Жінки Харківщини опановують суто чоловічі професії. Ситуація на ринку праці
Нагальна проблема сьогоднішнього ринку праці на Харківщині – це дефіцит кадрів. Зауважив під час пресконференції директор обласного центру зайнятості.
ОЛЕКСАНДР КОТУКОВ ДИРЕКТОР ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ ЗАЙНЯТОСТІ
Сьогодні ми маємо ситуацію, коли, ну, майже на кожному підприємстві не вистачає кваліфікованих кадрів. Сьогодні до нас звертаються і органи державної влади, і місцевого самоврядування, і лікарні, і комунальні підприємства, і приватні підприємства – дайте нам людей. Тому нами для подолання цього дефіциту реалізується ціла низка експериментальних проєктів. Наприклад, щодо навчання учасників бойових дій. Сьогодні кожен учасник бойових дій незалежно від того, чи має він статус безробітного, чи ні, має можливість безкоштовно пройти професійне навчання за однією з 98 робітничих професій і спеціальностей в будь-якому центрі професійно-технічної освіти, які сьогодні функціонують в Україні. І ми оплачуємо і навчання і проїзд, і проживання відповідно людей, які можуть сьогодні вже опанувати дефіцитні на ринку праці професії – токаря або слюсаря, або оператора верстата с ЧПУ, або фрезерувальника, або водія, або оператора дронів. Таким чином ми говоримо сьогодні є можливості – можна навчатися.
Так на Харківщині у 2024 році перекваліфікацію пройшло 2700 людей. А за пів року 2025 року вже 1600 охочих змінили професію.
Також можна скористатися таким видом допомоги, як грант на власну справу, говорить Олександр Котуков. А Якщо говорити про найдефіцитніші професії, то на сьогодні на Харківщині не вистачає лікарів і електромонтерів, підкреслив він.
А більшим попитом серед безробітних користуються такі спеціальності, як кухар, швачка, водій, тракторист – машиніст.
І що цікаво: серед тих, хто сьогодні звертається до центру зайнятості – 80 відсотків – це жінки.
Читайте нас у Facebook, Telegram, Instagram та дивіться наші відео в YouТube та TikTok.
ОЛЕКСАНДР КОТУКОВ ДИРЕКТОР ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ ЗАЙНЯТОСТІ
І відповідно, ми говоримо, що це наша сьогодні основна категорія – наш основний клієнт. 20 відсотків чоловіків. До війни було 55 на 45. Співвідношення жінок та чоловіків. Далі, кожен четвертий, хто до нас звертається це внутрішньо-переміщена особа. 56 тих хто до нас звертається – понад половину це люди віком 45 та більше років. 04:44 05:07 Молодь. Особи з інвалідністю. Учасники бойових дій.
І сьогоднішні реалії воєнного стану такі, що жінки готові змінити свою мирну не перспективну спеціальність та опанувати якусь суто чоловічу професію, але вкрай затребувану. Цей запит почули і створили спеціальний проєкт.
ОЛЕКСАНДР КОТУКОВ ДИРЕКТОР ХАРКІВСЬКОГО ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ ЗАЙНЯТОСТІ
Якщо брати Харківську область, то ми почали працювати з цим проєктом з березня 2025 року. І на сьогодні я не скажу, що я пишаюся цими цифрами, тому що я думаю, що це лише початок. І з усім тим за три місяці вже 31 жінка пішла навчатися. І ось якщо брати статистику, то сьогодні з цих 31 жінки 14 навчаються на тракториста-машиніста, 7 – на водія тролейбуса, дві – на водія категорії С, 5 – на слюсаря-ремонтника, 1 жінка – навчається на електрогазозварника і дві – на фрезерувальника. Тобто ми говоримо, що сьогодні таких професій, з якими жінки не могли працювати – їх немає.
І така картина яскраво відображає запити сьогоднішнього ринку праці, говорить фахівець. І головне тут не втратити баланс між потребами роботодавців у висококваліфікованих працівниках та опануванням жінками посильних і більш легких для них професій.
А ще спеціалісти зауважують , що така ситуація притаманна воєнному часу.
Тож, кажуть, сподіваються, що по закінченню війни ваги чоловічих і жіночих професій повернуться до рівноваги.
ОСТАННІ НОВИНИ