По 20-е февраля в Харькове будут показывать украинские вышиванки

08.02.2014 21:13   -
Автор:

Дивовижна краса народної творчості. У Харкові представлено виставку українських орнаментів.

Анжела Сушко кореспондент

Класичні зразки народної полтавської вишивки, кольори неяскраві: блакитний, вохристий, світло-коричневий. Втім іноді автор експозиції, майстер народної творчості Григорій Гринь, використовує зелений та його відтінки, поєднує червоний з чорним. Та найкраще, на його думку, виглядають речі, вишиті білим по білому.

Він шукав зразки народних орнаментів, знаходив людей, які були власниками якогось клаптика старої тканини з вишивкою і навіть не знали його цінності, іноді  підбирав унікальні речі на смітнику. І так набралася цІла колекція дивовижних зразків, яка на сьогодні, за визначенням фахівців, вважається однією з найбільших в Україні. У Харкові, в обласному центрі культури і мистецтва представлено тільки невелику її частину.

Сергій Вакуленко голова Харківського обласного осередку Національної спілки майстрів народної творчості України

Кожна робота неповторна. І здавалось використовуються схожі елементи, але навіть схожі елементи кругом різні, а експозиція завжди унікальна і неповторна. Унікальні не тільки твори, унікальні кольори подібрані.

"І вишите моє життя на ньому" – так коротко але так ємко назвав свою експозицію Григорій Гринь. Адже тут, каже, представлено все те, чому присвятив своє життя – він вивчав та відроджував традиційні вишивки. Майже півстоліття майстер розробляє ескізи художніх виробів. Створив вже понад 500-т і своїх власних орнаментів. Натхнення, зізнається, черпав з довкілля, навіть працював квіткарем і ландшафтним дизайнером, і такий досвід став у нагоді.

Григорій Гринь заслужений майстер народної творчості України

Зробив такий дизайн на подвір'ї, що казали Петрович навчився не тільки сорочки вишивати, а й манишки вишиває з квітів на подвір'ї, розумієте. Я дуже люблю квіти. І це допомогло мені в моїй творчості. Кожну квіточку, я дивився на неї кожний ранок, поливав, вирощував, нянчився і це дало мені можливість перенести її на рослинно-геометричний орнамент і потім я складав на основі цього малюнки.

В експозиції багато рушників, адже ще з давніх часів їх вважають за оберіги, тож саме вони такі поширені в родинних церемоніях і обрядах: під час сватання та весілля, закладання хати і на входини, зустрічі почесних гостей та народження дитини. Представлені тут і українські вишиті сорочки, а разом з ними і ось такі краватки.

Станіслава Власова відвідувачка виставки

Я пришла сюда для души. Я не вишиваю, но я для души, это моя душа. Я сама из Киевской области и мне это близко.

Вікторія Осипенко відвідувачка виставки

Доторкнутися до цієї краси. Це багатство і неповторність. Бачете, скільки всіляких барв и визирунків.

Тетяна Костова відвідувачка виставки

Во всех этих знаках заложена культура рода, история рода. Это очень святое для каждого нашего украинца.

Національний колорит сьогодні у попиті. І ескізи не залишаються лише схемами на папері. Їх втілюють в життя вже справжні вишивальниці.

Григорій Гринь заслужений майстер народної творчості України

Я цим живу, це все моє життя, розумієте. Я таку насолоду маю. Мені бабуся вже каже ну кидай, скільки ти будеш малювати, навіщо тобі. Я сюди їхав Люда мені дзвонить, я їду по тебе, ти вже мабуть на чемоданах. Ні, кажу, ще домальовую один рушник, розумієте.

Тож, як зізнається майстер, з оптимізмом дивиться в майбутнє, каже попереду багато творчих зАдумів, хоче зробити щось нове, оригінальне і ще радувати людей.