Подорожчання продуктів вже в перші дні наступного року неминуче, зазначив очільник НБУ. Очікується, що ціни почнуть рости і їх зріст на початку буде становити 5%.
Однак, за оцінками НБУ, в останні дні 2023 року ціни на продукти мають триматися на тому рівні, якому вони зараз є.
АНДРІЙ ПИШНИЙ ГОЛОВА НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
Показники інфляції в грудні залишатимуться близькими до поточного рівня, але зберігаються ризики прискорення інфляції через логістичні труднощі на західних кордонах та швидше вичерпання ефектів від значних урожаїв, передусім овочів.
Є декілька чинників, які будуть впливати на зростання продуктів у ціні. В першу чергу – доставка необхідних товарів та продуктів з-за кордону. Логістика зараз стала дорожчою, адже на це затрачається більший час і кошти.
Ще один чинник, який вплине на подорожчання овочів та фруктів в Україні – скорочення запасів овочів українського виробника. Величезна частина цих продуктів була розпродана ще восени, а для зимового зберігання закладались овочі в обмеженій кількості. Тож варто бути готовим до того, що навіть українські овочі скоро стануть трохи дорожчими.
За даними НБУ, дещо пришвидшилося зростання цін і на автотранспортні послуги з огляду на подорожчання пального.
АНДРІЙ ПИШНИЙ ГОЛОВА НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
Зростання цін на пальне пришвидшилося ‒ до 10,2% р/р. Пальне в листопаді дорожчало вищими темпами передусім на тлі логістичних складнощів. Найбільше це позначилося на вартості автомобільного газу. Натомість інші види палива наприкінці листопада подешевшали, відображаючи відповідні тенденції на світовому ринку нафти.
Національний банк в своєму Інфляційному звіті прогнозує стабілізацію цін на пальне у 2024 році завдяки поступовому зниженню світових цін на нафту.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
А от за словами експерта енергетичного ринку Максима Білявського, важко зробити прогноз щодо росту цін на паливо на наступний рік, оскільки на ціноутворення на нафту і продукти з неї впливає безліч факторів: макроекономічна ситуація, курс валют, ціні на фрахт, ситуація в країні, стан кордонних переходів, попит на продукцію й багато чого іншого.
МАКСИМ БІЛЯВСЬКИЙ ЕКСПЕРТ ЕНЕРГЕТИЧНОГО РИНКУ УКРАЇНИ
Якщо дивитись на поточну кон’юктуру, то я не бачу передумов для їхнього подальшого зростання. Але не треба забувати про сезонність попиту на дизельне пальне в час збору врожаю.
З наступного року ціни на пальне стабілізуються завдяки поступовому зниженню світових цін на нафту, резюмували в НБУ, а продукти харчування все ж таки здородчають.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Роботи, хімія і головоломки: чим дивували маленьких харків’ян на “Інтеліаді”
- День місцевого самоврядування: працівників адміністрації Салтівського району привітали зі святом
- У Харкові визначили переможців осінньої Кіберспорт ліги (фото)
- На Харківщині безвісти зникла пенсіонерка: прикмети
- Жителя Харківщини підозрюють у колабораціонізмі