С 1 января 2018 года украинцев будут лечить по-новому

30.10.2017 14:00   -
Автор:
В Кабміні стверджують, що з'явиться чіткий список послуг, що на 100% будуть профінансовані державою – це стосується первинної допомоги, екстренної та паліативної, лікування у вузьких спеціалістів за направленням сімейного лікаря та планове в рамках програми медичних гарантій. Пацієнти самі обиратимуть медзаклад, де і отримуватимуть послуги. 
 
"Саме зараз безкоштовної медицини в Україні не існує. ….А після реформи з‘явиться реальна безоплатна допомога…..Кожна медична послуга матиме визначений тариф, який буде платити лікарні держава. Обсяг послуг у рамках програми медичних гарантій залежить від об’єму фінансування системи охорони здоров’я, однак включатиме всі основні послуги, необхідні для якісного лікування — набагато більше, ніж люди можуть отримати безоплатно зараз….. Повний список послуг програми медичних гарантій буде у 2020 році, коли реформа запрацює повністю. "
 
Також у Кабміні гарантують, що жодна лікарні не зачиниться. Але разом з тим, зазначають, залишаться працювати тільки ті, що більш затребувані пацієнтами. Мовляв, з роками конкуренція призведе до впорядкування мережі медзакладів . 
 
"Без роботи можуть залишитись лише ті, до кого не захочуть йти люди. Хороший лікар завжди матиме потік пацієнтів і достойні гроші від держави за свою роботу! Реформа сприятиме тому, що лікарі конкуруватимуть за пацієнта….. У селах людей найбільше турбує доля фельдшерів та ФАПів. Фельдшери залишаться. Фельдшери не замінятимуть лікаря, але стануть його помічниками та забезпечать доступ до медичної допомоги у найвіддаленіших селах…. Місцеве самоврядування матиме можливості для підвищення якості життя лікаря. Наприклад, якщо громада побудує якісну амбулаторію та житло для лікаря, буде значно легше знайти і запросити лікаря на роботу."
 
Запевняють, що лікарів чекає підвищення зарплат. Втім, все залежатиме від кількості пацієнтів, яких вони обслуговують. Тож подбати про це мають самі. Сімейний лікар, педіатр або терапевт можуть стати фізичною особою-підприємцем та відкрити власну практику, або об'єднуватися з іншими лікарями, щоб оптимізувати свої витрати: на ліцензію, оренду приміщення та оплату молодшого медперсоналу.
 
"У бюджетній резолюції, яка була ухвалена Парламентом у липні 2017 року, закладена сума середнього тарифу за людину у 370 гривень на рік. Стільки буде отримувати лікар первинної ланки за кожного пацієнта….. Це означає, що лікар первинної ланки буде отримувати в рік від 700 тисяч до 1 мільйона гривень на свою практику, якщо набере максимальну рекомендовану кількість пацієнтів у 2 тисячі осіб."
 
Противники медреформи до всіх цих стверджень відносяться скептично. Кажуть, мовляв це все в теорії. З 1-го січня центри певинної медико-санітарної допомоги вже не отримуватимуть держфінансування, і їх існування повністю залежитиме від кількості пацієнтів, з якими треба буде укласти угоду і тільки потім згідно цьому отримати гроші. 
 
Костянтин Надутий заступник голови правління Всеукраїнського лікарського товариства 
 
Представьте себе ситуацию: пациент пришел, его должны спасти, вылечить, а деньги придут только потом, после того, как будет подписан акт выполненных работ. В мире четко сказано, что наиболее эффективным методом в здравоохранении являются стратегические закупки с анонсированием. То есть, не за пациентом, а перед пациентом. Поскольку это благо для пациента и профилактика – пациенту хорошо не тогда, когда деньги придут после него, а когда лечебное заведение будет готово предоставить помощь в любое время суток. 
 
А щодо фінансування, кажуть фахівці, то як показує практика грошей виділяємих на медицину сьогодні не вистачає навіть найнеобхідніше.
 
Олексій Якубін політолог
 
Медицинская реформа – это дальнейшая декоммунизация украинского социального законодательства. Медицинские изменения – это де-факто узаконивание платной медицины даже в государственных учреждениях. Получается новый принцип: если у тебя нет денег — ты будешь исключен из медицинской системы, пациент превращается в клиента. 
 
Втім поки що більшість аспектів реформи ще не врегульовані. Зокрема, не прописані угоди, що мають укладитися з лікарем і не затвержені тарифи за послуги.