В Украине планируют закрыть детдома
В Україні планують закрити всі інтернати до 2026 року. Це буде в результаті реформи, мета якою - уникнути потрапляння малечі до дитбудинку. За даними Кабміну, лише 8 відсотків дітей в інтернатах повні сироти, всі інші там через важкі життєві обставини або ж через бідність родини. Та умови дитбудинку скоріше негативно впливають на психіку неповнолітніх. В міжнародному дослідженні стану дітей значиться, що половина вихованців інтернату мають затримку в розвитку. Та це ще не все, близько 20% випускників дитбудинку мають судимість, майже 14% займаються проституцією, ще 10% закінчують життя самогубством і лише 10% нормально живуть в суспільстві після випуску. З огляду на все це, Кабмін планує закрити дитбудинки та приділити увагу сімейним формам виховання дитини – це будинкам сімейного типу та патронатним сім'ям. У 2020 році почнеться реалізація реформи. До цього розроблялася нормативно-правова база.
На другому етапі повинні розвиватися соціальні послуги на місцях. Всі діти зможуть отримати послуги за місцем проживання і не потрапляти в інтернати. Просто закрити інтернати і залишити дітей без підтримки – такого не буде. Для дітей, які в наступному році можуть піти в перший клас в інтернатах, будуть вчасно створені послуги за місцем їх проживання. Так кількість дітей, які потрапляють до інтернатних закладів, буде поступово зменшуватися.
Також, за словами Олени Ремінь, діти з ментальними чи фізичними порушеннями тепер не повинні навчатися в інтернатах, школи зобов"язані зараховувати їх в навчальний заклад. Через те, що з'явилася нова професія "асистент вчителя" – це людина, що має допомагати дитині з інвалідністю під час уроку. А от сироти та діти, чиїх батьків позбавили права на піклування будуть виховуватися в умовах наближених до сімейних. Проте всіх влаштувати до таких центрів не вдасться, через те, що і деякі діти самі не хочуть покидати інтернат.
Що буде з такими дітьми? У минулому році було прийнято положення про малі групові будиночки. Ця установа, в якій може проживати не більше 10 дітей; якщо серед них є діти з інвалідністю, то не більше восьми. Основна ідея цієї установи в тому, що воно повинно знаходитися в звичайному житловому будинку і нічим не відрізнятися від інших будинків. Там будуть вихователі, але діти обов'язково повинні вчитися в школі за місцем проживання. Там не буде медика, дітей обслуговуватиме та ж поліклініка, яка обслуговує інших дітей. Вихованці будуть максимально інтегровані в суспільство, будуть жити в таких умовах, в яких живуть діти у звичайних сім'ях: ходити в школу, спілкуватися з однолітками, заводити друзів.
Також з'являться Центри соціальної допомоги дітям і сім'ям, в яких обіцяють наступні послуги: соціально-психологічна реабілітація, робота з батьками дітей для повернення дитини в сім'ю, соціальні адаптація та профілактика, поліпшення відносин в сім'ї та інші. Зараз же закрили 26 інтернатів, всього ж в Україні нараховують близько 800 дитбудинків.