"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Украина чествует память погибших ликвидаторов аварии на ЧАЭС

Україна вшановує пам'ять загиблих в Чорнобильській трагедії. 28 років тому вибухнув четвертий енергоблок на ЧАЕС.  Відразу після катастрофи загинуло більше тридцяти працівників станції, які не дали вогню перекинутися на третій енергоблок. На приборкування атомної стихії  люди приїжджали з різних куточків Радянського Союзу. В усуненні наслідків аварії взяло участь понад шістсот тисяч ліквідаторів.  Активна фаза битви з радіацією йшла кілька місяців, хоча і зараз атом Чорнобильскої АЕС і досі не приборкано. Але країну було врятовано. Незважаючи на цей подвиг, кажуть чорнобильці, сьогодні герої-ліквідатори опинилися поза увагою держави.

Сергій Смагін ліквідатор аварії на ЧАЕС

У нас проблемы с нашими вдовами, когда умирает чернобылец, значит, у ветеранов войны, у афганцев,  да, вдове остается 50% его пенсии, а у нас, у чернобыльцев, получается, что вдова полностью должна пройти экспертный совет, чтоб врачебная комиссия связала смерть ее мужа, там отца, сына с заболеванием по Чернобылю, т.е , если этого нет, она ничего не получает.

Олександр ліквідатор аварії на ЧАЕС

Хотелось бы, чтоб и пенсия была соответствующая, если брать с учетом того, сколько мы тратим на больницы, на лекарства, а лекарства взлетели, цены ж вообще занебесные, конечно, надо больше уделять чернобыльцам внимание.

Сергій Смагін ліквідатор аварії на ЧАЕС

Вот дети наши, они на данный момент – никто и звать их никак, потому что при достижении 18 лет они лишаются статуса, но а дети – то остаются с теми болячками, какие у них были, их поликлиника никакая не принимает, в больнице их не лечат, они, получается, так, никому не нужны, а заболевания – у них тот же букет болезней, что и у нас.

Відповідний закон з уcіх цих питань, кажуть чорнобильці, за роки незалежності України змінювався більше сорока разів. Останнього разу документ був розглянутий на парламентських слуханнях в квітні минулого року.

Анатолій Вінник голова Харківської обласної організації "Союз Чорнобиль України"

Проект постановления по результатам парламентских слушаний так и остался проектом, до сегодняшнего дня не принят, и мало того, что он не принят, в этом году правительство и Верховный Совет решили, а зачем их вообще проводить, эти парламентские слушания. Ведь чернобыльцы и так регулярно вымирают, уменьшается их количество, у нас их было 30 тысяч в Харьковской области, а сейчас нас уже меньше 23 тысяч. Поэтому ситуация очень сложная, для нас – чернобыльцев.

Аби проблеми ліквідаторів Чорнобильської катастрофи були почуті, на звітній конференції члени Харківської обласної організації "Союз Чорнобиль України" зачитали проект звернення до Верховної ради та Уряду країни, яке збираються туди направити найближчим часом.

Маємо надію на те, що найближчим часом будуть розроблені дієві заходи, які дозволять протягом цього та наступного року вийти на 100% вирішення питань соціального захисту і, перш за все, пенсійного забезпечення постраждалих на Чорнобильскій атомній станції.

На сесії Харківської обласної ради це звернення підтримали більшістю голосів. Поки владники вирішують долю ліквідаторів аварії, самі ж  чорнобильці Харківщини не втрачають оптимізму, ведуть активне життя та діляться із школярами спогадами про події вісімдесят шостого.

Валерій Болотов в.о. голови організації «Союз Чорнобиль України» в Комінтернівському районі

Мы сделали «Урок мужества» во всех школах. То есть это мы примерно обхватили около 2,5-3 тысяч детей. Как сказала великая актриса Раневская – старость, это тогда, когда есть в доме телефон, а звонит только будильник. И я просто счастлив, что в 67 лет у меня не перестает звонить телефон и карманный, и домашний. Куда-то приглашают, что-то делать, значит, я кому то нужен.

Також серед цікавих починань чорнобильців став запуск у харківському метрополітені вагона-музею, присвяченого участі харків'ян в ліквідації цієї катастрофи.

Анатолій Губарев голова Харківської міської громадської організації "Союз Чорнобиль України"

На сегодняшний день такой вагон уже курсирует по Салтовской линии, с марта месяца данный вагон уже находится на линии, поэтому всех желающих приглашаем. Я думаю, что мы с вами все соберемся и, в свою очередь, это отметим, просто нужно будет всем нам спуститься организованно в метро.

Харків, у свою чергу, підтримує чорнобильців і проблеми, які виникають в них, постійно обговорюються і вирішуються на засіданнях Координаційної ради. Одним з них є адресна грошова допомога. Цього року з міського бюджету на виплати харківським чорнобильцям виділили понад сімсот тисяч гривень. Кошти, у зв'язку із 28-річницею аварії у Чорнобилі, отримають різні категорії громадян.

Лариса Болгова директор Департаменту праці та соціальної політики

Это одноразовая адресная денежная помощь одному из членов семьи умершего, имевшего статус участника ликвидации аварии на ЧАЕС или лицу, взявшему на себя обязательства по захоронению – это 3 тысячи гривен, по состоянию на 1.04 это уже 25 человек, это одноразовая денежная помощь женам, мужьям умершего гражданина, смерть которого связана с Чернобыльской катастрофой и инвалидам – участникам ликвидации последствий аварий на ЧАЕС, которые воспитывают детей до 18 лет… всего 680 человек, на каждого запланировано 500 гривен.

Усі ці гроші, кажуть в мерії, передбачені згідно з відповідною міською програмою, і виплачуватимуться повністю, незважаючи на ситуацію в країні.