Проект закона о дезинформации. Вмешательство в журналистскую деятельность или борьба с фейками?
Штрафи, виправні роботи і навіть тюремний строк. Саме такі санкції запропоновані у новому проекті закону про дезінформацію. Документ викликав хвилю незадоволення і критики з боку європейських та українських спілок журналістів та ОБСЄ. За словами представників об’єднань – проект спрямований скоріш на залякування українських журналістів, аніж на боротьбу з фейками.
Сергій Томіленко голова Національної спілки журналістів України
Загалом мене шокує підхід до цього законопроекту і здебільшого я би закликав авторів не прикриватися, бо вони зараз малюють назву, що це на захист інформаційного національного простору, на захист права людей доступу до достовірної інформації, я би напряму назвав цей закон – про втручання в журналістську діяльність.
Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір також висловив стурбованість і дав критичну оцінку українському законопроекту.
Арлем Дезір представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ
Я розумію необхідність боротьби з дезінформацією, особливо в контексті нинішнього конфлікту в Україні і навколо неї. Але це не повинно робитися за рахунок свободи засобів масової інформації та втручання держави в зміст ЗМІ і організацію журналістської діяльності в країні. Більш того, чинне українське законодавство вже передбачає механізми протидії суспільно небезпечної інформації.
У свою чергу міністр Володимир Бородянський прокоментував одну з найгостріших статей проекту закону, а саме тюремне ув’язнення. За його словами, документ як покарання передбачає лише суспільно-корисні роботи.
Володимир Бородянський міністр культури, молоді та спорту України
Щодо кримінальної відповідальності за дезінформацію. Вона наступає після трьох доведених судом фактів розповсюдження дезінформації, тобто уповноважений звертається до розповсюджувача: "Це – дезінформація". Той відповідає: "Я не згоден". Після цього уповноважений іде до суду і починається процесс. Щоб винести такий вирок, суд зобов'язаний звернутись і отримати висновок ЄСПЛ. Ми передбачили запобіжники, щоб добросовісну людину, не можна було посадити. Нема висновку – нема вироку
Певне рішення цього питання озвучив спікер Верховоної Ради Дмитро Разумков. За його словами, закон про медіа будуть допрацьовувати безпосередньо з представниками ЗМІ.
Дмитро Разумков голова Верховної Ради України
Станом на сьогодні дійсно багато палких дискусій. Я думаю, що цей законопроект буде доопрацьовуватися, в тому числі з урахуванням думки журналістської спільноти. Там є і правильні речі, та речі, які потребують додаткових консультацій.