Тисяча місць для героїв: у Харкові будують перший військовий колумбарій

15.05.2025 12:18   -

Війна принесла з собою багато жертв. І гострим стає питання збереження пам’яті полеглих захисників, які віддали свої життя в боротьбі за незалежність українського народу. Яким чином у Харкові вшановують жертв війни, обговорили на дискусії, присвяченій темі меморіалізації та формування нової культури пам’яті.

ІВАННА НАЗАРЕНКО РЕЧНИЦЯ КП «РИТУАЛ» ХМР
Для нас меморіалізація – це донесення до громадськості, донесення до представників інших країн, донесення до молоді, майбутнього покоління того позиву, який був для людей, які стали на захист України, того емоційного стану, який довелось їм пережити, і того болю, через який ми йдемо до нашої незалежності і до захисту нашої територіальної цілісності.

Щоб не забувати полеглих військових, у Харкові створюють місця пам’яті. Яскравим прикладом є Алея пам’яті, відкрита в Кулиничах для вшанування загиблих жителів цього мікрорайону. Цей проєкт унікальний, в Україні він реалізований тільки в Харкові. Прозорі стели, всередині яких залиті фотографії військових.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

Ще одним із рішень для збереження пам’яті про загиблих захисників у Харкові є інтерактивна стела з віртуальним меморіалом пам’яті на території 18-го кладовища. З самого початку ідея проєкту полягала в тому, щоб будь-яка людина могла відсканувати QR-код та знайти місце поховання загиблого захисника. Адже могил багато, вони подібні одна до одної та над кожною майорить жовто-блакитний стяг. Але згодом ідея переросла в дещо більше.

ІВАННА НАЗАРЕНКО РЕЧНИЦЯ КП «РИТУАЛ» ХМР
Ми зрозуміли, що крім того, що ми бачимо на могильній споруді прізвище і просто дати, донести суспільству цінність життя кожної загиблої людини. Так виникла ідея вже писати історії. Не просто історії, а історії з супроводом фотографій і з супроводом відео. Знаєте, це ота емоційна сторона меморіалізації, про яку ми говоримо. Коли ти підходиш і бачиш цю людину живу, і вона говорить, вона доносить свої якісь емоції. Хтось зізнається в коханні, когось ми бачимо переможні якісь чемпіонати, виставлені цих людей, якісь досягнення.

Під час дискусії речниця КП «Ритуал» зазначила, що в планах міста створити військовий колумбарій.

ІВАННА НАЗАРЕНКО РЕЧНИЦЯ КП «РИТУАЛ» ХМР
Наразі на 18-му кладовищі, де Алея слави, кілька секторів з військовими похованнями. Кілька секторів вглибині, так, вже 6, на жаль. Кілька секторів знаходиться вглибині, два сектори. І кілька ближче до в’їзду до кладовища, там, де є парковка, ось, там відведена ділянка, де ми дійсно хочемо зробити центральну алею з підходом. Там, як би ми не говорили, правильно це чи ні, але буде встановлено монумент, до якого можна буде підійти. І цей монумент символізуватиме певні наші історичні українські традиції. Я не буду поки це все розкривати. Коли все це буде, ми все донесемо. Що там планується? Дійсно планується встановлення колумбарних стін, вони теж будуть встановлюватися за певною схемою. Тобто тут з прив’язкою до історичних певних подій. Бо було звернення родичів загиблих, що у багатьох цей прах стоїть. Вони хочуть, щоби прах знаходився саме на Алеї слави.

МАРИНА ПОЛЯКОВА ВОЛОНТЕРКА, ГОЛОВА ГО «ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ РІДНИХ ЗНИКЛИХ БЕЗВІСТИ ТА ЗАГИБЛИХ ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ»
Делаєтся ескіз проєкту, делаєтся технічна база. Це будуть колумбарні стіни, тисяча мест. У нас в Харкові нет мест, де ми могли хоронить іменно колумбарія такого військового. Це буде, конечно, це буде не зараз, мягко скажем. Це будет, якщо ми зараз поставим, це будет ціль, пряма ціль. Але робиться і робиться немало.

ОСТАННІ НОВИНИ