Євгенія Кутнова кореспондент
-Одне із визначних місць Харкова- площа Рози Люксембург. Її історія тягнеться ще з сімнадцятого сторіччя. Тут був головний базар міста та проводились ярмарки, Покровський та Успенський. У дев"ятнадцятому сторіччі її застроїли одно та двоповерховими будівлями. Серед них був один, визначний, будинок купця Павлова, який у тисяча дев"ятсот тридцятому році дав нову назву площі.
У Будинку купця Павлова відкрили Малий театр і "Гранд-готель". Це місце стало визначним. На початку тисяча дев'ятисотих років на ній проводити демонстрації та збори. У січні тисяча дев'ятсот дев'ятнадцятого року її перейменували на честь теоретика марксизму Рози Люксембург. З того часу і до сьогодні вона носить цю назву. Але нині Харків йде шляхом повернення історичних назв. Тож і площі, що носить ім"я німецької комуністки – хочуть повернути старовинну назву. Це питання вже розглянули на міській топонімічній комісії.
Олексій Хорошковатий відповідальний секретар міської комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища
-Мы подошли к тому моменту, когда мы приступаем к реконструкции площади, к возвращению, скажем так, ее облика, исторических зданий и собственно говоря возвращение к истории. У нас в следующем году 360 лет городу Харькову и как бы вполне логично, что мы потихоньку, постепенно, аккуратно вовзращаем те названия, которые, действительно, стоит вернуть.
Роза Люксембург не пов'язана з Харковом, – каже Олексій Хорошковатий. Колись і вулиця Сумська носила назву Карла Лібкнехта, Римарська – Клари Цеткін. Але згодом їм повернули історичні назви.
Михайло Пилипчук голова Ради почесних громадян міста Харкова
-Раз мы идем по пути возвращения исторической правды родного города, то мы должны как можно больше вернуться к тем названиям. Да, Дзержинский, свое сделал, будучи наркомом промышленности, вклад его есть в Харьков, но улица Мироносицкая – это историческое название, которое идет в те века. Мы же сохранили, мы же не переименовали ни Коцарскую, ни Чеботарскую, ни Клочковскую, ни Кузнечную.
Історики теж вважають, що площі доречно повернути історичну назву – Павлівська. Адже на їх думку, Роза Люксембург немає ніякого відношення до Харкова.
Сергій Куделко професор ХНУ ім.В.Н.Каразіна
-Это иммигрантка с России, а она иммигрантка с царской России, она не была в Харькове, она не присутствовала не в каких событиях, которые имели здесь место. Я думаю, что в учебниках, в энциклопедиях, там, где положено сказать о Розе Люксембург, там сказано.
Однак проти зміни назви виступили прибічники комуністичних поглядів. На їх думку, назву Павлівська ніхто не пам"ятає.
Володимир Лушницький депутат Харківської міської ради
-Да, кто-то из стариков, которые жили еще до девятнадцатого года, которым в обед сто лет или даже более, чем сто лет может еще и помнят это название, вы понимаете, она не осталась в памяти людей.
Натомість харків'яни твердять, що площа Рози Люксембург для них завжди була Павлівською. Тож більшість підтримує ідею повернення історичної назви.
Олександр пенсіонер
-Мы ее все знаем, как Павловскую площадь. Поэтому, мне лично, все равно как она будет называться, лишь бы она площадью осталась. Мне бы хотелось, чтобы название осталось историческое, как оно было. Старое поколение называет ее именно Павловской. Как бы это память, память тех людей, который здесь прожили всю свою жизнь и ушли, как говорится, в мир иной, ну молодое поколение этого конечно не поймет, им без разницы будет.
Ганна медсестра
–Пусть переимиeновуют, как считают нужным, как людям нужно, для истории нужно. Так и называют ее, Павловской площадью, и в трамваях.
Але чи стане площа Рози Люксембург Павлівською, вирішить сесія міськради. Члени топонімічної комісії лише прийняли рішення- рекомендувати депутатам повернути історичну назву. За – проголосували п'ятнадцять із шістнадцяти представників комісії, один -проти.