Черговий сюрприз для водіїв: паливо знов може подорожчати. Притому, значно. Все через новий податок, який вже в 2017 році можуть запровадити в Україні. Податок цей має забезпечувати створення старатегічного запасу нафти та нафтопродуктів для держави. Такий запас, кажуть експерти, є у всіх розвинених країнах. І ідея його створення, начеб-то, непогана. От тільки створюватись він, кажуть економісти, має не за рахунок платників податків.
Сергій Беренда економіст
Это будет в корне неправильно, потому, что и так нагрузка большая. А вопрос очень специфический. Мое мнение, что вот такие вот запасы для страны нужно делать с использованием такого инструмента, который в Украине вообще не развит, но в мире он получил очень широкое распространение – это фьючерсные контракты. ))
Ф'ючерсні контракти заздалегіть встановлюють конкретну ціну купівлі-продажу палива. І строки реалізації також в контракті обговорюються. Ф'ючерсні контракти зводять до мінімуму можливість ринкових спекуляцій та забезпечують ту саму енергетичну безпеку держави, про яку мріють владники. Такі угоди укладаються великими держпідприємствами, знімаючи податкове навантаження з людей. І саме вони дозволяють формувати стратегічні запаси планово та поступово.
Леонід Косянчук президент асоціації "Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів в Україні"
Это проект, на реализацию которого потребуется не один год. Даже в некоторых европейских странах, куда более финансово устойчивых, чем Украина, процесс создания стратегического запаса нефти длился 10-15 лет. Стоит ли всерьез говорить о таком запасе для нашей страны, которая и так без внешних заимствований не в состоянии прожить и года.
Саме такий варіант накопичення, кажуть економісти, для України – єдиний прийнятний. Втім, саме його в Києві поки що й не розглядають. Більшість ідей, які пропонують посадовці поки що так и інакше призводять до здорожчання палива. В середньому, кажуть економісти, бензин обходтитиметься на сорок копійок дорожче. Притому, хоч створення нових податків на газ не планується, блакитне паливо теж здорожчає. Схема традиційна: росте ціна на бензин – росте й ціна на газ.