Порядок державної реєстрації народження дитини, яка народилась на тимчасово окупованій території України

09.10.2018 06:26   -
Автор:
З проблемою реєстрації в Україні дітей, які народилися на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим, м. Севастополь та окремі райони Луганської та Донецької областей), зіткнулися сотні українських громадян. Якщо дитина народилася на тимчасово окупованій території України, то лише через суд можна отримати українське свідоцтво про народження.
24.02.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України», тому для отримання свідоцтва про народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованій території України, необхідно:
— звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній легітимній владі України, та отримати письмову відмову, яка має бути використана при підготовці заяви до суду (відмова видається відділом державної реєстрації актів цивільного стану у день звернення особи з цього питання);
— подати до будь-якого суду (за межами такої території незалежно від місця проживання заявника) заяву про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, а разом з нею — належні докази та квитанцію про сплату судового збору.
Заява подається батьками дитини чи іншими заінтересованими особами і в ній повинно бути зазначено:
— який факт заявник просить встановити та з якою метою;
— виклад доказів, що підтверджують факт народження дитини, місце і дату, та вказано імена батьків (доказами у справі можуть бути письмові докази: оригінали чи копії медичних документів, у тому числі папери, складені на тимчасово окупованій території; пояснення заінтересованих осіб, їхніх представників, свідчення свідків, речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи, висновки експертів).
Необхідно зазначити, що такі справи розглядаються судом невідкладно з моменту надходження відповідної заяви.
За результатами розгляду заяви суд постановляє рішення про встановлення факту народження дитини з зазначенням відомостей про батьків або (у разі неналежної форми заяви або відсутності вказаних у заяві документів) про повернення заяви, або (у разі недостатніх доказів) про відмову. Суд має роз’яснити порядок оскарження рішення та невідкладно видати копію рішення заявнику.
Звертаємо увагу, що свідоцтво про народження видається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану при зверненні однієї з осіб, які мають подавати до суду заяву про встановлення факту народження, для чого заявник подає до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану копію рішення суду про встановлення відповідного факту. Одночасно подаються необхідні для державної реєстрації народження документи: паспорта або паспортні документи, що посвідчують особи батьків, особу заявника, документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері), які у кожному випадку розглядаються працівниками відділу окремо, відповідно до Сімейного кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та інших актів законодавства.
Подання заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану можливо здійснювати через мережу Інтернет за електронною адресою htpp://drags.minjust.gov.ua/.
Державна реєстрація актів цивільного стану може проводитися за заявою заявника шляхом звернення до центру надання адміністративних послуг.
Відділами ДРАЦС проводиться державна реєстрація народження та реєстрація місця проживання дитини з врученням відповідних документів безпосередньо у закладах охорони здоров’я.
Міністерством юстиції України заплановано спрощення формату реєстрації бізнесу та розширення кількості критеріїв пошуку, за якими буде формуватися той чи інший документ. Вже презентовано Покроковий план реформування системи державної реєстрації речових прав на нерухомість та бізнесу.
Начальник відділу ДРАЦС
по Слобідському та Основ’янському районах
у місті Харкові ГТУЮ у Харківській області
Т. А. Вдовіна