Іван Прокопенко ректор університету
Застереження, яке сьогодні виникає, що таке Національна агенція з якості освіти і що таке Міністерство освіти і науки України (СК) якщо вони будуть налагоджено працювати і кожен буде своїм займатися, тоді виграєм, якщо ж вони будуть іти всупереч одне одному, то ми всі програємо.
Згідно з законом, до складу Національної Агенції з якості вищої освіти увійдуть двадцять п'ять фахівців, в тому числі студенти та роботодавці, які на добровільних засадах займатимуться ліцензуванням ВИШів. І тут, кажуть юристи, незрозуміло, яким чином ці фахівці охоплять усі вузи країни.
Роман Лихачов юрист
На данный момент Украина имеет такое количество вузов, что проконтролировать их одному агентству, состоящему из двух десятков человек будет невозможно. Что касается министерства образования, у него до сих пор остались частично полномочия, которые частично переданы Национальному агентству по качеству, таким образом мы имеем две структуры, которые будут контролировать вузы, то есть фактически, Национальное агентство качества – это, скажем так, больше такой законодательный орган, однако исполнительного органа, который будет выполнять решение этого агентства, в законе не прописано, то есть мы будем иметь решения, которые не будут выполняться.
Багато претензій до закону і з приводу правил вступу до ВИШів. Адже автори документа, кажуть юристи, не подумали над тим, як під час прийому до ВУЗу усунути прямий контакт абітурієнтів з представниками приймальної комісії. Тільки одним реченням прописали, що лише з 2016 року введуть механізм електронного вступу. А що буде до цього часу, кажуть юристи, це залишили поза увагою.
Роман Лихачов юрист
Как-то этот раздел остался без внимания, именно раздел, который касается поступления студентов в ВУЗы – это наибольшая коррупционная составляющая. Если бы эта система была прозрачной и выписана достаточно, во-первых мы бы получили отсутствие коррупционной составляющей и во-вторых мы бы получили нормальные кадры, которые в дальнейшем могут нормально работать.
Ще одна з новацій документа – автономія вищих навчальних закладів. Однак тут також є спірний момент. Адже фінансовою автономією вузи зможуть користуватися лише частково. Наприклад, грошима на забезпечення матеріально-технічної бази закладу та на зарплати викладачів ВИШі як не могли розпоряджатися, так і не зможуть – все це, кажуть фахівці, як і раніше будуть вирішувати у Києві.
Іван Прокопенко ректор університету
В деяких аспектах, поряд з наданням автономії, є спроби, як і раніше централізовано регулювати ці відносини, якщо автономія – то автономія має бути, бо світ іде по такому шляху.
Не менш сумнівне нововведення, стверджують експерти, це зменшення навантаження на викладачів на одну ставку з 900 до 600 годин прочитаних лекцій. З одного боку, для педагогів – це плюс, адже за свою зарплату їм тепер треба менше буде проводити занять. З іншого боку, – це великий мінус для студентів – їм доведеться самостійно працювати та читати. Більш того, практику, яка раніше була обов'язкова по закінченні кожного курсу взагалі прибрали.Тож, застерігають фахівці, з'явиться багато недовчених і некваліфікованих спеціалістів.