Украина ведет переговоры с МВФ о финансировании на ближайшие 3 года

27.09.2019 13:14   -
Автор:
Місія Міжнародного валютного фонду розпочала переговори щодо нової трирічної програми фінансування України. Протягом двох тижнів експерти місії обговорили напрямки політики та ключові реформи. Про це йдеться в офіційній заяві МВФ за підсумками візиту в Україну. Експерти також розглянули перспективи та виклики для української економіки та зазначили, що темпи її зростання залишаються занизькими, щоб помітно скоротити розрив між рівнями в Україні та в сусідніх країнах.
 
Міжнародний валютний фонд
 
Зростання стримує слабке бізнес-середовище, зокрема, недоліки в законодавчій системі, наскрізна корупція, а також той факт, що у великих галузях економіки домінують неефективні державні підприємства або олігархи, що стримує конкуренцію та інвестиції. Порівняльний аналіз в регіональному контексті показує, що найбільша різниця у поступі реформ між Україною та сусідніми країнами полягає в якості правової інститутційної системи. Хоча було досягнуто прогресу у створенні нових інституцій для боротьби з корупцією, відчутних результатів ще немає. Через погані умови ведення бізнесу рівень залучення інвестицій та, зокрема, прямих іноземних інвестицій в Україні значно нижчий, ніж в інших країнах. 
 
У Міжнародному валютному фонді вважають, економічна політика й надалі має зосереджуватися на підтриманні макроекономічної стабільності.  Одночасно повинні створюватися умови для пришвидшення економічного зростання. Крім цього,  Україні потрібно проводити розважливу фіскальну політику для забезпечення прийнятного рівня боргу, підвищувати ефективність та результативність державних видатків, зокрема в галузях охорони здоров’я та освіти, а також в сфері підтримки вразливих груп населення. Також необхідно сповільнювати інфляцію та накопичувати резерви. МВФ наголошує і на необхідності реформ, зокрема судової та земельної. Прем"єр-міністр Олексій Гончарук зазначив, що переговори продовжаться у найближчі кілька тижнів, щоб отримати рекомендації ради директорів МВФ для відкриття нової програми співпраці з Україною.
 
Олексій Гончарук прем'єр-міністр України
 
Керівник місії МВФ пан Роден дав позитивну оцінку вже досягнутим показникам. Наголосив на відновленні макроекономічної стабільності після 2014-2015 років, зменшенні внутрішніх та зовнішніх дисбалансів завдяки обґрунтованій фіскальній та грошово-кредитній політиці, зменшенні дефіциту поточного рахунку до 3-3,5% ВВП та відновленні обсягів міжнародних резервів — нині становлять понад $20 млрд США. Головним досягненням він назвав усунення квазіфіскального дефіциту енергетичного сектору і додав, що заходи, вжиті для реструктуризації банківської системи, були критично важливими для економічної стабілізації та економічного зростання.
 
Наразі Україна знаходиться в програмі співпраці з МВФ в рамках механізму stand-by, яка була затверджена у грудні минулого року. Обсяг 14-місячної програми становить близько 3,9 мільярдів доларів США. $1,4 млрд Фонд виділив відразу.  У травні цього року програму планували переглянути, але місія МВФ поїхала без рекомендацій щодо виділення чергового траншу, оскільки в країні були оголошені дострокові парламентські вибори.