Здати та продати нерухомість можна буде лише через ріелтора
Продавати та здавати нерухомість – через ріелтора. І проводити такі операції за допомогою фахівця треба буде вже не за бажанням як зараз, це може стати прямим обов'язком власника. Бо такі умови прописані в законопроекті щодо ріелторської діяльності. У разі його ухвалення, на житло потрібно буде оформлювати паспорт, потім – внести його до спеціальної бази та отримати унікальний номер. І тільки після проведення такого алгоритму, можна буде розміщувати оголошення щодо продажу чи то оренди.
Пояснювальна записка Проекту Закону № 3618
Законопроєктом пропонується запровадити Єдину інформаційну базу даних як багаторівневу інформаційно-телекомунікаційну систему, що містить у своєму складі бази даних, інформаційні ресурси та зручні сервіси. Це сприятиме якісному наданню послуг у сфері рієлтерської діяльності та належному проведенню операцій з нерухомим майном, забезпечить систематизацію та швидкий пошук перевіреної інформації про нерухоме майно (юридичної, технічної, цінової, тощо), надасть можливість користуватися зручними сервісами при проведенні операцій з об’єктами нерухомості.
Таким чином ринок нерухомості можна вивести з тіні, вважають автори проекту. А слідкуватиме за дотриманням всіх нових норм Національна федерація фахівців в сфері ріелторської діяльності. У разі не виконання запропонованих стандартів, ця ж спілка може накладати штрафи. Але ця організація не буде державною, тож у спеціалістів з нерухомості постає питання чому потрібно створювати новий інститут, що не матиме відношення до держави.
Ігор Балака віце-президент асоціації нерухомості України
Я несколько раз задавал вопрос: "Ребят, извините, а почему мы платим частным структурам, а не в муниципалитет, или не в госбюджет". Опять же территориальная громада, если получает налог на землю или какие-то платежи обязательные, почему такие платежи сделать не на уровне государства или не на уровне территориальной громады, а они идут в частные руки? Поэтому за благими намерениями у нас вырисовывается не очень приглядная картинка, я бы, может быть, с этими вопросами по детенизации соглашался, если бы эти все деньги не шли в чьи-то частные карманы.
А ще, на думку Ігора Балаки, цей законопроект порушує норми Конституції, бо власники вже не зможуть самостійно розпоряджатися нерухомістю.
Ігор Балака віце-президент асоціації нерухомості України
Если в ближайшее время этот закон будет принят, то тогда рынок недвижимости минимум на полгода будет дезориентирован и уйдет или в глубокое подполье – раз, или невозможно вообще будет оформлять сделки по купле-продаже. У нас уже были такие прецеденты с оценщиками, когда без занесения в реестр, люди неделями не могли провести сделки по купле-продаже.
А ще в законопроекті впорядковують й професію ріелтора. Так фахівцю треба буде мати професійну освіту, проходити обов"язкову атестацію та оформити дозвіл на роботу. Якщо ж у ріелтора не буде такого свідоцтва, він отримає штраф.