Серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, рак, захворювання легень і розлади психіки. Саме вони є причиною у 84% всіх смертей в Україні. Більшість цих хвороб – через вживанням тютюну, алкоголю, недостатню фізичну активність та нездорове харчування. Саме тому профілактика, зазначили у МОЗі є пріоритетом для України. Наразі в профільному міністерстві вже ухвалили Національний план заходів щодо попередження таких неінфекційних захворювань.
- до 2030 року на третину зменшити передчасну смертність від неінфекційних захворювань: серцево-судинних хвороб, раку, діабету та хронічних респіраторних захворювань та інших; – щонайменше на 10% зменшити зловживання алкоголем; – на 10% зменшити поширеність низької фізичної активності; – скоротити на 30% споживання солі; – знизити до показника 18,5% поширеність споживання тютюнових виробів населенням у віці понад 15 років; – зупинити зростання захворюваності на ожиріння та діабет; – на 25% знизити смертність від ДТП
По факту це буде ціла довготривала національна кампанія. В її рамках в Кабміні розробили і законопроекти щодо контролю над тютюном, рекомендації зі здорового харчування та проект закону про заборону промислових жирів і транс жирів.
Потрібно вживати більше заходів для зменшення передчасної смертності від неінфекційних захворювань на одну третину до 2030 року. Для досягнення цієї мети ми повинні переконатися, що ми діємо згідно з доказовими рекомендаціями, застосовуємо найкращі практики профілактики та лікування, і кожна людина може приймати інформоване рішення стосовно своїх звичок та способу життя.
Наразі майже 28 мільйонів українців, що уже обрали свого лікаря, терапевта і педіатра, зазначають у МОЗ, можуть проконсультуватись і пройти обстеження на предмет здорового способу життя, харчування і залежності від шкідливих звичок. А також пройти профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань. Таких як цукровий діабет, ВІЛ, туберкульоз, рак молочноії залози, гіпертонічної хвороби та інші серцево-судинні захворюваня, колекторальний рак і рак передміхуровоії залози. Всі ці послуги входять до гарантованого державою списку послуг первинної меддопомоги. Консультації і обстеження, підкреслили у Міністерстві охорони здоров'я, є абсолютно безоплатними.