Программа “Доступні ліки” оказалась под угрозой

20.05.2019 13:27   -
Автор:
Мета аудиту Рахункової палати – встановлення фактичного стану справ у виконанні бюджетної програми "Доступні ліки". та оцінка раціонального використання грошей платників податків. Перевірка тривала майже півроку і висновок фахівців виявився доволі невтішним – 1,7 мільярди гривень за програмою були використані без моніторингу ефективності лікування, бо відповідний моніторинг МОЗ не запроваджений і достовірної інформації про результативність немає.
 
Метою має бути одужання людей, зниження смертності та, наприклад, збільшення тривалості життя пацієнтів. Ніхто не встановив жодних індикаторів ефективності програми. Який ефект від лікування цими «доступними ліками» і від витрачання 1,7 млрд грн коштів платників податків – невідомо. А про необхідність здійснення відповідного моніторингу у листопаді 2018 році також зазначало Європейське регіональне бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я в своєму звіті про ефективність діяльності програми «Доступні ліки». 
 
Крім того, зазначають у Рахунковій палаті, МОЗ не володіє інформацією про реальну потребу в коштах на здійснення видатків з повної або часткової оплати лікарських засобів за програмою "Доступні ліки". Немає інформації про основні медикаменти, вартість яких відшкодовувалась, рівень фактичного охоплення урядовою програмою осіб з відповідними захворюваннями. А ще аудит встановив, що не забезпечено належного контролю за формуванням цін на медикаменти, що призводить до неефективного використання бюджетних коштів. 
 
В аптеках у вільній торгівлі (без рецепта) є ліки тих же найменувань, дозування, виробництва, що й препарати, внесені до реєстрів лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, але за нижчою ціною, ніж зафіксована в них. Це – свідчення неекономного використання державних коштів. Ризики неекономного використання в цілому по Україні можуть сягати 154,7 млн гривень. 
 
У Міністерстві охорони здоров’я в свою чергу заявляють, що звіт Рахункової палати щодо аудиту державних закупівель ліків ставить під загрозу доступ тисяч пацієнтів з тяжкими захворюваннями до безоплатного лікування. Зазначають, до звіту не потрапили дані фактичного стану справ у сфері забезпечення пацієнтів медикаментами за кошти Державного бюджету.
 
Існують чіткі індикатори ефективності програми. Усі ліки пройшли процедуру державної реєстрації. Розрахунки цін проводяться прозоро і за чітко визначеними законодавством нормами і порядком. А от щодо ефективності лікування – то це поняття значно ширше і залежить головним чином від лікаря, який веде пацієнта. Але попри позитивну оцінку окремих аспектів програми і відсутність помилок в розрахунку цін, Рахункова палата не врахувала суттєві факти і через це частина висновків є маніпулятивними або зовсім неправдивими. Це може свідчити про упередженість органу фінансового контролю.
 
А ще у МОЗ кажуть, що двічі направляли зауваження Рахунковій палаті, але вони безпідставно залишились неврахованими, а це вважають, має ознаки не тільки упередженості, а й політичної вмотивованості аудиту.