Украинцам открыли доступ к госреестру недвижимости, но пока только на бумаге
Хто власник нерухомості, хто у квартирі прописаний та як давно. Цю інформацію парламентарі відкрили для українців. У відповідному законі значиться, що тепер, аби отримати потрібну інформацію, не треба йти до нотаріусів та до спеціальних держустанов. А просто зробити інформаційний запит.
Ігор Балака експерт з нерухомості
Эту информацию можно получить в письменном виде, путём направления заявления, как в реестр, так и нотариусу, если необходимо. Информация такая может быть затребована, в том числе, и наследниками правообладателями, физическими и юридическими лицами. Можно в электронном виде, через сайт Госреестра.
Все просто та доступно, кажуть експерти. Ще й економно. Бо не потрібно сплачувати нотаріусам за їхні послуги. Мета цього нововведення вказана, як протидія корупції та прозоре отримання інформації. На офіційному сайті Держреєстру України і закон вже оприлюднили, і про спосіб отримання даних з нерухомості проінформували. А от залишити запит наразі не можливо. Теж саме, зазначають експерти, і з письмовими листами до Державної реєстраційної служби.
Світлана Якимова експерт з нерухомості
Закон принят, закон вступил в силу. Но, на сегодняшний день не разработан порядок получения этой информации. И граждане на сегодня смогут иметь доступ к этой информации по существующему старому порядку.
Тобто люди знову мають йти до нотаріусів, або у держустанови, чекати місяцями, аби отримати потрібну інформацію. І так буде, поки Кабмін не напише детальну інструкцію оформлення таких запитів, повідомляють експерти з нерухомості. Зокрема, яка інформація може буде відкритою повністю, а яка частково. Це важливо, кажуть фахівці. Бо не виключені і випадки зловживання цим законом.
Ігор Балака експерт з нерухомості
Можно определить: кто собственник, узнать в Украине или нет и постараться от имени его совершить какие-то действия с этой недвижимостью. Можно определить место жительства человека.
Та у будь-якому разі, впевнені експерти, це нововведення більше має плюсів, ніж мінусів. Бо можна з'ясувати необхідну інформацію про квартиру та її господарів, аби убезпечити себе від шахраїв.
Ігор Балака експерт з нерухомості
Определить, принадлежит ли собственнику на данный момент этот объект недвижимости или нет, подлинность документов, определить трансакции, которые раньше с недвижимостью совершались. Определить "обмеження та обтяження", определить ипотеки.
Світлана Якимова експерт з нерухомості
Я думаю, что это пойдёт на пользу обществу в целом возможность открытости такой информации. Во всём мире она открыта.
Єдине, що поки не беруться коментувати експерти – коли ж закон запрацює на повну силу. Все, кажуть залежить від бажання Кабміну щодо розробки інструкції про отримання даних про нерухомість з держреєстру.