Сквер ДК “Пищевик” переименовали в сад Тиволи
Тіволі – це італійське місто, розповідає Олексій Хорошковатий. Сама ж історія цього саду розпочинається 133 роки тому. Тодішній, своєрідний підприємець, купець Микола Буюмін вирішив зробити свій бізнес на відпочинку.
Олексій Хорошковатий відповідальний секретар топонімічної комісії Харківської міськради
Первоначально это был обычный частный сад городской усадьбы. Сначала он принадлежал Фонминстерам, а уже потом купец, румынский подданый, Николай Буюмин в конце 19 века в 1881 году взял этот участок в аренду и создал уже такой общедоступный сад. В Харькове на тот момент, на конец 19 века, было несколько общедоступных садов, это сад Комерческого клуба, Университетский сад, Карповский сад, Бавария и собственно вот этот вот Тиволи. Они находились в разных частях города и были достаточно популярны среди народа.
Сад відпочинку Тіволі був відкритий 1 травня 1881 року. Його розмір сягав одного гектару. На ньому була створена вся необхідна атмосфера для відпочинку. Для відвідувачів побудували альтанки, буфет та викопали ставок. Вечорами в саду Тіволі грали два оркестри – військовий і так званий бальний. Був більярд, кеглі. І навіть свій театр, з двома трупами – оперною та драматичною. На сцені амфітеатру виступали корифеї українського театрального життя Панас Саксаганський та Марія Заньковецька. Але розваги у саду Тіволі були не безкоштовні. Аби провести своє вечірне дозвілля з гаманця слід було викласти 40 копійок. На ті гроші, в той час, можно було поласувати в ресторані. Тож відвідувачами були люди середнього статку та місцеві купці. І бажаючих, як показує історія, було чимало, каже Олексій Хорошковатий. Адже володар саду використав одно з головних правил бізнесмена, обрав потрібне місце розташування саду.
Олексій Хорошковатий відповідальний секретар топонімічної комісії Харківської міськради
С одной стороны станция железной дороги появилась в 1869 году, с другой стороны Благовещенский базар и на Сергиевской площади регулярно проводились ярмарки и там была масса торговых рядов. Т.е. этот район был активно освоен купечеством. И собственно говоря видимо купечество и составляло основной контингент этого сада.
Сьогодні ж, 133 роки потому, людей у саду чимало. Але замість купців та жінок з парасольками – матусі з малечею. У планах міста відреконструювати та створити новий проект вже нового саду Тіволі. Яким він буде поки таємниця. Але все буде красиво та безкоштовно.