"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Свої чужі діти. Як у Харкові працює система з дітками, від яких відмовились рідні (відео)

YouTube video player

Харківський перинатальний центр. У кожного з цих діток, які живуть по сусідству в одній палаті, своя вже дуже важка життєва історія. Від когось відмовились рідні матусі, когось соціальні служби забрали від батьків, які асоціальний спосіб життя ставили вище за батьківство.

НАДІЯ ФЕДОРЕНКО ЛІКАР ПЕДІАТР-НЕОНАТОЛОГ
У нашому закладі на даний момент залишено двоє дітей і двоє дітей, яких вилучили з родин, які залишились в тяжких життєвих обставинах. Цей хлопчик Дмитрик. Йому скоро 4 місяці. Він у нас здоровий. Гарна дитина. Мама дитини – студентка, яка покинула цього хлопчика. Тому він у нас вже 4 місяці, так. Відразу ж після народження практично.

НАДІЯ ФЕДОРЕНКО ЛІКАР ПЕДІАТР-НЕОНАТОЛОГ
Ця дитина народжена у 2-му пологовому будинку. Поступила до нас у віці 12 днів життя, яку залишила мама. Мама неблагополучна. Хлопчик абсолютно здоровий, незважаючи на все що з ним було і які у нього батьки.

З початку 2023 року до Харківського перинатального центру поступило троє таких. Це дітки від яких відмовилися, чи залишили. За минулий рік – рік війни таких випадків було 24.

ЛІЛІЯ БРОНІКОВА ПРОВІДНИЙ ЮРИСТ-КОНСУЛЬТ КПН “МІСЬКИЙ ПЕРИНАТАЛЬНИЙ ЦЕНТР”
Зазвичай це мами, які ведуть асоціальний спосіб життя. Дуже рідко, що жінка відмовляється від дитини через якихось побутових чи сімейних проблем.

Тут у перинатальному лікарі та медсестри не просто медики, вони тут для цих особливих пацієнтів замінюють батьків: піклуються, носять на ручках та годують. Все те, що мали б виконувати рідні батьки.

НАДІЯ ФЕДОРЕНКО ЛІКАР ПЕДІАТР-НЕОНАТОЛОГ
Ця дівчинка вилучена із сім’ї, соціально неблагополучної і тимчасово знаходиться у нас. Дівчинка в порядку, добре набирає у вазі , абсолютно здорова. Це хлопчик, якого також вилучено з сім’ї. Соціально неблагополучної. Тимчасово хлопчик також знаходиться у нас. Йому тут добре, не капризуй. Все добре. Заморився. Заморився і хоче спати.

ЛІЛІЯ БРОНІКОВА ПРОВІДНИЙ ЮРИСТ-КОНСУЛЬТ КПН “МІСЬКИЙ ПЕРИНАТАЛЬНИЙ ЦЕНТР”
Служби займаються питанням щодо подальшого влаштуванням цих дітей. Тобто , діти, які вилучені, можливо вони повернуться в родину. Якщо буде прийнято рішення, що батьки належним чином не можуть виконувати вони будуть влаштовані в іншу форму: в прийомні родини, або в дитячі будинки сімейного типу. Діти які у нас заактовані вони у нас будуть влаштовуватись у прийомні сім’ї, або брати їх під опіку.
– Я так розумію, що є вже бажаючі забрати цих діток?!
Так. До Дмитрика приходять, і до другого хлопчика . Є вже кандидати. Ну а дітей, які вилучені ніхто зараз не може приходити, бо там же ще вирішується питання. Можливо вони будуть повернені у родини.
А рідні батьки приходять провідувати їх?
– Приходять. Інколи приходять. До дівчинки ні, до хлопчика мати приходить. І вона намагається. Вона і документи приносить до служби, наскільки мені відомо. А стосовно дівчинки батьки не приходять.

Робота з такими особливими дітками у Харкові налагоджена завдяки багаторічній праці. Наприклад, при Перинатальному центрі є навіть “вікно життя”. Це місце, де жінка, яка хоче відмовитись від дитини, залишає її тут. Тим самим дає шанс на нове життя, віддавши її до надійних рук медиків, які нададуть малюку все найнеобхідніше. І в першу чергу догляд та турботу.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

СВІТЛАНА ГОРБУНОВА-РУБАН ЗАСТУПНИК ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО ГОЛОВИ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я І СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ
“Вікно життя” ми зробили, тому, що саме життя нам продиктувало цю ідею. На жаль, були випадки, коли ми знаходили вже мертвих новонароджених дітей і в сміттєвому баку і під мостом. І в мусоропроводу гуртожитків. Були такі випадки, на жаль, ми проходили це і це дуже стресові такі ситуації для всіх, хто приймав у цьому участь. Я пам’ятаю випадок, коли дівчина народила вдома дитину і в стресовому такому стані, тому, що в цій квартирі за стіною спали її батьки, вона викинула її просто у вікно. Філософія” Вікна життя” в тому, що коли жінка, яка зрозуміла, що не може виховувати свою дитини з різних причин, вона не хоче, щоб люди дізнались, що вона народила цю дитину, вона не може матеріально – немає достатньо коштів і ресурсів, щоб виховувати цю дитину. Вона вийшла з пологового з дитиною на руках, маючи надію, що батько цієї дитини її зустріне і все буде гаразд, а він кудись дівся і його немає. І вона залишилася на одинці в цій ситуації. І філософія вікна в тому, що ми її даємо можливість відкрити це вікно, покласти цю дитинку, закрити його і піти. І це перш за все звільняє її від кримінальної відповідальності, тому, що вона не залишила її в тих умовах в яких дитина могла померти. І те, що в пологових залишають дітей, теж звільняє маму від відповідальності. Тому, що вона залишає в спеціалізованому закладі свою дитину.

За даними харківських медиків зараз бажаючих всиновити малюка більше, ніж тих дітей, що підлягають всиновленню. І це при тому, що і число відмов за останній рік трохи зросло. Важче , кажуть, знайти нову сім’ю для тих діток, яких соцслужби вилучили з родин через загрозу для їх життя. Але поки діткам не знайдуть нових батьків, малеча перебуватиме під пильним контролем медиків.

ОСТАННІ НОВИНИ