Лікар на вибір. У Міністерстві охорони здоров'я затвердили порядок вибору фахівця, який надає первинну медичну допомогу. Вже з 2 квітня українці можуть вільно обрати свого лікаря. Терапевта для дорослого, педіатра для дитини чи сімейного лікаря для усієї сім’ї. Коли пацієнт підписує декларацію з обраним лікарем, держава, через Національну Службу Охорони Здоров’я, отримує повідомлення, що кошти за обслуговування мають надходити саме у цю медустанову. Тож декларація фактично є формою заяви. Її не потрібно перепідписувати: декларація діє поки людина не вирішить змінити свого лікаря.
Порядок визначає, що ви можете вибирати лікаря у будь-якому медзакладі, незалежно від місця реєстрації чи проживання. Водночас цей медзаклад має бути підключеним до системи "Електронне здоров'я". Це важливо, адже ваші дані зберігатимуться не в папках чи картонних коробках, як це було раніше, а в електронній системі. Ви впізнаєте заклад, де вже можна підписати декларацію, за наліпкою "Тут можна обрати свого лікаря".
Також у Міністерстві охорони здоров'я затвердили порядок надання первинної медичної допомоги. Документ, що регламентує роботу терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів, дає чіткий перелік послуг закладів "первинки". Так вже з 1 липня заклади первинної медичної допомоги мають керуватися цим документом.
Терапевти, педіатри та сімейні лікарі спостерігатимуть за вашим станом здоров’я (чи станом здоров’я вашої дитини), ставитимуть діагнози та лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани. Так само терапевти, педіатри та сімейні лікарі вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами. За потреби ваш лікар дасть направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги – лора, ендокринолога, хірурга тощо – чи буде консультуватись з ним щодо вашого лікування.
Важливою буде роль обраного фахівця і у запобіганні хвороб, зазанчають у МОЗі. Він вчасно повинен виявити ризики для здоров’я. У компетенції лікаря «первинки» і виписка потрібної довідки, листка непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи. Визначили в міністерстві і скільки пацієнтів може обслуговувати один фахівець. Так згідно з порядком, сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Розповіли у МОЗі і стосовно викликів лікаря до дому.
Рішення приймає лікар, а не пацієнт чи працівники реєстратури. Люди, які насправді потребують консультації лікаря у себе вдома, не залишаться без допомоги. Пацієнт може подзвонити і записатись на прийом до лікаря або обґрунтувати потребу і викликати лікаря до себе додому, залишивши при цьому свої контактні дані. Лікар тепер матиме можливість передзвонити пацієнту і обговорити з ним його проблему, а також домовитись про час такого візиту. Раніше пацієнт самостійно здійснював оцінку свого стану або стану своєї дитини і приймав рішення дочекатися лікаря вдома. Зараз лікар на підставі інформації від пацієнта здійснюватиме оцінку ситуації і пропонуватиме пацієнту більш виважене рішення.
Більше деталей про зміни у медичній сфері можна дізнатися на сайті Міністрества та на Урядовому порталі.