руський мир”