В Харькове продают нитратные дыни?
До їх сезону ще далекувато, та на ринкам міста вже з'явились кавуни. Херсонські парникові.
Володимир продавець
Арбузы на сегодняшний день 10 гривен – килограмм. Арбуз – сегодня первый день взяли на пробу. Вот отдали в лабораторию, лаборатория сказала все в порядке. я вот взял 11 штук, вот это три штуки осталось.
Харків'яни ж не надто охоче їх беруть. Мовляв, ще ризиковано.
Ірина покупець
Нет не пробовали, не покупали. Потому что, во-первых, очень дорого, во-вторых страшно еще. Не сезон.
Яна покупець
Еще рано, ну серьезно еще рано. Вот мне еще рано. Мой организм еще не требует. Хочется немножко попозже. Ближе к концу лета.
Чи справді кавуни без нітратів, йдемо пересвідчитись у ветлікарів. Саме вони проводять експертизу кожної партії ягід, що з"являється в продажу.
Валентина Ожеред ветеринарний лікар
Состояние арбузов по нитратам в пределах нормы. При норме 60 мил на килограмм. Содержание нитратов вот первых, которые к нам поступили, было 46. Сегодня вот 27,5. Было и 14,7. Вот арбуз, который перед вами – отбор свежей партии. Поэтому по арбузам жалоб никаких. Претензий никаких.
З динями ситуація кардинально протилежена. Продаж їх не дуже. Може тому що з гаманця за них доводиться давати, як за екзотику.
Ірина продавець
20 гривен за килограмм. Ну, еще так потихонечку, не сильно, но берут.
Щодо нітратів, то експертиза підтверджує, що у більшості партій динь нітрати зашкалюють.
Валентина Ожеред ветеринарний лікар
По дыням ситуация не очень хорошая. Идет превышение, не очень большое, но идет. При норме 90. Вот сделали сегодня – 116,4. 150,4. Но идет превышение по дыни.
А зашкалюють нітрати в динях через те, що вони далеко не з поля. А вирощені в парниках. На підсилювачах. Таких реалізаторів з небезпечною продукцією з ринку виселяють. Та це не означає, що вони згодом не облаштують стихійні ринки. Тому, щоб вберегти себе від отруєнь, радять фахівці, у продавців потрібно вимагати документи та сертифікати якості. А вони повинні бути на кожній точці. Леся Кочержук та Олег Синицький, ХИ