Пошуки квітки папороті, віночки, обрядові пісні та смачні страви. На Слобожанщині відгуляли Івана Купала

06.07.2013 18:12   -
Автор:

Ігор Бескровний кореспондент

-Пошуки квітки папороті, віночки та обрядові пісні. На Слобожанщині вже як 3 рік поспіль наймасштабніше гуляють Івана Купала, найгучніше це роблять у Сквородинівці.

Мало не з самого порогу господині пригощають всіх своїми ласощами. Кажуть на Івана Купала, вони особливі. Серед розмаїття меню фарширований перець, пиріжки з капустою, картопля з грибами і не тільки.

Антоніна господиня з Сахновщини

-Головна страва на Івана Купала – варені яйця і риба. Карасі жарені. Спеціально, бачите, вона ріжеться ось такою гармошечкою. Оце спеціально. Для того, щоб у неї не стало кісточок, тобто кісточки якось зразу розтають, оце спеціально.

На свято, говорять учасники етно-фесту чоловікам дозволялося випити вогняної водиці. Але небагато, жартують господині, аби на ранок здоров'я вистачило. Ну, а якщо не розрахував своїх  сил, то на допомогу прийдуть народні засоби порятунку.

-Я вам правду скажу. Вона як мені скаже – пий яйце, я як випиваю у мене голова не болить. Чи від яйця, чи від неї, не знаю.

Один з головних атрибутів свята – купальський вінок. Його плетуть, а потім пускають у водойму незаміжні дівчата, в надії знайти свого нареченого.

Вікторія господиня з Сахновщини

-Плели завжди з лікарських польових квітів і обов"зково повинен бути полин. Степова трава гіркий полин. Тому що полин – це захист від нечистої сили.

Серед інших національних оберегів свята – зв'язані гілочки калини та дубу.

Антоніна господиня з Сахновщини

-Дуб це символ чоловіка, а калина – символ жінки. Зв"язували такою яскравою ленточкою і залишали вдомі для того, щоб було здоров"я достаток, злагода. Щоб цілий рік ця родина впарі жила і не розбіглася. В добрі і щасті.

Тетяна Іщенко заступник директора Департаменту культури і туризму, начальник управління туризму обладміністрації

-Самая главная изюминка этого фестиваля, что он аутентичный и удалось сохранить это. Мне кажется это основное. Тут прелесть в чём, не нужно придумывать новое, главное сохранить и показать наше натуральное, исконное, присущее нашему народу.

Те, що притаманне нашому народу, на Слобожанщині прищеплюють з самого дитинства.

Соня  6 років

-Это праздник, када, када ну если вообще девушка бросает венок. Если венок тонет, то девушка скорей всего умрёт.

Михайло 5 років

– Отмечают так, что все прыгают через костры и венки бросают, отпускают венки в воду. Праздник, что все прыгают через костёр и отпускают все венки в воду. А что за венки? Венки, которые надевают на голову. Чтобы узнать выходит девушка замуж или нет. Иногда мальчики даже прячутся за кустами и караулят за девочками. Чтобы девочка поженилась или нет. И иногда мальчики, прячутся за кустами и калауулят, и калаууулят.

Ну, а ті хто вже від теорії перейшов до практики – справжні козаки, щоб превернути увагу дівчатна не караулять їх, а показують свою майстерність у володінні зброєю.

Сергій збройових справ майстер

-Это топор, вот такой вот кистень с железным наболжажником тоже такое пробивное, грозное оружие. Любимое оружие казаков это сабля всем известная, они с ней не расставались как самураи с мечами. Так же для таких более крупных казаков сабля казалась лёгкой, поэтому делали вот такие дубины.

Закінчилися народні гуляння на Івана Купала в Сковородинівці за вже багатовіковою традицієюї – запуском віночків та стрибками через вогнище.