Повнамасштабну фінансову кризу: скорочення ВВП, інфляцію та девальвацію гривні в Україні, голова Нацбанку Валерія Гонтарева пояснює критичним станом макроекономіки, показники якої відповідають рівню кризового 2008-го року, а також не працюючою банківською системою, анексією Криму та воєнними діями на Сході країни.
Валерія Гонтарева голова Національного банку України
Вы знаете, наверное такого тяжёлого года в нашей стране не было последние 70 лет, после Великой Отечественной войны. Как бы нам не было грустно, назовём вещи своими именами – это падение ВВП на 7,5%, это 100% девальвация гривны. Дальше у нас с вами высокая инфляция, к ноябрю месяцу с начала года она составляла 21%. И всё это вместе совершенно нестабильная финансовая система нашей страны.
Основними причинами стрибків курсу валюти голова центробанку назвала платіжний дисбаланс країни та паніку серед підприємців та населення. Вважає, що фундаментальний курс становить 11 гривень 70 копійок за 1 долар. Хоча зараз в обмінниках його продають майже за 16.50, а чорному ринку його вартість сягає 19-ти гривень. Натомість Валерія Гонтарева зауважує, мовляв НБУ за курс валют взагалі не відповідає. Його головним завданням перш за все є забезпечення стабільності банкової системи та цінової стабільності.
Валерія Гонтарева голова Національного банку України
Ценовая стабильность – это прежде всего стабильность наших цен, это инфляция, но не как не курс доллора к гривне, как у нас особенно любят доллар к гривне.
Тим не менш зараз, каже Гонтарева, Нацбанк шукає курс рівноваги долару і гривні. І вже з 6-го січня розпочне щоденні валютні аукціони, а значить курс буде, як то кажуть, плаваючим. Що стосується інфляції, то за словами голови центробанку її не уникнути. На наступний рік закладено показник на рівні 18-ти %. Серед негативних тенденцій, Гонтарева також зазначає небувалий віддок депозитів, що з початку року склав 126 мільярдів гривень.
Валерія Гонтарева голова Національного банку України
Я могу сказать что в стране у нас идёт полномасштабный финансовый кризис и победить его мы можем началом проведения быстрых экстримальных реформ и к этим реформам прикладывается помощь международных доноров и МВФ.
А ось чого НБУ не планує так це вводити мароторій на дострокове зняття депозитів та націоналізувати банки. Втім на державному рівні підтримають вісім банківських установ, які визнані важливими для економіки країни – це ПриватБанк, Укрексімбанк, Дельта Банк, Райффайзен Банк Аваль, Укрсоцбанк, Промінвестбанк та Збербанк Росії.