Українців хочуть штрафувати за розсилку спаму

09.07.2020 13:51   -
Автор:
Спамиш – отримуєш штраф. Парламент України ухвалив в першому читанні проект закону про електронні комунікації. Зміни, за словами парламентарів, необхідні з огляду на застарілість законодавчої бази у сфері мобільних операторів. Вона формувалась близько п’ятнадцяти років тому.
 
пояснювальна записка законопроекту №3014 
 
Розсилання спаму або комерційних електронних повідомлень загрожує штрафом у розмірі від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 1700 до 3400 гривень.
 
Спамом буде вважатися повідомлення, яке надсилають абоненту без його згоди. Виняток – повідомлення від постачальників комунікаційних послуг, органів державної влади або місцевого самоврядування. Однак мобільні оператори зазначають, в законопроекті є деякі недоопрацювання. 
 
оператор мобільного зв'язку
 
На нашу думку, положення законопроєкту про спам потребують доопрацювання. У поточній редакції спамом може вважатися будь-яке повідомлення споживача споживачеві, відправлене неодноразово. Штраф законопроєкт передбачає в тому числі й для фізичних осіб. Механізм відстеження поки не відомий.
 
Також у проекті документу йдеться – швидкість інтернету, яку заявлять оператори повинна не відрізнятися від реальної. Тож й у цілому санкції за порушення прав абонентів істотно виростуть
 
оператор мобільного зв'язку
 
Відповідальність за поширення SMS-спаму лягає на компанії, які це ініціюють. Мобільні оператори до поширення комерційних SMS стосунку не мають, оскільки тільки надають технічні можливості для зв'язку між клієнтами.
 
оператор мобільного зв'язку
 
Дуже жорстке трактування спаму тощо. Також поки не до кінця зрозумілі статус і повноваження регулятора, поки повністю виключені з тексту законопроєкту, підходи до нарахування частотної ренти, оплати радіочастотного моніторингу.
 
На думку експертів, законопроект враховує європейський досвід, однак вітчизняний ринок може бути не готовим до таких різких змін, і може привести до фінансових спекуляцій зі сторони окремих провайдерів
 
Андрій Каленський директор департаменту регулятора забезпечення ВАТ «Укртелеком»
 
Згідно з проєктом, використання інфраструктури електронних комунікаційних мереж та її елементів буде здійснюватися на договірних засадах, що несе загрозу завищення тарифів за доступ. Звичайно, дерегулювання в будь-якій сфері вважається позитивом. Але відсутність втручання держави у формування тарифів за доступ може призвести до небажаних наслідків у вигляді спекуляцій або цінової дискредитації
 
Також фахівці вважають спірним і положення в проекті закону щодо інформування споживачів про зміни в тарифах. За новими правилами, оператору потрібно повідомити про такі зміни абонента за 20 днів до їх застосування. Наразі цей строк становить 7 днів
 
Андрій Каленський директор департаменту регулятора забезпечення ВАТ «Укртелеком»
 
З огляду на швидкість розвитку технологій, що впливають на специфіку надання універсальних телекомпослуг зокрема, було б логічно залишити цей строк без змін. Саме це питання, на мою думку, якраз підлягає дерегуляції.