Внешние долги Украины и влияние от них в 2019 году
Сукупний державний борг України наразі складає трохи більше 74 мільярдів доларів. Він зменшивсь. У 2019 потрібно погасити із відсотками понад 3 мільярди доларів, цьогоріч було 4. У 2020 доведеться сплати майже шість з половиною мільярдів доларів. Україна розраховує на підтримку МВФ та програму stand-by, повідомили у Нацбанку.
Яків Смолій голова Національного банку України Без програми МВФ ми не маємо доступу до інших каналів фінансування: засобів Європейського Союзу, Світового банку. Тому пропозиція підписати нову програму з МВФ економічно обгрунтоване.
Графік погашення зовнішніх боргів вплине на курс гривні, переконують експерти. Можна визначити періоди її девальвації.
На початку 2019 року девальвація гривні, швидше за все, буде у січні 2019 року. Це пов'язано з тим, що поки народ буде пити шампанське під ялинкою, Уряду України потрібно буде погашати відсотки за зовнішніми держборгами. 710 млн. доларів і ще 480 млн. доларів виділити на погашення старих зовнішніх держборгів. Разом – потрібно буде в першому кварталі 2019 уряду України віддати різного роду інвесторам 1,19 млрд. доларів. А де їх взяти? Перш за все, за рахунок скупки валюти на міжбанківському валютному ринку, в той час, як більша частина експортерів святкуватиме і самої валюти буде мало. Тому девальвація гривні на початку року – це вже традиція. Потім приплив валюти збільшиться в Україну за рахунок валюти гастарбайтерів і експортерів, і вже в лютому буде ревальвація гривні.
У другому та третьому кварталах можна очікувати не суттєве укріплення гривені, зазначають експерти. У четвертому кварталі валюти Уряду потрібно буде менше. Виходячи з цього, переконують економісти, протягом року курс гривні по відношенню до долара коливатиметься у межах двадцяти восьми гривень п'ятдесяти копійок – двадцяти дев'яти гривень.