Правда і міфи про кажанів. Роз’яснення від фахівців Харківського зоопарку

12.05.2020 13:16   -
Автор:
Ці нічні тварини, які актівні здебільшого вночі викликають острах і деяку огиду у людей. Все це про кажанів. Але насправді, кажуть у Харківському зоопарку, знання здатні подолати цей страх та почати ставитися з розумінням до цих створінь. Кажани обрали нічне життя багато мільйонів років тому, і з декількох причин. По перше, їм легше втікати від хижаків. По-друге, вночі прохолодніше і відповідно, легше літати. По-третє, немає конкуренції з птахами за їжу-комах. Є і поширений міф про те що кажани переносять небезпечні захворювання. Але тут потрібне пояснення, які саме, уточнюють в зоосаді.
 
Єлизавета Ткачова співробітник Харківського зоопарку
 
Так, кажани містять в собі багато різноманітних вірусів, маючи унікальний імунітет і часто не хворіють самі на них. Так, наприклад вірус сказу, котрий є у деяких видів, може передатись людині, тільки з сильним укусом до крові, тому не слід хапати кажанів руками без рукавичок. Екскременти кажанів не містять ніякої загрози людині. Повітряно-крапельним шляхом також нічого не передається, тож не варто боятись, якщо в вашому будинку, наприклад живе колонія кажанів, або ви зустріли кажана на вулиці. 
 
Багато звинувачень посипалось на кажанів у зв’язку з пандемією COVID-19, додає Єлизавета Ткачова. Все через те що вони начебто переносять подібні коронавіруси і могли бути першоджерелом спалаху захворювання. Наразі ж, додають фахівці, першоджерело і досі не встановлено, проте існують різні гіпотези. Вчені порівняли геном COVID-19 з кажанячими коронавірусами і встановили 96% подібність, геном вірусів іншого ссавця — малайського панголіна має 99% подібність.
 
Єлизавета Ткачова співробітник Харківського зоопарку
 
Але як саме вірус перестрибнув від кажанів або панголінів до людей, не відомо, можливо шляхом поїдання, або через іншого проміжного хазяїна. На сьогодні кажани не беруть жодної участі в поширенні інфекції COVID-19, вона передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. На додаток, навіть ми з вами можемо бути небезпечними для кажанів. Наприклад, хвора людина потримала в руках кажана та накашляла на нього, тим сами передала COVID-19, що вже відомо на сьогодні небезпечно для багатьох тварин, в тому числі кажанів. 
 
У Харківському зоопарку наголошують – кажани грають дуже важливу роль в природі. Вони регулюють чисельність комах, запилюють тропічні рослини та переносять насіння, сприяючи поширенню плодових дерев. Щороку кажани економлять нам мільйони доларів, котрі інакше були б витрачені на пестициди та боротьбу з комахами-шкідниками.