Українцям перерахують зарплати, пенсії та податки: прогноз на 2024 рік

12.09.2023 16:57   -

В Україні добігає кінця процес розробки бюджету на 2024-й рік. Мінфін уже визначив, якими будуть макроекономічні показники, а також соціальні стандарти наступного року. Головна проблема, наголошують у відомстві, глибокий дефіцит, який можна покрити лише завдяки міжнародній підтримці, втім гарантій такої підтримки на цей момент немає. За даними Мінфіну, зараз в Україні проживають 34,5 млн осіб. Порахувати бюджет без розуміння кількості населення практично неможливо. Від кількості населення можна розрахувати витрати на соціальну сферу, медицину, освіту, навантаження на інфраструктуру, обсяги отриманих податків тощо. За даними Мінфіну, з початку цього року на соцвиплати було направлено понад 300 млрд гривень. Однак отримати точні цифри на наступний рік в умовах повномасштабної війни вкрай складно. Для цього потрібно провести перепис населення. Проте у відомстві, протягом трьох років очікують на зростання ВВП у розмірі 5-7,5%.

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Так, наступного року валовий внутрішній продукт збільшиться на 5%, 2025-го – на 7%, 2026-го – ще на 7,5%. Це не дозволить наблизитися до рівня ВВП, який був 2021-го, до початку повномасштабної війни.

Зростатимуть і ціни. На наступний рік інфляцію прогнозують на рівні 10, 8%; на 2025 рік – 7%; на 2026 – 5,8%. При цьому зростатимуть і зарплати українців. У середньому зарплата наступного року, згідно з розрахунками Мінфіну, становитиме 21 852 грн, 2025-го – 25 645 грн, 2026-го – 29 625 грн. Збільшиться також мінімалка. Наступного року її підвищать у січні до 7100 грн та у липні – до 8000 грн. Переглянуть також і прожитковий мінімум. А до нього прив’язані аліменти, пенсії, низка виплат, субсидії та податки. Всі вони відповідно збільшаться.

ЛЮДМИЛА ЧЕРЕНЬКО ЕКОНОМІСТКА
На перше півріччя 2024-го уряд фактично планує заморозити ситуацію, яка є зараз. Однак у липні наступного року очікується значне зростання доходів. Очевидно, що на перше півріччя 2024-го планують ретранслювати ту ситуацію, яка є зараз.

Міністерство фінансів під час розробки проєкту бюджету на 2024-й зіткнулось із дефіцитом коштів. Грошей на фінансування всіх витрат за умов повномасштабної війни критично не вистачає. Збройні сили згідно із законом можна забезпечувати лише коштами платників податків, а використовувати міжнародні кредити та гранти заборонено. Тож Мінфін розраховує бюджет так, аби в першу чергу покрити захищені статті видатків.

Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.

РОМАН ЄРМОЛИЧЕВ ЗАСТУПНИК МІНІСТРА ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Видатки на сферу охорони здоров’я буде покрито за рахунок держбюджету, субвенція на підтримку окремих медзакладів зберігається на наступний рік. Щодо соціальної сфери слід звернути увагу, що наразі опрацьовуємо механізм для визначення єдиної моделі співфінансування соцпослуг в умовах воєнного стану та закладення ресурсу на соціальний проєкт «Помічник ветерана».

Очільник Мінфіну Сергій Марченко заявив, що зараз спрогнозувати наповнення бюджету на 2024 рік вкрай складно. Гарантій від міжнародних партнерів немає, причому власних податкових надходжень не вистачає навіть на те, щоб повністю забезпечити військових.

СЕРГІЙ МАРЧЕНКО МІНІСТР ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
У цій ситуації критично важливо, щоб українці справно сплачували податки, а економіка розвивалася. На оборону та безпеку необхідно знайти більше 1,5 трлн грн цього року, не буде меншим і бюджет наступного року. Різницю ми покриваємо за рахунок внутрішніх запозичень і так званих військових облігацій. Тому сектор безпеки та оборони ми закриваємо самостійно. Всі інші видатки – я підкреслюю – ми фінансуємо за рахунок наших партнерів, за рахунок коштів, які ми отримуємо з-за кордону.

Тож Україна матиме складний період відновлення і після закінчення війни. До цього моменту зарплати бюджетників, частина соціальних видатків, інфраструктурні проєкти фінансують завдяки міжнародній допомозі. Власних ресурсів ледве вистачає, щоб забезпечити потреби армії. Тож надходження зовнішньої допомоги дуже важливе для збереження української економіки.

СЕРГІЙ МАРЧЕНКО МІНІСТР ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Від цього залежить багато чого. У разі затримок, відсутності залучень з-за кордону ми вимушені будемо збільшувати залучення всередині країни, що певним чином може негативно вплинути на економічну динаміку.

ОСТАННІ НОВИНИ