Учителя будут проходить не аттестацию, а сертификацию. В Украине стартовал пилотный проект новой методики
Процедура сертифікації включатиме 3 етапи: вивчення практичного досвіду роботи вчителя, зовнішнє незалежне тестування та електронне портфоліо. Загалом цьогоріч в пілоті зможуть взяти участь до тисячі педагогів з усіх регіонів України, реєстрація триватиме до 1 лютого, включно. І перші 350-т добровольців вже погодились пройти сертифікацію за новою методикою, яку проводитимуть незалежні освітні експерти. Оцінюватимуть за п"ятьма критеріями, а саме: ПРАГНЕННЯ до постійного професійного розвитку, вміння ЗДІЙСНЮВАТИ освітній процес з використанням відповідних технологій; СТВОРЮВАТИ безпечне та психологічно комфорте освітнє середовище, спрямоване на розвиток дітей та їх мотивацію до навчання; НАЛАГОДЖУВАТИ партнерські стосунки з родинами учнів; а також МОДЕЛЮВАТИ поведінку на основі демократичних цінностей. Кожен з цих критеріїв включатиме від 4-х до 10-ти показників і оцінюватиметься в балах. А щоб освітні експерти краще володіли методикою нової сертифікації для них вже провели перший тренінг.
Лілія Гриневич міністр освіти і науки України Для мене важливо, щоб всі експерти чітко усвідомлювали, для чого ми запроваджували сертифікацію. Зараз ми здійснюємо реформу НУШ, запрацював новий Держстандарт початкової освіти, в основі якого лежить компетентнісний підхід, інакше відображаються результати навчання. Щоб їх досягати, потрібні інші методики. Ідея була в запровадженні сертифікації для мотивації тих вчителів, які можуть стати агентами змін. Тож під час вивчення роботи педагога ви маєте зрозуміти, чи ця людини розуміє новий стандарт, чи володіє методиками активного, дослідницького, компетентнісного навчання, чи розуміє основні ціннісні та методологічні аспекти реформи.
Таку сертифікацію у профільному міністерстві вважають найефективнішим інструментом, який дасть змогу виявити найкращих вчителів. Але на сьогодні ця методика поки проходить пілотний період, що, зазначають, може затягнутися і тривати і 2, і 3 роки, доки не буде відпрацьована досконало. І лише після цього можна буде ставити питання про заміну атестації сертифікацією.
Лілія Гриневич міністр освіти і науки України Я хочу вкотре відзначити, що зараз сертифікація тільки добровільна, а її непроходження не матиме жодних негативних наслідків для вчителя. Водночас педагог, що пройде сертифікацію, отримає 20% надбавки. А ще важливо, щоб він ділився потім своїми методами, знаннями та професійними компетентностями з іншими.
Група експертів для проведення сертифікації буде сформована з освітян з досвідом педагогічної діяльності не менш як 5 років. А проводитиметься оцінювання безпосередньо в закладах освіти.