Американська технологія, за якою буритимуть українську землю, аби добути альтернативний газ – стала темою номер один в Україні. Накачувати надра водою з хімікатами, а потім їх підривати – метод занадто агресивний, вважають активісти Всеукраїнського руху "Український вибір".
Володимир Воюш координатор економічних програм громадського руху "Український вибір"
-Категорически отказались от добычи сланцевого газа методом разрыва гидропластов французы и болгары, румыны и чехи, то есть в Европе все обеспокоены этой ситуацией
Тому, перш ніж приступати до видобутку сланцевого газу, громадські активісти рекомендують уряду не вдаватися до експеременту без проведення геологічного дослідження. Обов"язково в договорі з видобувальними компаніями прописати всі ризики.
Володимир Воюш координатор економічних програм громадського руху "Український вибір"
-Что самое главное, чтобы в этом договоре было четко прописана ответственность компаний-добытчиков за общий объем вреда, который может быть принесен здоровью людей и экологической системы Украины.
На ретельній експертизі українських надр наполягають і вчені. Хоча і називають ризики, пов"язані з видобутком сланцевого газу – перебільшеними і практично всі їх спростовують.
Володимир Соловьев кандидат геолого-мінералогічних наук
-Не знаю случаев, когда гидроразрыв принес вред какой-то.
Костянтин Немець доктор географічних наук
-Разрыв происходит на большой глубине: 4, 5, 6 тысяч метров, на такой глубине разрыв, это не взрыв. Это процесс, который идет в течении долгого времени и поэтому мало вероятно, что могут быть какие-то сейсмические подвижки.
Екологічна катастрофа теж не ймовірна, кажуть вчені. Бо сам процес видобутку сланцевого газу відбується ізольовано. Вода з хімікатами йде по спеціальній трубі, яка з усіх боків запаяна бетоном, тому потрапляння її в грунт – виключено. Щоб дізнатися думку кожного регіону, де добуватимуть альтернативний газ – громадські активісти тепер проведуть круглі столи в Донецьку, Івано-Франківську, Львові.
Олена Мітясова, Леся Кочержук