"Інфосіті" – інформаційно-аналітичний портал

Війна, засуха та паразити. Харківські зелені насадження опинилися під загрозою (відео)

YouTube video player

Парк на бульварі Юр’єва поступово оговтується від нещодавнього “прильоту”. 30 серпня посеред дня ворожа ракета влучила сюди в одну із зон відпочинку та забрала життя 14-річної дитини. За словами місцевих мешканців, згадки про цю трагедію для них все ще є дуже болісними.

ДМИТРО
Якщо чесно, мені важко говорити. Я живу в цьому районі. Просто це був один із самих таких тихих районів. Але те, що тут відбулося, це, звичайно, дуже жахливо. Бо загинула дитина тут.

На місці “прильоту” комунальні служби вже прибрали ввесь безлад та виклали нову бруківку. Однак нагадуванням про влучання ворожої ракети тут, в парку на бульварі Юр’єва, залишаються голі та посічені стовбури дерев. Вони також стали одними із жертв нещодавньої трагедії. 

ІРИНА САЙКО РЕЧНИЦЯ СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
Тут був страшний “прильот”, в результаті чого пошкодило 34 дерева. Із них 8 дерев нам довелося повністю прибрати. Вони були в такому стані, аварійному, що не було ніякої можливості їх залишити. Інші дерева ми підрізали, дивилися, щоб вони також не створювали небезпеку для відпочиваючих.

У “Харківзеленбуді” зазначають, що загалом за час широкомасштабної війни у місті частково або повністю було пошкоджено близько 1500 дерев, при чому за цей рік вороги понівечили вже майже 500 дерев. Однак, ці цифри не є остаточними, адже Харків потерпає від нових обстрілів мало не щодня, тому кількість пошкоджених зелених насаджень – буде збільшуватися.

За словами пані Ірини, фахівці “Харківзеленбуду” роблять все можливе, аби зберегти якомога більше дерев та проводять для цього всі необхідні види робіт. Проте, ніхто не може гарантувати того, що пошкоджена рослина успішно переживе зиму та весною знову зазеленіє.

ІРИНА САЙКО РЕЧНИЦЯ СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
Коли трапляється прильот, виїжджають наші фахівці і оцінюють ситуацію. Якщо це пошкоджена лише крона, її прибирають. Намагаємося по-максимуму залишити здорове дерево, щоб воно могло далі рости, розвиватися. Але трапляються такі випадки, коли прибитий сам стовбур. І якщо цього не зробити, може так трапитися, що дерево може просто впасти. І це небезпека певна для тих, хто тут відпочиває.

У Державному спеціалізованому лісозахисному підприємстві “Харківлісозахист” також занепокоєні масштабами та можливими наслідками перманентних пошкоджень зелених насаджень під час обстрілів.

ДЕНИС БАТУРКІН ДИРЕКТОР ДСЛП «ХАРКІВЛІСОЗАХИСТ»
Те, що ми спостерігаємо на час війни- це механічні пошкодження внаслідок «прильотів», осколків, пошкодження кореневої системи, стовбурів і гілок. Це може призвести до того, що дерево буде заражатися шкідниками та хворобами – грибковими, бактеріальними. І в подальшому це може призвести до загибелі дерева, до того, що воно стане аварійне, гілка може зламатися або дерево згнити й упасти.

Однак не лише ворожі обстріли становлять загрозу для харківських зелених насаджень. високі температури також згубно впливають на дерева, провокуючи нові небезпеки.

ДЕНИС БАТУРКІН ДИРЕКТОР ДСЛП «ХАРКІВЛІСОЗАХИСТ»
Вчені спостерігають, що останні десятиріччя дійсно клімат міняється. І температура повітря збільшується кожен рік.У цьому році літо було таким спекотним, якого не було майже ніколи. Три місяці спека, засуха. Це дуже негативно впливає на дерева. Вони починають хворіти, вони ослаблюються, що дуже гарно для шкідників і хвороб, які будуть заселятися. Адже у дерев немає спротиву, їм не вистачає вологи. І потрібно проводити заходи, щоб їх оздоровити. Обробки, обрізання, видалення уражених хворих дерев, щоб не допустити розповсюдження цих шкідників і хвороб.

Третім фактором, що становить значну небезпеку для зелених насаджень у Харкові, є інвазійні види шкідників та хвороб, із якими наразі важко впоратися не лише вітчизняним фахівцям, але й закордонним спеціалістам.

ДЕНИС БАТУРКІН ДИРЕКТОР ДСЛП «ХАРКІВЛІСОЗАХИСТ»
Інвазійні види – це, так сказати, чужорідні види, які можуть прийти або із зеленими насадженнями, які купують із-за кордону, або з тарою. Або як зелена вузькотіла златка смарагдова, вона прийшла з Росії, із Луганщини на Куп’янщину. І зараз вона на обліку у фітосанітарній службі у Харківській області. Потрібно зробити все, тому ж «Харківзеленбуду», щоб не допустити знищення ясенів, які вона може призвести до цього.

Пан Денис зазначає, що, враховуючи негативний вплив війни, посухи та інвазійних видів шкідників і хвороб, спеціалістам потрібно якомога детальніше обстежувати дерева та видаляти їхні уражені частини. У іншому випадку, загибель зелених насаджень у Харкові буде ставати дедалі поширенішою. І відповідно, більше коштів буде потребуватися для того, щоб відновити втрачене.   

Щоб максимально ефективно дбати про збереження дерев у місті, Державне спеціалізоване лісозахисне підприємство “Харківлісозахист” активно співпраює із фахівцями “Харківзеленбуду”.

ДЕНИС БАТУРКІН ДИРЕКТОР ДСЛП «ХАРКІВЛІСОЗАХИСТ»
З «Харківзеленбудом» ми співпрацюємо уже декілька років, у нас співпраця дуже, я вважаю, хороша. Ми бачимо результати своєї роботи. Єдине, що погано, війна не дає працювати так, як ми б хотіли. Я думаю, що ми будемо працювати і в цьому році, і  в наступному. І результат будуть наші громадяни бачити і насолоджуватися зеленими насадженнями міста Харкова.

Наразі на місці ушкоджених дерев поки що залишається порожньо. Проблема полягає в нестачі коштів. Однак, в “Харківзеленбуді” зазначають, що їхні фахівці в будь-який момент готові стати до роботи і озеленити Харків ще більше.

ІРИНА САЙКО РЕЧНИЦЯ СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
Звичайно, будуть висаджуватися нові саджанці. Але наразі, на даний час, ми не маємо на це фінансування. Як тільки воно зʼявиться, ми готові в той же момент висаджувати саджанці й омоложуватися.