Ждать ли харьковчанам урожая абрикос и корнеплодов?

26.04.2017 16:01   -
Автор:
Харків'янин Сергій кожну вільну хвилинку присвячує своїй присадибній ділянці. Ось зараз сапає грядку з часником. Чоловік ділиться, після несподіваного снігопаду минулого тижня, думав, що врожаю не буде. А ж ні, додає садівник-любитель.
 
Сергій садівник-любитель
 
Остались мы всё-таки с урожаем. Хоть и снег был, ничего, нормально. Листья нижние повредило немножко. А так нормально, чеснок он целый и крепкий. Он выдержит. Всё нормально. 
 
Спокійно відреагували на снігові шапки і квітучі рослини у дворі. Навіть тюльпани з бутонами вистояли. На городі буквально пару днів тому зацвіла смородина, викинула листочки малина. Наповну квітне абрикос та тільки починає черешня з вішнею. Затрималися б холоди ще на пару днів, припускають садівники, ягід би точно не було.
 
Олена садівник-любитель
 
Это был ужас просто. Я за всю жизнь, сколько живу, я вообще первый раз такое видела. Я думала, все деревья пропадут, а всё нормально. Пчёлки работают, всё цветёт. Посадила я зелень: укроп, петрушку, кинзу. Свеклу сейчас сажаю. Картошечку посадили. 
 
Але радіти садівникам поки ще рано, кажуть експерти, – врожай ягід ще під питанням. Наука не грунтується на прогнозах та баченнях. Вона має справу з фактами. Факт був один – заморозок. Причому суттєвий. Температура знижувалась до мінус п'яти, за окремими даними до мінус семи градусів. 
 
Вадим Соловей завідувач відділу ґрунтових ресурсів Національного наукового центру "Інститут грунтознавства та агрохімії ім. О. Соколовського"
 
Звичайно, жодні квіти абрикосу подібну температуру витримати не можуть. Дещо краща справа з бутонами у фазі конусу, вони частково можуть витримати той снігопад, який випав. Він зіграв частково роль снігової шуби. І в окремих випадках бутони та квіти, які ще не змогли повністю розпуститися, вони були певним чином захищені від дії цього екстремального похолодання. Справа в тому наскільки сказати в процентах яка буде загибель завязі поки ще неможливо. Постраждали найбільше ті, що розпустилися – абрикоси, як правило з південних сторін будинків. 
 
В межах міста, додає Вадим Соловей, мороз нашкодив менше. Будинки відіграють своєрідну утеплюючу місію. За межами Харкова загибель квіток більша. Постраждати врожай фруктових дерев може і від монеліозу. Збудник хвороби – гриб монілії проникає через товкач квітки, вражає молоді пагони. В результаті всихає квіткова частина, листя, молоді гілочки – відбувається моніліальний опік. А все що вже люди висадили в землю не постраждає, кажуть експерти. Навпаки сніг лише збільшив запаси вологи в землі. Тож врожаю озимих, картоплі, моркви, буряку та інших коренплодів бути.