Врятувати чи прибрати: дилема навколо небезпечних дерев у Харкові
Театральний сквер – це одна із тих затишних місцин у серці Харкова, де городяни можуть сховатися від шуму мегаполіса, неквапом прогулятися чи посидіти на лавці з кавою в руках. Та мало хто здогадується: навіть тут на відвідувачів може чатувати несподівана небезпека. Хворі чи пошкоджені дерева, як ось, наприклад це, здаються ще доволі міцними. Однак за сильного вітру або негоди існує ризик падіння гілок чи навіть стовбуру – і добре, якщо обійдеться без постраждалих
ОЛЕГ ПЕЧЕНІЗЬКИЙ ГОЛОВНИЙ ЛІСНИЧИЙ ЛІСОПАРКОВОГО ГОСПОДАРСТВА СКП «ХАРКІВЗЕЛЕНБУД»
У звʼязку з тим, що це дерево намагалося при якомусь пошкодженні загоїти свою рану, зарости, йому це не вдалося. Почала шкодитися внутрішня частина дерева, вигнивати. Тому це небезпечно. Воно згниє і впаде.
Саме тому працівники лісопаркового господарства щодня виїжджають до різних куточків Харкова. Їхнє завдання – рятувати дерева, якщо це можливо, або ж вчасно прибирати ті, що стали загрозою для людей.
ОЛЕГ ПЕЧЕНІЗЬКИЙ ГОЛОВНИЙ ЛІСНИЧИЙ ЛІСОПАРКОВОГО ГОСПОДАРСТВА СКП «ХАРКІВЗЕЛЕНБУД»
Люди не розуміють специфіку нашої роботи. І вважають, що вони розумніші, хоча не мають ніякого відношення до цього. Це наша професія, ми робимо, працюємо, намагаємось врятувати більшість дерев, але це природні умови.
Щодня Зеленбудівці отримують чимало заявок від мешканців. І тут без проблем не обходиться. Одні благають прибрати дерево, що несе загрозу, інші – навпаки протестують проти будь-якої обрізки.
ОЛЕГ ПЕЧЕНІЗЬКИЙ ГОЛОВНИЙ ЛІСНИЧИЙ ЛІСОПАРКОВОГО ГОСПОДАРСТВА СКП «ХАРКІВЗЕЛЕНБУД»
Буває таке, що приїжджаєш на місце, деякі мешканці кажуть, треба зрізати, прибрати дерево. Деякі мешканці проти цього, але якось виходимо, знаходимо компроміс, щоб задовольнити і тих, і тих. І виконуємо роботи.
А це ще один зелений острівець посеред галасливого мегаполіса – Клочківський узвіз. Під розлогими берестами тут можна сховатися від спеки, сповільнити крок і хоч на мить забути про метушню великого міста.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
ЛЮДМИЛА АНДРІЇВНА МІСТЯНКА
Дерева це наше все. Ось в минулому ми повз них ходили багато років. Мені уже 68 років, так що я пам’ятаю цю алею дуже давно. Так, обрізали їх, щоб крона така була, он видно ж. Ну а зараз вони ж залишились тут, правильно. Ну дуже гарна алея, чим не гарна, багато хто користується цією алеєю зараз.
Говорячи про дерева пані Людмила пригадує події восьмирічної давнини. Тоді на схилах узвозу провели омолоджувальну обрізку берестів. Знайшлися коментатори, що пророкували – дерева помруть. Та час довів: рішення було правильним і навпаки дало деревам нове життя.
АНДРІЙ КРАВЧЕНКО РЕЧНИК СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
Вони на той час були дуже-дуже великими, розкидистими деревами, які вже почали хилитися під власною вагою вниз і могли вже нести загрози якраз і автомобілям, які проїжджають, і людям, які проходять знизу, тому крону їхню кардинально зрізали тоді для того, щоб наросло нове листя, нові гілки. І, як бачимо, зараз пройшло всього-на-всього вісім років, це для нас, можливо, якийсь термін. Для дерев такого типу, як берест, це мить, що називається. І дерева відновилися і зараз, бачите, знову мають таку саму велику крону. Це якраз приклад того, що, якщо все робити як слід, як правильно, то дерево починає заново наростати, наново викидати нове гілля і тішити багато-багато років відвідувачів.
Зеленбудівці здійснюють у Харкові декілька видів обрізок: і санітарну, і аварійну, і омолоджувальну. І кожна з них робиться лише тоді, коли виникає відповідна необхідність. А далі за протоколом, так, як прописано у відповідних інструкціях, підзаконних актах та наказах профільного міністерства.
АНДРІЙ КРАВЧЕНКО РЕЧНИК СКП “ХАРКІВЗЕЛЕНБУД”
Ми не приходимо просто, знаєте, заманулося оце дерево зрізати і ми його зріжемо. Ні, це процес досить врегламентований і щодо документів, дозволів, погоджень тощо. І обираючи дерево, яке треба або підрізати, або взагалі знести, ми виходимо з того, чи заважає воно людям. Я розумію, що, можливо, наразі дехто скаже, що природа має панувати. Так, але це якщо говорити про ліс. А ми живемо в місті серед людей. І якщо, не дай Боже, впаде гілка комусь на голову, нам не подякують за це. І ми намагаємося у своїй роботі максимально убезпечити містян від таких випадків.
ОСТАННІ НОВИНИ