Шанс врятувати життя – без бюрократії та маршруток: медична ініціатива для ВПО у Харкові
Пані Світлана до останнього трималась у рідному Куп’янську. Та в лютому ворог змусив її залишити дім і шукати прихистку в Харкові. Випробування, які випали на її долю, далися взнаки — і фізично, і морально. Лікарів жінка уникає, каже — не звикла скаржитись. Однак останнім часом проблеми зі здоров’ям стали настільки серйозними, що ігнорувати їх і далі було просто неможливо.
СВІТЛАНА ПЕТРІВНА, ПЕРЕСЕЛЕНКА З КУП’ЯНСЬКА
Що турбує? Голос зникає. Дистрофічний голос — чи то через тиск, чи не знаю. Я оце тільки почала лікуватися. Взагалі я по життю не лікуюсь. Мене тільки один раз у травматологію запхали, коли я хребет зламала.
Та нині пані Світлана все ж вирішила зробити виняток. Відкладати вже нікуди, говорить жінка, та й коли медична допомога сама приїжджає до порогу — гріх цим не скористатися.
СВІТЛАНА ПЕТРІВНА, ПЕРЕСЕЛЕНКА З КУП’ЯНСЬКА
Чи то бігай по Харкову, незрозуміло куди ти біжиш і чому ти прибіг, і перераховувати усе. А тут ось приїхали — це взагалі.
Цього разу з візитом медики завітали до гуртожитку в Немишлянському районі, який нині є одним із місць тимчасового проживання переселенців. Тут знайшли прихисток 242 внутрішньо переміщені особи, серед них — понад три десятки дітей і одна маломобільна мешканка. Війна змінила їхнє життя і, як визнають самі лікарі, не могла не позначитися на здоров’ї. Постійний стрес, безсонні ночі та нові умови залишили глибокий слід і на фізичному, і на психологічному стані людей.
ЛАРИСА ТКАЧЕНКО, ЛІКАР-ТЕРАПЕВТ
Звичайно, вплив негативний. Здоров’я погіршилось у населення, тому треба спостерігати таких людей і надавати медичну допомогу. Проводимо щеплення, робимо кардіограми. Я оглядаю хворих, вимірюю їм тиск, ми глюкозу міряємо і призначаємо лікування, якщо воно потрібне. А якщо потрібна корекція лікування — також проводимо корекцію.
І увесь цей спектр послуг дійсно має попит серед переселенців, говорять фахівці. Адже війна стала каталізатором багатьох хронічних і гострих станів: від гіпертонії до онкопатологій.
ЮЛІЯ МОРОЗОВА, ЗАВІДУВАЧ ВІДДІЛУ ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОГО НАГЛЯДУ ТА ПРОФІЛАКТИКИ НЕІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ
На нашій практиці ми бачили, що звертаються із серцево-судинними захворюваннями, перенесеними інфарктами, інсультами, а також із гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом або вперше виявленим цукровим діабетом. Також звертаються із перенесеними або хронічними захворюваннями. І онкологічні захворювання — були у нас такі випадки.
Виїзна ініціатива вже охопила понад десять місць тимчасового проживання переселенців у Харкові. Однак медики у тандемі з представниками профільних департаментів планують не зупинятися: до кінця року обіцяють побувати в кожному гуртожитку, де розмістилися внутрішньо переміщені особи.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
ВІКТОРІЯ ІВЧЕНКО, ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ПО РОБОТІ З ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ ХМР
Ми продовжуємо виконувати доручення харківського міського голови Ігоря Терехова стосовно медичного відвідування місць тимчасового проживання, а саме — гуртожитки. На сьогодні їх у нас 52 в місті Харкові. Наш девіз разом із профільною лікарнею Немишлянського району №3 — що лікарі прямують на зустріч ВПО, а не ВПО йде до лікарів. Цей захід спрямований на запобігання хворобам — це в першу чергу. Сьогодні внутрішньо переміщені особи — це та категорія, яка потребує уваги. І місто робить усе, щоб ВПО почували себе як свої серед своїх.
У департаменті наголошують: такі виїзні огляди вже не раз рятували життя. Не образно, а буквально.
ВІКТОРІЯ ІВЧЕНКО, ДИРЕКТОР ДЕПАРТАМЕНТУ ПО РОБОТІ З ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ ХМР
Буквально на попередньому обстеженні виявили ішемічну хворобу серця. Цю жінку доставили до лікарні, викликали швидку. І зараз вона перебуває на обстеженні, на лікуванні. Ті люди, які перемістилися, ще не зовсім розуміють, де знаходяться лікарні. Тому зараз є той шанс — підійти до лікаря, і він тебе обстежить, надасть необхідну консультацію.
А ще під час виїзних оглядів можна не лише пройти обстеження чи зробити дослідження — а й дізнатися важливу інформацію про власне здоров’я. Так, для наймолодших мешканців гуртожитку було організоване спеціальне просвітницьке заняття. Малечі розповіли про корисні та шкідливі звички, основи правильного харчування, показали мультфільми й пізнавальні відео, а потім разом розфарбовували тематичні матеріали. Легко, весело, але — зі змістом.
РОМА, ПЕРЕСЕЛЕНЕЦЬ З ВОВЧАНСЬКА
Дивилися про корисну їжу і про не корисну їжу. Овочі, фрукти — корисна їжа. — А шкідлива яка? — Бургери, Кока-кола. — Загалом, багато корисної їжі їси? — Ні… — А будеш більше їсти після цієї лекції? — Так!
ОСТАННІ НОВИНИ
- У Куп’янську ворожий дрон атакував цивільне авто: постраждало 3 людей
- У Харкові патрульні затримали водія із підробленими документами
- Пожежники Харківщини загасили масштабну лісову пожежу в Ізюмському районі
- Радіаційний фон у Харківській області на 19 липня 2025 року
- У Чугуївському районі поліцейські зафіксували акт продажу алкоголю дітям