У Харкові пошкоджено близько 400 пам’яток за час війни: ухвалені новації зі збереження спадщини міста

04.07.2024 17:00   -

У Харкові, за офіційними джерелами, пошкодженими обстрілами російських військових вважається 300 з трохи більше тисячі історичних пам’яток архітектури та культури. Та насправді цінних будівель, архітектурних забудов, об’єктів монументального мистецтва в Харкові багато більше, розповідає архітектор. Але не всі вони на сьогодні занесені до єдиного державного реєстру.

ВІКТОР ДВОРНІКОВ АРХІТЕКТОР-РЕСТАВРАТОР
В нас є окремо реєстр пам’яток національних і є місцевий перелік. І об’єкти з місцевого переліку можуть в державний реєстр потрапити лише після створення на них облікової документації, і прийняття відповідним органом рішення про його включення. Тобто є оця паралельність і це перша проблема. І є друга проблема  – є об’єкти культурної спадщини, які ще не виявлені. Вони можуть існувати в нашому місті сотнями років, але для того, щоб їх хтось виявив, для цього має знов таки утворитися робоча група , яка має провести певну процедуру по виявленню об’єкта і внесенняйого в місцевий перелік.

Так от, за даними харківських архітекторів та мистецтвознавців, які на волонтерських засадах досліджували пам’ятки міста, пошкоджених цінних об’єктів у Харкові на сьогодні вже близько чотирьохсот.

ВІКТОР ДВОРНІКОВ АРХІТЕКТОР-РЕСТАВРАТОР
Туди входять об’єкти, які не є на обліку, і державою не охороняються. Але однією з задач нашої групи є саме і імплементація оцих об’єктів , це перелік, тому що вони мають саме таку цінність, як і ті, що мають статус пам’ятки.

Цю ініціативу групи фахівців, громадськості, які опікуються охороною і збереженням культурної спадщини Харкова підтримав мер міста. 

ОЛЕКСАНДР НОВАК ПЕРШИЙ ЗАСТУПНИК ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО ГОЛОВИ
Міським головою Ігорем Тереховим було підписано розпорядження про створення робочої групи. До складу робочої групи увійшло багато фахових людей, які саме займаються питаннями культурної спадщини, депутатський корпус приєднався до цієї робочої групи, і це, дійсно, дуже важлива справа, тому що саме ми повинні вживати заходів, всі разом, щоб зберегти ті надбання історичні, які наше місто має за весь час свого існування.

Архітектори, мистецтвознавці, історики, науковці та правоохоронці тепер вже офіційно в складі спеціальної комісії можуть виїзджати на місця влучань, щоб детально вивчати, документувати, сортувати та зберігати найцінніші елементи історичних пам’яток. Облаштують для цього і спеціальні приміщення – там і триматимуть деталі фронтальних прикрас будівель, частини пам’ятників, тощо.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

ТЕТЯНА ОВІННІКОВА ЗАСТУПНИК ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО ГОЛОВИ З ПИТАНЬ МІСТОБУДУВАННЯ ТА АРХІТЕКТУРИ
Щоб при реставрації можливо було все ж таки використовувати ті автентичні елементи пам’яток.

Створення такої робочої групи фахівців є першим досвідом в Україні. Та й Харків за час війни зазнав значно більше руйнувань, в порівнянні з багатьма іншими українськими містами. І, на жаль, обстріли тривають щодня. І статистика щодо пошкоджених унікальних об’єктів національного надбання зростає. Тож питання, якими буде займатися створена група вкрай актуальні. Це було перше установче засідання, в подальшому ж робота триватиме безпосередньо на місцях руйнацій.

ОЛЕКСАНДР НОВАК ПЕРШИЙ ЗАСТУПНИК ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО ГОЛОВИ
Головне завдання це збереження нашої культурної спадщини нашого міста. Так, це і пам’ятки архітектури і культури, мистецтва, і все, що входить і підпадає під дію закону про охорону культурної спадщини. Тому прошу всіх приймати активну участь і почати роботу так, щоб у нас був хороший старт, і добре продовження, і головне, потрібні для нас, для нашого міста результати.

ОСТАННІ НОВИНИ