Укриття чи притулок для безхатченків: дилема харківських сховищ
Ніхто не планував, що колись підвали харківських висоток будуть рятувати тисячі людей від смертельної небезпеки. Та вже понад три роки для прифронтового мегаполіса укриття є невідʼємною частиною інфраструктури. Й хоча нині люди спускаються до підземних прихистків рідше, ніж у перші місяці вторгнення, для багатьох укриття під будинком і досі лишається необхідністю.
ІРИНА ХАРКІВʼЯНКА
У себе в будинку користуюся. В будь-якому випадку люди в укриття можуть піти, коли їм потрібно буде.
АЛІНА ХАРКІВʼЯНКА
Ну напевно ж потрібні. Якщо раптом якась ситуація, з дитиною треба ж кудись бігти ховатися. Але якщо вони будуть, скажімо, відкриті та пристосовані, щоб там були зручності та все інше, тоді так.
Питання доступності та комфорту сховищ у прифронтовому місті не втрачає актуальності. Щоб найближчі безпечні місця залишалися у належному стані, місцеві нерідко самі пропонують допомогу та долучаються до контролю над ними. Як от пані Валентина. Жінка мешкає на першому поверсі й під час тривог спускається вниз рідко. Зате регулярно навідується до підвалу як добровільна наглядачка.
ВАЛЕНТИНА ПЕТРІВНА ХАРКІВʼЯНКА
Це укриття у нас тут. Ну я вам скажу за це укриття, раніше багато людей сюди ходило. Зараз мало, але все одно, якщо не дай Боже, щось буде летіти, є людині куди зайти та заховатися. Я часто приходжу, я дивлюся, що тут. Чи нічого не пропало. Дивлюся на лавки. Як із песиком гуляю, заглядаю сюди кожен раз. Як відчинено, прикриваю двері. Ну тут завжди відкрито.
Це сховище виконує подвійну роль, одночасно слугуючи ще й пунктом обігріву. За тим, щоб воно було забезпеченим усім необхідним обладнанням, ретельно стежать комунальники.
НІНА ДОЛГОВА НАЧАЛЬНИЦЯ ДІЛЬНИЦІ № 32 КП «ЖИТЛОКОМСЕРВІС»
Це тимчасове найпростіше укриття, бо в наших новобудовах, які були забудовані після 70-их років, на жаль, не передбачені якісь бомбосховища або інші укриття. Ми як могли організували, обладнали підвали для того, щоб люди могли якийсь час переховуватися під час повітряної тривоги.
Пані Ніна запевняє: сховище тут не зачиняють — воно доступне цілодобово.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
НІНА ДОЛГОВА НАЧАЛЬНИЦЯ ДІЛЬНИЦІ № 32 КП «ЖИТЛОКОМСЕРВІС»
Укриття відкрите постійно, ми його не закриваємо. Воно відкрите повсякчас. В будь-який час, коли ви захочете, можете сюди прийти.
Проте, як показала практика, повна доступність іноді грає злий жарт: до сховищ починають навідуватися маргінали. Це турбує містян: одні наполягають, що укриття мають бути відкритими завжди, інші впевнені — від непроханих гостей треба вішати замок.
ОЛЕНА ХАРКІВʼЯНКА
Я бачила, у мене підписка на «Типове ХТЗ», бачила як в одному укритті заходять всякі нехороші люди та гадять, не дуже культурно говорячи. Так що тут, я б сказала, з однієї сторони, може вхід якийсь по картках, по ключах. З іншої сторони — а що як хтось мимо проходить. Може, варто до укриттів робити як на підʼїзди ключі, по якихось замках, бо ці безхатченки та інші негарні люди дійсно загадять і зроблять чорт знає що.
Місто про проблему теж знає та намагається ліквідувати її наслідки. Укриття після таких відвідувачів чистять, дезінфікують та приводять до ладу.
ЯРОСЛАВ САГАН ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА КП «ЖИТЛОКОМСЕРВІС»
Є розповсюдженою проблемою проникнення безхатьків, які потім в укриттях влаштовують антисанітарний стан цього укриття. Після таких випадків приймаються необхідні заходи, вичищаються укриття, виконується відповідна обробка, щоб укриття було в придатному санітарному стані.
Та у Харкові вирішили боротися не лише з наслідками, а й з причиною. Вихід знайшли у впровадженні систем автоматичного доступу, який керується відповідно до наявності повітряної тривоги.
ЯРОСЛАВ САГАН ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА КП «ЖИТЛОКОМСЕРВІС»
На сьогодні у місті Харкові також на укриттях використовуються системи автоматичного доступу. Вони встановлюються на ті входи, де є відповідна технічна можливість. Завдяки цій системі ми можемо убезпечити проникнення до укриття небажаних осіб, але в період, коли зʼявляється повітряна тривога, певна небезпека для міста Харкова, автоматично ці двері відчиняються. І укриття має вільний доступ для всіх, хто має бажання сховатися від небезпеки.
Наразі в комунальній власності міста знаходиться 2332 найпростіших сховища. І ця цифра продовжує зростати: комісії обстежують нові підвальні приміщення, шукаючи ті, де мешканцям буде безпечно перечекати загрозу. А яким чином городяни можуть дізнатися про найближчі укриття? Перш за все, варто уважно переглядати інформаційні стенди прямо у підвалах: там є потрібні адреси та поради. А ще — у Харкові розробили спеціальний інтернет-ресурс, де всі сховища нанесені на онлайн-карту.
ЯРОСЛАВ САГАН ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА КП «ЖИТЛОКОМСЕРВІС»
У місті Харкові є інтернет-ресурс «Харківський портал». Його можна знайти просто використовуючи пошукову систему в інтернеті. На цій карті відображені розміщення найближчих укриттів.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Чи чекати повторення буревію у Харкові – коментар синоптика
- Харків’яни про буревій: Це було жахіття, скільки живемо такого не пам’ятаємо
- Удар по місту Златопіль: збільшилась кількість постраждалих (фото)
- Росіяни вдруге за день атакували Харків (відео)
- З прифронтової Харківщини евакуювали чотирьох людей (фото)