В Харькове открылась экспозиция архивных документов о партизанском движение на Слобожанщине

23.09.2013 16:13   -
Автор:

Анжела Сушко кореспондент

-Невідомі сторінки історії. У Державному архіві області до Дня партизанської слави відкрито унікальниу виставку архівних документів патризанів-підпільників.

20 історичних довідок – накази та звіти про бойову, деверсійну та розвідувальну діяльность партизанських загонів, про визволення територій від німецьких окупантів та листи з формування груп та списки їх членів, присяги з власним підписом кожного. Щоправда, це тільки копії документів та роздруковані листи-спогади, що були написані майже 70-т років потомУ бійцями невидимого фронту.

Валентина Плисак головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Харківської області

-Особливістю цієї виставки є те, що тут вперше представлені документи, які були виявлені у фонді партійного архіву Харкіського обкому компартії, а саме в 5-му описі, де зберігаються спогади учасників Великої Вітчизняної війни та зокрема партизанів. Дуже цікаві спогади, їх варто переглянути.

Згідно документів, партизанські загони Харківщини в своїй більшості базувалися у прифронтовій смузі, що вцілому дозволяло їм співпрацювати з військами Південного фронту. Тільки на дільниці 12-ї армії їх було – 17 загальною чисельністю 500 людей. Краєзнавець Володимир Кизим – завсідник обласного архіву. Він збирає інформацію про партизанський рух Печеніжчини, де існували 4 партизанські загони, що згодом були об"єднані в один. За їх плечима, каже, не один десяток героїчних справ – великі бойові операції, розвідка та деверсії.

Володимир Кизим краєзнавець

-Вони пошкоджували зв"язок, встановлювали міни і сполучення між населеними пунктами переривали, проводили деверсійні групи червоноармійців, які потім нападали на значні ворожі укріплені райони. Доля цього загону була і героїчна і трагічна. Більшість загинули у гестапівських катільнях в Чугуєві. Тоді Печеніжський район підлягав Чугуївській окрузі і там всі вони були залучені, розстріляні і тому інше.

І це тільки незначна частина архівних документів про партизан Харківщини. Достаменно навіть невідомо скільки всього діяло партизанських загонів. За попередніми данними не менше сорока, в кожному з яких було від 10-ти до кількох сотен чоловік. Тож, дослідження з цієї теми, зазначють фахівці, ще продовжуються.