Повільне, але стрімке здорожчання енергоносіїв, блекаути через ворожі обстріли та світовий прогрес дедалі частіше змушують українські міста думати про те, чи не перейти би на альтернативні джерела енергії. Харків в цьому напрямку не просто замислився, а й вже почав втілювати в життя перші пілотні проекти, встановивши на одному з медзакладів міста – величезні сонячні панелі. І як показав досвід – у випадку форсмажорних обставин така електростанція може живити лікарню, коли місто залишається без світла. Тому стратегія запровадження зеленої енергетики може стати проривом для міста-мільйонника, переконані фахівці.
ДМИТРО ФОМЕНКО ГОЛОВА ХАРКІВСЬКИХ АРХІТЕКТОРІВ, ЩО СПІВПРАЦЮЮТЬ ІЗ ФОНДОМ ЛОРДА НОРМАНА ФОСТЕРА, КЕРІВНИК ГРУПИ ПО СТВОРЕННЮ ПІЛОТНИХ ПРОЕКТІВ З ВІДБУДОВИ ХАРКОВА
Наприклад, станція метро має величезне депо. І ось на покрівлі цього депо можна встановити сонячні батареї. І тут знову ж таки, в чому полягає зелена енергетика, в тому що ми від місця отримання цієї енергії до споживача маємо дуже коротку дистанцію. І чим вона коротша, тим вона буде дешевшою. Тобто ми не отримаємо її в одному кінці міста, щоб передати в інший кінець, і поки вона проходить по цим мережам вона втрачає потужність. І це насправді дорого користуватися цими мережами. Тому, чим коротший шлях від отримання до споживання, тим краще. Тому наш другий напрямок – встановлення сонячних батарей на покрівлях виробництв, на дахах депо і як наслідок – можна встановлювати ці сонячні батареї на дахах наших багатоповерхівок. Це не вирішить повністю потребу будинку, але за попередніми прогнозами 30-50% може потребу дому закрити. І це вже не мало.
Такі ж сонячні станції у Харкові планують встановлювати і на навчальних закладах. На кожному з таких об’єктів, на яких буде своєрідна своя міні-електростанція, встановлять лічильники. Тому жителі таких будинків сплачуватимуть за енергоносії за зовсім іншим тарифом.
ДМИТРО ФОМЕНКО ГОЛОВА ХАРКІВСЬКИХ АРХІТЕКТОРІВ, ЩО СПІВПРАЦЮЮТЬ ІЗ ФОНДОМ ЛОРДА НОРМАНА ФОСТЕРА, КЕРІВНИК ГРУПИ ПО СТВОРЕННЮ ПІЛОТНИХ ПРОЕКТІВ З ВІДБУДОВИ ХАРКОВА
Це не тільки про економію і про зелену енергетику, це ще й про безпеку. Якщо раптом десь світло вимкнули, а в цього будинку є своя сонячна батарея, це значить, що він в режимі резервного живлення можна користуватися електрочайниками і так далі. Всіма електроприладами. Тобто він не випадає зі звичного життя. І чи більше буде таких локальних електростанцій, тим більш комфортніше і безпечніше буде життя в кожному домі. Наступний крок – в Харкові можна встановлювати вітряки, які теж будуть виробляти енергію. Якщо говорити про те, що найблагополучніші в цьому відношенні міста, які знаходяться біля гір, чи біля моря і у них цей показник – 7 балів, а ось у Харкова цей показник 4 бали. Тобто чуть вище середнього. У нас є такі місця, де це теж могло би працювати.
І це лишень частина з тих всіх ідей і можливостей, кажуть експерти, що може втілити в життя Харків в рамках стратегії із запровадження зеленої енергетики. Ще одним кроком – встановлення у місті великих акумуляторів. Що теж живитимуться за рахунок сонячної енергії.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
ДМИТРО ФОМЕНКО ГОЛОВА ХАРКІВСЬКИХ АРХІТЕКТОРІВ, ЩО СПІВПРАЦЮЮТЬ ІЗ ФОНДОМ ЛОРДА НОРМАНА ФОСТЕРА, КЕРІВНИК ГРУПИ ПО СТВОРЕННЮ ПІЛОТНИХ ПРОЕКТІВ З ВІДБУДОВИ ХАРКОВА
В першу чергу це великі ємності – такі собі акумулятори, що накопичують енергію. І таким чином у випадку, якщо пошкоджується якась зі станцій, або якісь мережі вони можуть давати цьому району, або тому чи іншому дому додаткову енергетику. В чому суть, що вона зелена. Суть в тому, що вночі акумулятори накопичуються, так як вночі йде не таке велике споживання електроенергії, а вдень, коли це потрібно, вони цю енергію віддають. Тобто суть в тому, що вони накопичують в собі заряд по самому низькому тарифу, а потім віддають тоді, коли це дуже потрібно.
Кожен з напрямків стратегії розвитку зеленої енергетики – вкрай важливий, кажуть харківькі спеціалісти. Більше того, електроенергію в Харкові згодом планують виробляти ще й з біогазу, що отримуватимуть з полігонного сміття. Установки і все обладнання вже було готове ще 2 роки тому. Та запуск – пригальмувала повномасштабна війна.
ОСТАННІ НОВИНИ
- Харків засяяв новорічними вогнями (фото)
- Освітлення у центрі Харкова відновили після ракетного обстрілу середмістя
- Спортивні новини Харкова | 26.11.2024
- Ракетний удар, що зруйнував ЦНАП Київського району: де отримати документи харків’янам
- На Харківщині розробили нову машину механізованого розмінування (фото)