Війна – час сміливих рішень. Як Харків втілює в життя новації (відео)
24 місяці повномасштабної війни. 24 місяці в умовах, коли російський ворог безжально, регулярно руйнує і нівечить місто, що територіально всього на всього в кількох десятках від кордону з російською федерацією, що не скупиться для Харкова на смертоносні ракети. Аби вбивати, калічити і руйнувати.
Так, аби не лише вижити, а й пристосуватись до нових реалій життя прифронтовому Харкову доводиться ухвалювати подекуди нестандартні і сміливі рішення, застосовувати новації, аби всупереч намаганням ворога, повноцінно жити. В першу чергу, для жителів Харкова, яким і так дуже скрутно, муніципалітет запровадив безоплатний проїзд у всьому наземному і підземному транспорту. Так вже другий рік харків’яни і ті, хто зупинився в Харкові втікаючи від війни і окупації, їздять в метро, трамваях, тролейбусах та автобусах безоплатно. І все це завдяки тому, що весь транспорт – муніципальний.
На початку грудня 2022, коли гуманітарна ситуація в місті і в родинах всіх тих, хто залишився в Харкові була не найкраща, для всіх нужденних і соціально незахищених Харків розгорнув муніципальні кухні з гарячими обідами. Вони і зараз щодня, окрім неділі, годують 36 тисяч осіб. Поки ж цей соціальний проект у місті не згортають, бо черги біля пунктів видачі гарячого харчування – не рідшають.
Щоденні виклики та їх вирішення для Харкова стають звичкою. Місту доводиться в спогадах жити минулим і традиціями, які Харків плекав і зрощував. Але думати, як не згаснути, а видозмінити довоєнний стиль життя мегаполіса. А головне, як врятувати життя людей.
Харківське метро під час війни стало головною безпечною локацію для всього у прифронтовому місті. Саме підземка в перші місяці і аж до травня 2022-го була головним укриттям для харків’ян, які залишилися у місті.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
Як укриття метрополітен відчинений і зараз цілодобово. Та метро стало виконувати ще одну функцію – стало головним місцем для свят. Якраз Харків, починаючи з кінця 2022-го, був єдиним містом в Україні, що почав проводити новорічні свята під землею. Метрополітен – став головним святковим майданчиком і на новорічні, і різдвяні свята з ялинкою, ілюмінаціями та концертною програмою. І 2023 не був виключенням. Харків поступово починає звикати до нових традицій у нових реаліях.
Повномасштабна війна суттєво все перевернула і в освіті Харкова. Половина всіх навчальних закладів або зруйновані, або пошкоджені. Та навіть ті, які вціліли, всі ці 2 роки не можуть прийняти своїх вихованців у стінах навчального закладу. Оскільки – належних укриттів немає, а ракети, якими зазвичай обстрілює росія Харків, летять до своєї цілі від 40 секунд до 2 хвилин. Тому в рамках безпеки всі школярі міста вимушені навчатися онлайн. Але розуміючи, що дітям необхідне навчання наживо, Харків у 2023 році вдається до такого експерименту, що стає ноу-хау для всіх цивілізованих країн, – відкриває метрошколу. На 5 станціях підземки облаштовують класи для понад 2-х тисяч учнів харківських шкіл.
Експеримент настільки виправдав всі очікування, що у вихідні дні на базі метрошколи на початку 2024 року розпочинає працювати і метросадок для дошкільнят. Так, аби підготувати маленьких харків’ян до школи.
Розуміючи, що харківські діти з таким шаленим сусідом, як рф,- в небезпеці і далі в майбутньому зможуть навчатися тільки в належному укритті, Харків починає будувати першу в Україні підземну школу для 450 дітей. Роботи з її зведення тривають. Запрацювати у дві зміни вона повинна вже цієї весни. Такі ж школи місто налаштоване звести у всіх районах Харкова.
Протирадіаційне укриття (ПРУ) – з цим терміном Харків на практиці стикнувся саме у ці важкі роки повномасштабної війни. Одне з таких укриттів,- готове. І саме у ньому діти одного з ліцеїв Слобідського району вже навчаються офлайн. Ще одне таке ПРУ будується в центральній частині Харкова. Ці проекти стали реальністю завдяки залученню міжнародних партнерів до відбудови Харкова. Так Баварський Уряд та Асоціація міст-побратимів Харків-Нюрнберг профінансували облаштування в школах цих протирадіаційних укриттів.
Війна вимагає ухвалювати оперативні, сміливі та нестандартні рішення. І реальність доводить – Харків витримує всі іспити війною. І подекуди прифронтовому Харкову доводиться бути першопрохідцем, щоб виживати у такі важкі часи. Не чекати, а брати і робити. Стільки, наскільки вистачає сил і можливостей.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Масована атака БпЛА на Харків: наслідки удару «Шахеда» по підземному переходу
- У Харкові трамвай №7 тимчасово змінить маршрут
- Харків’яни повинні почувати себе безпечно. Що міські комунальники відновлюють наразі
- Місто Даллас готове долучитися до відбудови Харкова
- У Харкові проходить виставка сценографії театру музкомедії (фоторепортаж)