Законопроект про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді, який виніс рішення з порушенням прав людини наразі зареєстрований у Верховній Раді. У документі пропонують внести зміни до профільного закону щодо підстав звільнення, а саме:
– винесення суддею рішення з порушенням ст. 18 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що визнано Рішенням Європейського Суду з прав людини, яке набрало статусу остаточного;
– винесення суддею рішення, яким залишено без змін рішення суду нижчої інстанції, яким порушено ст. 18 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що встановлено Рішенням Європейського Суду з прав людини, яке набрало статусу остаточного.
Крім того, пропонується збільшити строк притягнення до дисциплінарної відповідальності. Його застосовуватимуть не пізніше п'яти, а зараз трьох років із дня вчинення проступку. Це без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування судді у відпустці. Крім того, закон пропонують доповнити новою статтею, відповідно до якої суддя звільняється Вищою радою правосуддя не пізніше двох місяців з дня, наступного за днем, коли стало відомо про винесення суддею рішення з порушенням Конвенції про захист прав людини.
Суддя звільняється від дисциплінарної відповідальності, якщо при колегіальному розгляді справи, винесене рішення, яким порушено статтю 18 Конвенції про захист прав людини, що встановлено Рішенням Європейського Суду з прав людини, яке набрало статусу остаточного, проте суддя голосував «проти» такого рішення. Вища рада правосуддя, за наявності відповідного рішення Європейського Суду, приймає рішення про звільнення суддів, які при колегіальному розгляді голосували «за» винесення такого рішення.