ВУЗы будут финансировать по-новому
Залучені інвестиції, масштаб, регіональний коефіцієнт, міжнародні рейтинги та працевлаштування випускників. Тепер ці складові впливатимуть на фінансування вишів, повідомили в Міністерстві освіти та науки. Раніше розподіл коштів на університети залежав лише від кількості студентів, але відомство змінило звичну систему.
Єгор Стадний заступник міністра освіти та науки
Коли абітурієнтів було багато (рік 2005-2007), ніхто проблем не відчував. Як тільки кількість студентів почала падати (з 2005 року у два рази скоротилася кількість студентів), почали відразу з'являтися проблеми з фінансуванням, і університети кожну вступну кампанію намагаються зарахувати якомога більше студентів. Іноді їм доводиться закривати очі на рівень їхніх балів.
Саме тому, кажуть в МОН, вони і впроваджують нову систему. Зокрема, в ній будуть враховувати й регіональний коефіцієнт. Для Києва він становитиме одну цілу, для Харкова і Львова – одну цілу три сотих бали, для інших обласний центрів – одну цілу сім сотих.
Єгор Стадний заступник міністра освіти та науки
Довгий час університети в регіонах були недофінансовані, адже ні для кого не секрет, що абітурієнти вибирають великі міста. Університети в менших містах не винні, що вони розташовані в менш привабливих населених пунктах. Тепер система фінансування допомагає регіональним університетам.
Також виші можуть об'єднуватися між собою, це також вплине на їхнє фінансування, адже при розподілу коштів у МОН дивитимуться й на масштаб закладу. Ще на держфінансування вплинуть й залучені інвестиції та гранти до університетів. МОН буде також враховувати зайняті місця в міжнародних рейтингах. При цьому доходи вишів все ще залежатимуть від кількості студентів, але все ж меншою мірою.
Єгор Стадний заступник міністра освіти та науки
Вага цього показника знижується і через три роки становитиме менше 50%. Усередині цього показника є певний стимул, адже держава за одного студента на технічній спеціальності буде давати, грубо кажучи, на 60% більше фінансування, ніж за студента економічних спеціальностей, гуманітарних. Ми стимулюємо технічні університети не втрачати свій профіль, вкладатися в технічні, інженерні спеціальності, яких не вистачає.
Тому з наступного року, підсумували в міністерстві, фінансування залежатиме ще й від працевлаштування випускників, тобто чим більше студентів влаштується на роботу за спеціальністю, тим більше коштів отримає виш.