Там, де народжується краса: як Харкову вдається квітнути попри війну
Від віол до екзотичних квітів: десятки тисяч рослин, які вже цього літа прикрашатимуть парки та клумби, вирощуються саме у цьому місці. І хоча зараз тут панує краса, на початку широкомасштабного вторгнення тепличний комплекс прифронтового Харкова пережив чимало випробувань. У квітні 2022-го від рашистських обстрілів пошкоджень зазнали усі 17 теплиць. Однак там, де менше ніж три роки тому було лише вибите скло, зараз знову квітне життя.
МАРИНА МІРОШНИЧЕНКО МАЙСТЕР ДІЛЬНИЦІ З ВИРОЩУВАННЯ КВІТКОВОЇ ПРОДУКЦІЇ СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
На даний момент працює 11 теплиць. Найменувань у нас багато, це віола. В цьому році віолу ми збільшили в кількості, у нас її буде дуже багато, більше 100 тис. квітів. Також у нас колеус, бегонія різних сортів, цинерарія цинія, жоржина. Дуже багато квітів у цьому році. Ми плануємо виростити мільйон квітів, але якщо буде все гаразд, ми можемо і більше.
До своєї роботи фахівці підходять із щирим азартом. Вони не просто вирощують, а створюють справжню зелену майстерню, із уже наявних рослин розводячи десятки нових пагінців. Тут експериментують із сортами, кольорами та формами. Завдяки цьому щороку на клумбах Харкова з’являються нові візерунки, унікальні орнаменти та нестандартні композиції, що роблять місто ще яскравішим.
МАРИНА МІРОШНИЧЕНКО МАЙСТЕР ДІЛЬНИЦІ З ВИРОЩУВАННЯ КВІТКОВОЇ ПРОДУКЦІЇ СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
Ми намагаємося урізноманітнити квіти. Починаємо з маленької квіточки, яку хтось десь приніс, і починаємо черенкувати. При цьому ми збільшуємо наші сорти квітів. І з одного горщика може вийти дуже багато. Наприклад, до нас привезли один горщик традесканції і ми розвели 1,5 тисячі штук з одного горщика. Також дівчатам якісь хлопці подарували каланхое різних сортів і вони принесли сюди. Ми їх теж розмножуємо череночками, буде багата колекція.
Серед барвистої колекції тепличного комплексу є й справжні ботанічні несподіванки. Одна з них – зелена каскадна рослина, що прикрашає стовпи та клумби міста, спадаючи з горщиків ніжними пасмами. Харківʼяни не раз милувалися нею, навіть не здогадуючись, що це – звичайний батат. Той самий, який можна знайти на полицях супермаркетів. Однак тут він виконує не кулінарну, а естетичну місію.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
МАРИНА МІРОШНИЧЕНКО МАЙСТЕР ДІЛЬНИЦІ З ВИРОЩУВАННЯ КВІТКОВОЇ ПРОДУКЦІЇ СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
Це батат звичайний, який використовують у їжу, але ми ним оздоблюємо місто Харків. Це зелений, а це червоний, із різним листям. Але у нас з’явився один горщик з іншим листям і ми його почали черенкувати і будемо висаджувати у місті.
Нині харківські теплиці є справжнім прикладом самовідданої праці кількох десятків людей. Їхня місія – не просто вирощувати та оберігати. І пані Марина, і її колеги прагнуть у важких, часто темних реаліях, подарувати містянам різнокольорові барви та нагадати, що життя може і буде квітнути пропри все та попри всіх.
АНДРІЙ КРАВЧЕНКО РЕЧНИК СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
Люди тут намагаються розмножувати рослини і видавати ту кількість, яка потрібна місту для того, щоб забезпечити усі райони, навіть найвіддаленіші райончики міста красивими квітниками, клумбами, тощо. Навіть коридори тут обставлені рослинами, тобто процес тут такий, як конвеєр фактично. У теплих теплицях вирощуються маленькі росточки, далі вони, коли підростають, їх виставляють сюди. Потім, коли вони вже готові до висадки, їх виставляють в так звані холодні теплиці. Насправді це ті самі теплиці, що були розтрощені рашистами. Їх прикрили, і доки погода дозволяє, ми їх зберігаємо. І вже на початку квітня, в кінці березня, якщо все буде гаразд із погодою, ми почнемо їх висаджувати на квітники і клумби у місті.
На підприємстві кажуть, у воєнних реаліях фахівці вимушені були дещо зменшити об’єми висадки рослин – десь квітники довелося прибрати, а десь спростити. Однак попри труднощі, зеленбудівці докладають усіх зусиль, аби зберегти за Харковом статус зеленого та квітучого міста.
АНДРІЙ КРАВЧЕНКО РЕЧНИК СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
Наші теплиці наразі повністю забезпечують нас декоративними рослинами, це ті, що не квітнуть, але мають гарний естетичний вигляд. І більшу частину тих, що нам потрібно на початку квітів, вони так само нам забезпечують, а далі будуть протягом року довирощувати те, що треба. І ми так само починаємо вирощуваи багаторічники для того, щоб мати змогу робити багаторічні класні клумби, але про це згодом, бо у нас є декілька класних ідей.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Відбудова після “прильотів”: відновлення будинків у Харкові триває
- Від ідеї до реалізації: про що говорили на форумі студентських лідерів у Харкові
- Поетеса епохи: як харків’яни відзначили ювілей Ліни Костенко
- Освітяни Харкова відзначені грамотами та подяками Верховної Ради України
- Комуналка без зайвого клопоту: як працює пересувна каса «Харківводоканалу»