В Украинской армии появятся капелланы

08.11.2014 14:29   -
Автор:

Юлія Чорна кореспондент

Виконувати військовий обов'язок, щодня наражати себе на небезпеку та лізти під кулі, ризикуючи власним життям. Так вже більше півроку живуть солдати Української армії. Та вони не просто бійці. В першу чергу – люди. З власними емоціями, світоглядом та страхами. Тому, вважають священники, їм як нікому зараз необхідне духовне очищення.

Духовне очищення та моральну підтримку військовослужбовцям в багатьох країнах століттями забезпечують капелани – священники, які постійно знаходяться в рядах діючої армії. Зазвичай вони проводять на місцях богослужіння, контролюють моральний стан солдатів та відспівують загиблих.

Михайло Кіт секретар Харківської єпархії

Перед боем очень многие хотят поисповедываться. Очень многие просят молитв. Мне вот недавно рассказали, что перед боем двоих крестили прямо в окопах. Это тоже о многом говорит, что такое священнослужитель среди военнослужащих.

Саме тому, наполягають представники духовенства, Україні також необхідні капелани. Щоб хоча б трохи знімати напругу в складні воєнні часи та проповідувати заповіді божі. Як приклад, згадують ситуації на Майдані, коли священники мололися стоячи між міліцією та протестуючими. І таким чином намагалися стримувати агресію.

Багато церков вже сьогодні мають спеціально підготовлених фахівців і готові залучати їх до капеланської роботи. Проте є кілька умов, які необхідно виконати, щоб штатний священник з"явився у тому чи іншому військовому підрозділі.

Августин митрополит Білоцерківський і Богуславський, голова Синодального відділу по взаємодії зі Збройними силами України

Є нормою, щоб військовий священник супроводжував своїх вірних. Ми погоджуємося на те, щоб священник був у війську за умови, що він не забов"язаний мати зброю в руках. Бо це просто буде нонсенсом. В країнах НАТО священник має супроводжуючу особу, який має зброю.

Руслан Коханчук представник Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міноборони України

Має бути підготовка богословська, яку надають семінарії, інститути, університите, медреси чи як вони там називаються в церкві. І має бути допідготовка військова. Вона не повинна бути тривалою з огляду на те, що, мирозуміємо, що зараз час такий, що в нас нема коли організовувати школи військових капеланів, як в Америці, наприклад, і 8 місяців вчити їх там. Тобто допідготовка буде місяць як мінімум, я думаю.

Щоб таку ініціативу реалізувати, необхідно створити війсковий інстутит серед українських священнослужителів. Таку перспективу оброговрювали в Харкові священники, представники Нацгвардії та Міністерства оборони України.

Руслан Коханчук представник Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міноборони України

Пропонується прив"язувати священників не до військових частин, а до гарнізонів. І з таким розрахунком, щоб на кожну повну тисячу військовослужбовців має бути один священнослужитель. Це мають бути священники з різних конфесій. Якщо більшість православних, то більшість священників мають бути православними.

Для того, щоб втілити бажане в реальність, необхідно впорядкувати та зареєструвати купу документів. Саме над цим зараз працюють і священники, і пердставники Міноборони.

Руслан Коханчук представник Департаменту соціальної та гуманітарної політики Міноборони України

Ці священнослужителі приймаються на посади, як працівники Збройних сил. Має відбутися розробка двох дуже важливих документів – це договорів між церквами і Міноборони. Звичайно, ми будемо розробляти типовий договір, але кожна церква підписуватиме його з міністерством виходячи зі своїх умов.

Якщо всі документи в Києві затвердять вчасно, фахівці сподіваються, на початку наступного року українську армію вже супроводжуватимуть капелани.