Решение Харьковского городского совета № 960/12 от 19.12.2012

27.12.2012 09:53   -
Автор:

На підставі Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового договору оренди землі» від 03.03.2004 р.
№ 220, керуючись ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Харківська міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові (додається).
2. Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затверджений рішенням 10 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про затвердження Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові» від 28.09.2011 року № 437 / 11, вважати таким, що втратив чинність.
3. Доручити начальнику управління земельних відносин Департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин підписувати акти приймання-передачі земельних ділянок до договорів оренди землі та акти про зарахування земельної ділянки до земель запасу міста.
4. Це рішення набирає чинності з 01.01.2013
року.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії Харківської міської ради та секретаря Харківської міської ради.
Міській голова Г. А. Кернес

Додаток
до рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про затвердження Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові»
від 19.12.2012 р. № 960/12

Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Цей Порядок розроблено на підставі Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового договору оренди землі» від 03.03.2004 р. № 220 та інших нормативно-правових актів.
1.2. Зазначений Порядок визначає єдині умови оформлення договорів оренди землі у м. Харкові, розроблений з метою удосконалення порядку оформлення договорів оренди землі з урахуванням змін діючого законодавства та збільшення надходжень до бюджетів від орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Харкова.
2. Терміни, вжиті в Порядку, мають такі значення:
— витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки —
це інформація щодо нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки, яка видається територіальним органом земельних ресурсів на замовлення
заявника;
— договір оренди землі — договір, за яким орендодавець (Харківська міська рада) зобов’язується передати орендарю (юридичній або фізичній особі) у тимчасове платне користування земельну ділянку на визначений строк, а орендар зобов’язується використовувати земельну ділянку з дотриманням умов договору; договір є документом, що посвідчує право користування земельною ділянкою;
— додаткова угода — договір про зміну договору оренди землі, що вчиняється та реєструється в тій самій формі, що й договір, що змінюється, містить відомості про зміну умов договору та є його невід’ємною частиною;
— документація із землеустрою — це належним чином погоджені та затверджені у встановленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель тощо;
— заявник — це особа, щодо якої міською радою прийнято рішення про надання земельної ділянки в користування (оренду), поновлення договору оренди тощо;
— орендна плата за землю — це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою;
— справа документації із землеустрою — це належним чином сформований пакет документів правового, технічного та економічного характеру на земельну ділянку, який є підставою для прийняття рішення міської ради про надання земельної ділянки в оренду чи поновлення права землекористування, що зберігається в Департаменті містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради.
РОЗДІЛ II. ПОРЯДОК УКЛАДАННЯ ДОГОВОРІВ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
3. Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради забезпечує оформлення договорів оренди землі та актів приймання-передачі земельних ділянок, забезпечує оформлення, в разі необхідності, додаткових угод та угод про розірвання договорів оренди землі, веде контроль за виконанням укладених договорів оренди землі, вживає заходів до припинення дії договору оренди землі у передбачених законом випадках, забезпечує зберігання укладених договорів оренди землі із їх невід’ємними частинами.
4. Підставою для оформлення договору оренди землі є рішення міської ради про надання в оренду земельної ділянки.
Підставою для оформлення додаткової угоди про поновлення договору оренди землі є рішення міської ради про поновлення (зміну строку дії) договору оренди землі.
Додаткова угода про поновлення договору оренди землі укладається без прийняття міською радою рішення про поновлення договору оренди землі в разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку його дії листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору на той самий строк і на тих же умовах.
Підставою для оформлення договору оренди землі у разі набуття права оренди землі на конкурентних засадах є результати конкурсу чи аукціону (договір купівлі-продажу права оренди земельної ділянки).
5. Оформлення договору оренди землі проводиться управлінням земельних відносин протягом трьох місяців з дня прийняття рішення міською радою або дня проведення конкурсу (аукціону) щодо набуття права оренди землі та за умови наявності справи документації із землеустрою, яка повинна містити необхідний обсяг документів (Додаток № 3 розд. 1). У разі відсутності необхідного пакету документів управління земельних відносин надсилає лист заявнику щодо необхідності їх надання.
6. Підрозділ, який готував відповідний проект рішення, не пізніше 7 робочих днів з дня його прийняття, передає до управління земельних відносин пакет документів, що стали підставою для його прийняття рішення, за актом приймання-передачі.
Відділ контролю управління земельних відносин не пізніше 3‑х робочих днів з дня отримання відповідних документів здійснює взяття на облік і передає до відділу організації землеустрою та обліку земель управління земельних відносин за актом приймання-передачі справу документації із землеустрою для підготовки договору оренди земельної ділянки.
7. Відділ організації землеустрою та обліку земель управління земельних відносин не пізніше 4 робочих днів з дня отримання справи документації із землеустрою готує проект договору оренди землі.
Проект договору оренди землі складається на підставі типового договору оренди землі (Додаток № 1 та № 2) з урахуванням вимог чинного законодавства щодо наявності всіх істотних умов договору та інших умов, які є необхідними за певних обставин, вимог щодо дійсності договору оренди землі, а також можливості конкретизувати його норми.
Проект договору підлягає попередньому погодженню начальником управління земельних відносин, директором Юридичного департаменту, шляхом візування проекту договору.
7.1. Проект договору оренди землі разом із справою документації із землеустрою передається супровідним листом до Юридичного департаменту не пізніше наступного дня з дня його візування начальником управління земельних відносин для перевірки на відповідність чинному законодавству.
Термін перевірки проекту договору оренди Юридичним департаментом не повинен перевищувати 5 робочих днів.
В разі виявлення умов, що суперечать чинному законодавству, підстав для визнання договору недійсним чи інших порушень чинного законодавства при складенні проекту договору оренди землі, Юридичний департамент складає протокол розбіжностей до проекту договору, робить на примірнику проекту договору оренди землі відмітку: «Є зауваження до змісту» та візує його і повертає разом із справою документації із землеустрою супровідним листом до управління земельних відносин із вказівкою про це.
В разі погодження проекту договору оренди землі Юридичний департамент візує його та повертає разом із справою документації із землеустрою супровідним листом до управління земельних відносин із вказівкою про це.
7.2. Управління земельних відносин не пізніше 3‑х робочих днів з дня отримання проекту договору оренди землі разом із справою документації із землеустрою, в разі наявності зауважень, усуває зауваження до його змісту відповідно до протоколу розбіжностей.
8. Після попереднього погодження проекту договору оренди землі відділ організації землеустрою та обліку земель управління земельних відносин не пізніше 1‑го робочого дня з дня отримання справи документації із землеустрою, готує три примірники договору оренди землі, і повідомляє заявника про необхідність з’явитися протягом 4 робочих днів з дня отримання листа до управління земельних відносин для погодження істотних умов договору оренди землі.
У разі незгоди заявника із істотними умовами договору оренди землі та наявності протоколу розбіжностей, управління земельних відносин вживає заходів щодо їх вирішення та повторного погодження з Юридичним департаментом.
Після погодження істотних умов договору заявник підписує та скріпляє печаткою, в разі наявності, три примірники договору оренди землі та залишає їх на підпис з боку орендодавця.
У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
8.1. У разі, якщо заявник не з`явився до управління земельних відносин протягом вказаного терміну для погодження істотних умов договору оренди землі або відмовився від їх погодження, управління земельних відносин рекомендованим супровідним листом направляє заявнику три примірники договору оренди землі у зшитому вигляді та скріплені печаткою управління земельних відносин «Для документів» для розгляду.
Заявник, який одержав примірники договору, у разі згоди з його умовами, підписує їх та скріплює печаткою, і не пізніше, ніж в 20‑ти денний строк з дня їх отримання, повертає у належним чином оформленому вигляді (підписані та скріплені печаткою, в разі наявності, з боку заявника) до управління земельних відносин супровідним листом, який має здаватися через канцелярію Департаменту містобудування архітектури та земельних відносин або направляє його поштою.
У разі наявності необґрунтованих зауважень до договору з боку заявника, відхилення ним пропозиції або неотримання відповіді на неї у 20-денний термін з дня її направлення (із врахуванням часу поштового обігу), відділ контролю управління земельних відносин у 30-денний термін готує матеріали і направляє їх до Юридичного департаменту для вжиття заходів щодо врегулювання спору у судовому порядку.
8.2. Договір оренди землі укладається у письмовій формі, у трьох примірниках, і за бажанням однієї із сторін, може бути посвідчений нотаріально.
8.3. Об’єкт, який передається в оренду, може бути застрахованим на період дії договору оренди землі у разі письмової згоди орендаря та за його рахунок.
8.4. Управління земельних відносин, отримавши від заявника три примірники договору оренди землі, оформлені належним чином з боку заявника (підписані та скріплені печаткою, в разі наявності), перевіряє вказані примірники та передає на підпис з боку Орендодавця Харківському міському голові.
9. Підписаний міським головою договір оренди землі повертається до управління земельних відносин.
10. Управління земельних відносин не пізніше 3‑х робочих днів після отримання підписаних примірників договору оренди землі звертається до органу реєстрації для перевірки та здійснення державної реєстрації договору та одночасно повідомляє заявника про таку передачу. Передача примірників договору оренди землі для проведення його державної реєстрації здійснюється супровідним листом.
У разі виявлення зауважень органом реєстрації (до оформлення заяви про державну реєстрацію) або відсутності звернення орендаря, примірники договору оренди землі повертаються супровідним листом до управління земельних відносин (строк знаходження таких документів в органі реєстрації не повинен перевищувати 7 робочих днів).
11. Орендар повинен звернутися до органу, на який покладені повноваження реєстрації, для здійснення державної реєстрації договору оренди землі. Державна реєстрація проводиться в 14-денний термін.
У разі відмови у державній реєстрації договору оренди землі за результатами перевірки поданих документів, орган, який проводить державну реєстрацію, не пізніше 3‑х робочих днів готує висновок про відмову в такій реєстрації та повертає документи управлінню земельних відносин для доопрацювання за актом приймання-передачі разом із таким висновком. Висновок про відмову у державній реєстрації повинен містити причини відмови, які ґрунтуються на порушенні чинного законодавства, із посиланням на відповідні закони та підзаконні нормативні акти.
12. Орган державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня після проведення державної реєстрації договору оренди землі (в тому числі видачі примірника договору орендарю), передає до управління земельних відносин три примірники договору (два примірники додаткової угоди) за актом приймання-передачі.
13. Передача земельної ділянки від орендодавця орендареві, відбувається не пізніше 5‑ти робочих днів з дня проведення державної реєстрації за актом приймання-передачі земельної ділянки згідно форми (Додаток № 4), який підписується орендарем та начальником управління земельних відносин та реєструється.
14. Управління земельних відносин видає один примірник договору оренди землі (додаткової угоди) орендареві, другий — зберігається в управлінні земельних відносин, третій повертає за актом приймання-передачі до органу, який провів його державну реєстрацію (крім третього примірника додаткової угоди, який відразу залишається в органі державної реєстрації).
15. Зберігання примірників договорів оренди землі разом з їх невід’ємними частинами, додаткових угод, угод про розірвання договорів оренди землі, актів приймання-передачі земельної ділянки, актів приймання земельної ділянки до земель запасу міста покладається на управління земельних відносин.
РОЗДІЛ ІІІ. ПОРЯДОК ВНЕСЕННЯ ЗМІН
ТА ДОПОВНЕНЬ ДО ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
16. Зміна умов договору оренди землі здійснюється за ініціативою однієї із сторін за їх взаємною згодою та у випадках, передбачених законом — у обов’язковому порядку.
Зміна умов договору оформляється додатковою угодою до договору оренди землі, яка вчиняється та реєструється в тій самій формі, що й договір, що змінюється, містить відомості про зміну умов договору та є його невід’ємною частиною.
16.1. Зміни до договору оренди землі, які пов’язані зі зміною найменування юридичної особи чи фізичної особи-підприємця — орендаря, його місцезнаходження та іншими, які не пов’язані із зміною істотних умов договору оренди, оформлюються додатковою угодою.
В разі настання відповідних змін орендар не пізніше 10 календарних днів з дня їх настання направляє заяву на ім’я міського голови про необхідність внесення змін та укладення додаткової угоди до договору оренди землі, до якої долучаються документи, що підтверджують ці зміни.
Підготовка додаткової угоди здійснюється відділом організації землеустрою та обліку земель управління земельних відносин на підставі заяви орендаря в порядку, передбаченому для укладання договорів оренди землі розділом ІІ цього Порядку за винятком вимог, які стосуються прийняття рішень міської ради.
16.2. Зміни до договору оренди землі, які пов’язані зі зміною строків користування земельною ділянкою (зміною строків будівництва, реконструкції) та умов використання земельної ділянки, вносяться на підставі відповідного рішення міської ради та оформляються додатковою угодою до договору оренди землі, яка укладається в порядку, передбаченому для укладання договорів оренди землі розділом ІІ цього Порядку.
16.3. Зміни до договору оренди землі, які пов’язані із зміною строку дії договору оренди, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі, яка укладається в порядку, передбаченому розділом ІV цього Порядку.
16.4. Зміни до договору оренди землі, пов’язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі в порядку, передбаченому цим підпунктом.
Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у наступних випадках:
— зміна умов господарювання, передбачених договором;
— зміна розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів;
— зміна ставок орендної плати;
— зміна нормативної грошової оцінки землі;
— погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
— інші випадки, передбачені законом.
Підготовка додаткової угоди здійснюється відділом економічного регулювання земельних відносин та продажу землі (далі — відділ економічного регулювання) управління земельних відносин.
Для розрахунку орендної плати на підставі затвердженої нормативної грошової оцінки земель міста Харкова управління земельних відносин звертається до управління Держземагенства у місті Харкові для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та копії договору оренди землі (у разі необхідності).
Відділ економічного регулювання управління земельних відносин не пізніше 3 робочих днів з дня отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки виконує розрахунок орендної плати за договором оренди землі та готує на підставі справи документації із землеустрою додаткову угоду до договору у 6 (шести) примірниках.
Додаткова угода підлягає попередньому погодженню начальником управління земельних відносин та директором Юридичного департаменту шляхом візування.
Відділ економічного регулювання не пізніше наступного дня після візування начальником управління земельних відносин передає додаткову угоду до Юридичного департаменту для перевірки на відповідність чинному законодавству, термін якої не повинен перевищувати 3‑х робочих днів.
Після попереднього погодження додаткова угода передається на підпис міському голові.
Після підписання додаткової угоди до договору відділ економічного регулювання управління земельних відносин направляє орендареві три примірники додаткової угоди до договору оренди землі, оформлені належним чином з боку орендодавця (підписані та скріплені печаткою).
Орендар, який одержав примірники додаткової угоди, у разі згоди з його умовами, підписує їх та скріплює печаткою (за наявності), і не пізніше, ніж в 20‑ти денний строк з дня їх отримання, повертає у належним чином оформленому вигляді (підписані та скріплені печаткою з боку орендаря) до управління земельних відносин супровідним листом, який має здаватися через канцелярію Департаменту містобудування архітектури та земельних відносин або направляє його поштою.
Відділ економічного регулювання управління земельних відносин не пізніше 5‑ти робочих днів з дня отримання від орендаря належним чином оформленої додаткової угоди (підписаної та скріпленої печаткою (за наявності))
у трьох примірниках, передає їх до органу, який проводить державну реєстрацію, про що одночасно надсилає листа орендарю.
Передача примірників додаткової угоди для проведення державної реєстрації здійснюється супровідним листом.
Орган державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня після проведення державної реєстрації додаткової угоди до договору оренди землі (в тому числі видачі примірника додаткової угоди орендареві), передає до управління земельних відносин примірник додаткової угоди орендодавця, у випадках нез’явлення орендаря — до управління земельних відносин передаються два примірники угоди (орендаря та орендодавця).
У разі наявності необґрунтованих зауважень до додаткової угоди до договору з боку заявника, відхилення ним пропозиції або неотримання відповіді на неї у 20-денний термін з дня її направлення (із врахуванням часу поштового обігу), відділ економічного регулювання управління земельних відносин у цей же термін готує та передає до Юридичного департаменту для вжиття заходів щодо врегулювання спору у судовому порядку наступні документи:
— копію договору оренди землі;
— копії документів справи документації із землеустрою (за необхідності);
— примірник акту обстеження земельної ділянки із відповідними фотоматеріалами;
— довідку державної податкової інспекції про стан розрахунків з бюджетом за використання земельної ділянки;
— копію витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;
— примірник розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку;
— примірники додаткової угоди до договору оренди землі;
— витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відносно особи орендаря;
— копію супровідного листа про направлення примірників додаткової угоди на адресу орендаря та копії документів, які підтверджують його направлення орендареві;
— копію довідки (витягу) із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію за певним орендарем права власності на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці (за наявності);
— інші документи, які мають значення для вирішення спору.
РОЗДІЛ IV. ПОРЯДОК ПОНОВЛЕННЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
17. По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладання договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється в порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
18. Управління земельних відносин здійснює контроль за використанням земельних ділянок у місті Харкові.
Управління земельних відносин постійно здійснює моніторинг договорів оренди землі, строк дії яких закінчується та не пізніше ніж за 120 днів до закінчення договору оренди землі надсилає орендареві лист-повідомлення, в якому зазначається:
— дата закінчення строку дії договору;
— про необхідність повернути земельну ділянку за актом приймання-передачі після закінчення строку дії договору;
— про необхідність звернення на ім’я міського голови з листом-повідомленням про укладення додаткової угоди у разі, якщо орендар має намір поновити договір оренди землі (укласти договір на новий строк).
19. У разі, якщо орендар має намір укласти договір на новий строк, він не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору зобов’язаний звернутися на ім’я міського голови з відповідним листом-повідомленням, до якого додати всі необхідні документи для підготовки відповідного рішення.
Укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі та її державна реєстрація відбувається на підставі рішення міської ради про поновлення договору оренди землі та у порядку, передбаченому для укладання договорів оренди землі розділом II цього Порядку.
20. У разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, тобто не відбулося повернення земельної ділянки від орендаря орендодавцеві за актом приймання-передачі земельної ділянки, та у разі наявності заперечень про поновлення договору оренди землі, орендодавець (управління земельних відносин) не пізніше одного місяця після закінчення строку договору оренди направляє орендарю рекомендований лист-повідомлення про це разом з трьома примірниками акта приймання-передачі земельної ділянки.
21. У разі якщо управління земельних відносин не направило орендареві лист-повідомлення про свої заперечення у поновленні договору оренди землі у встановлений строк, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється в порядку, визначеному статтею 33 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998 року.
22. У разі, якщо орендар після отримання листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі після закінчення строку його дії, продовжує користуватися земельною ділянкою, відділ контролю управління земельних відносин готує та передає до Юридичного департаменту для вжиття заходів по звільненню земельної ділянки в судовому порядку наступні документи:
— копію договору оренди землі;
— копії документів справи документації із землеустрою (за необхідності);
— акт обстеження земельної ділянки із відповідними фотоматеріалами;
— витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відносно особи орендаря;
— копію листа-повідомлення про закінчення строку дії договору, який направляється в порядку моніторингу;
— копію листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі із додатками та копії документів, які підтверджують його направлення орендареві;
— копію листа-повідомлення орендаря про намір поновити договір оренди землі;
— примірники акту приймання-передачі земельної ділянки;
— копію довідки (витягу) із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію за певним орендарем права власності на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці (за наявності);
— інші документи, які мають значення для вирішення спору.
РОЗДІЛ V. ПОРЯДОК ПРИПИНЕННЯ ДІЇ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
23. Договір оренди землі припиняється в разі:
1) закінчення строку, на який його було укладено;
2) викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
3) поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
4) смерті фізичної особи — орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 Закону України «Про оренду землі», від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
5) ліквідації юридичної особи — орендаря;
6) відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
7) набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
8) припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
24. Дія договору оренди припиняється шляхом його розірвання за:
а) взаємною згодою сторін;
б) рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом;
в) у разі прийняття рішення про використання земельної ділянки для розміщення об’єктів, визначених частиною першою статті 7 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності».
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
У разі припинення або розірвання договору оренди орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку.
25. Дострокове розірвання договору оренди землі за взаємною згодою сторін, як за ініціативою орендаря, так і за ініціативою орендодавця, оформлюється на підставі відповідного рішення Харківської міської ради угодою про розірвання договору оренди землі згідно із затвердженою формою (Додаток № 5).
25.1. В разі, якщо орендар має намір достроково розірвати договір за взаємною згодою сторін, він повинен звернутися із заявою на ім’я міського голови про дострокове розірвання договору оренди землі. До заяви орендар зобов’язаний додати необхідні документи.
25.2. В разі, якщо орендодавець має намір достроково розірвати договір оренди за взаємною згодою сторін, управління земельних відносин повинно повідомити орендаря шляхом направлення рекомендованого листа-повідомлення.
До дня направлення орендареві такого листа відділ контролю управління земельних відносин обов’язково здійснює обстеження стану земельної ділянки, перевіряє наявність / відсутність заборгованості із орендної плати, виконання інших істотних умов договору.
Орендар повинен розглянути надісланий управлінням земельних відносин лист-повідомлення та не пізніше 20 днів (із врахуванням часу поштового обігу) з дня отримання листа, в разі відсутності заперечень щодо розірвання договору, повідомити управління земельних відносин про згоду укласти угоду про розірвання договору оренди землі та надати необхідні документи.
25.3. Рішення про дострокове розірвання договору оренди землі за взаємною згодою приймається на відповідній сесії міської ради.
Укладання угоди про дострокове розірвання договору оренди землі за взаємною згодою сторін та її державна реєстрація відбувається на підставі рішення міської ради про припинення (дострокове розірвання) договору за умови наявності справи документації із землеустрою (Додаток № 3 розд. 2) та у порядку, передбаченому для укладання договорів оренди землі розділом II цього Порядку.
Управління земельних відносин не пізніше 3‑х робочих днів після отримання підписаних примірників угоди звертається до органу реєстрації для перевірки та здійснення державної реєстрації угоди та одночасно надсилає рекомендованого листа заявнику щодо такої передачі. Передача примірників угоди для проведення її державної реєстрації здійснюється супровідним листом. У разі виявлення зауважень органом реєстрації (до оформлення заяви про державну реєстрацію) або відсутності звернення орендаря, примірники угоди повертаються супровідним листом до управління земельних відносин (строк знаходження таких документів в органі реєстрації не повинен перевищувати 7 робочих днів).
Орган державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня після проведення державної реєстрації угоди (в тому числі видачі примірника угоди орендарю), передає до управління земельних відносин примірник угоди орендодавця, в разі не з’явлення орендаря — до управління земельних відносин передаються два примірники угоди (орендаря та орендодавця).
25.4. Наслідком укладання угоди про розірвання договору оренди землі є передача земельної ділянки від орендаря орендодавцеві — Харківській міській раді.
Передача земельної ділянки Харківській міській раді здійснюється відповідно до цієї угоди без укладання акта приймання-передачі за взаємною згодою сторін та вимог чинного законодавства. Угода підтверджує прийняття земельної ділянки до земель запасу міста.
26. Розірвання договору оренди може відбуватися за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення чи пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
В цьому випадку відділ контролю управління земельних відносин на підставі інформації щодо скасування державної реєстрації договору оренди землі, наданої органом, який проводить державну реєстрацію, готує та реєструє, за погодженням з Юридичним департаментом, акт приймання-передачі земельної ділянки.
27. У разі закінчення терміну дії договору оренди та відсутності бажання у орендаря поновлювати його дію, передача земельної ділянки від орендаря до земель запасу міста відбувається на підставі акту приймання-передачі земельної ділянки згідно з затвердженою формою (Додаток № 4), за умови наявності необхідного пакету документів.
Відділ організації землеустрою та обліку земель управління земельних відносин не пізніше 30 днів з дня закінчення строку дії договору оренди готує акт приймання-передачі земельної ділянки. Відділ контролю управління земельних відносин у цей же термін обов’язково здійснює обстеження стану земельної ділянки, перевіряє наявність / відсутність заборгованості із орендної плати, виконання інших істотних умов договору.
Акт приймання-передачі підлягає попередньому погодженню начальником управління земельних відносин та директором Юридичного департаменту шляхом візування.
Відділ організації землеустрою та обліку земель управління земельних відносин не пізніше наступного дня після візування начальником управління земельних відносин, передає акт до Юридичного департаменту для перевірки на відповідність чинному законодавству, термін якої не повинен перевищувати 3‑х робочих днів, в разі, якщо акт стосується земельної ділянки, на якій розташовані об’єкти нерухомого майна, — термін перевірки не повинен перевищувати 7 робочих днів.
Після підписання акту приймання-передачі земельної ділянки відділ контролю управління земельних відносин рекомендованим супровідним листом направляє орендареві три примірники акта приймання-передачі земельної ділянки, оформлені належним чином з боку орендодавця (підписані та скріплені печаткою) разом із листом-повідомленням про заперечення у поновленні договору оренди землі, який готується в порядку, передбаченому розділом IV цього Порядку.
Орендар, який одержав примірники акту приймання-передачі земельної ділянки не пізніше ніж в 7‑ми денний строк з дня їх отримання повинен звернутися до управління земельних відносин для здійснення повернення земельної ділянки, після чого підписати їх та повернути у належним чином оформленому вигляді до управління земельних відносин супровідним листом, який має здаватися через канцелярію Департаменту містобудування архітектури та земельних відносин або направляє його поштою.
Після підписання акту приймання-передачі земельної ділянки з боку орендаря та орендодавця управління земельних відносин направляє його до органу, який проводить державну реєстрацію із відповідним супровідним листом про припинення дії договору.
В разі, якщо орендар у встановлений строк не повернув земельну ділянку до земель запасу міста, управління земельних відносин повідомляє орган реєстрації про закінчення строку дії договору оренди землі та наявність заперечень у його поновленні і просить припинити державну реєстрацію такого договору. Після припинення державної реєстрації договору управління земельних відносин складає акт про зарахування земельної ділянки до земель запасу міста та невідкладно готує і передає до Юридичного департаменту для вжиття заходів по звільненню земельної ділянки в судовому порядку наступні документи:
— копію договору оренди землі;
— копії документів справи документації із землеустрою (за необхідності);
— примірник акту обстеження земельної ділянки із відповідними фотоматеріалами;
— витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;
— копії листів-повідомлень орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі та копії документів, які підтверджують його направлення орендареві;
— копії листа-повідомлення орендаря про намір поновити договір оренди землі;
— примірники акту приймання-передачі земельної ділянки та копії документів, які підтверджують їх направлення орендареві;
— примірник акту про зарахування земельної ділянки до земель запасу міста;
— копію довідки (витягу) із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію за певним орендарем права власності на нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці (за наявності);
— інші документи, які мають значення для вирішення спору.
У разі наявності на земельній ділянці, переданій у користування за договором оренди землі, строк дії якого сплинув, нерухомого майна, управління земельних відносин повідомляє орган реєстрації про закінчення строку дії договору оренди землі та наявність заперечень у його поновленні та просить припинити договір оренди землі. Після припинення державної реєстрації договору управління земельних відносин складає акт про зарахування земельної ділянки до земель запасу міста та невідкладно вживає заходів щодо нарахування та відшкодування збитків за самовільне зайняття земельної ділянки.
Земельна ділянка має бути в придатному для подальшого використання стані, для чого, в разі необхідності, управління земельних відносин може здійснювати обстеження земельної ділянки.
28. Один примірник акту приймання-передачі земельної ділянки видається орендарю, другий залишається в управлінні земельних відносин, третій за актом приймання-передачі передається до органу, який проводить державну реєстрацію.
29. Даний Порядок не поширюється на договори оренди землі (додаткові угоди) та угоди про розірвання договорів оренди землі, які були підписані міським головою до набрання чинності даним Порядком.

Додаток № 1
до Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові

ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

м. Харків, ____________________дві тисячі_________________року.
Орендодавець Харківська міська рада в особі міського голови_________, діючого у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», з одного боку, та Орендар
____________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи)
в особі ______________________________________________________
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)
діючого на підставі ____________________________________________, з другого, уклали цей
договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець на підставі рішення _____ сесії Харківської міської ради
______ скликання від ____ року № ____________ (у випадку продажу права оренди на конкурентних засадах (аукціон) — договір купівлі-продажу права оренди земельної ділянки) надає, а Орендар приймає в строкове
(назва та номер рішення)
платне користування земельну ділянку,
____________________________________________________________
(цільове призначення)
яка знаходиться _______________________________________________
(місце знаходження)
Об’єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер
_____________) загальною площею___ (гектарів), у тому числі: ріллі __га, багаторічних насаджень ____га, сіножатей ____га, пасовищ ____га, лісів ____га, під забудовою ____га, інших угідь ____га.
3. На земельній ділянці знаходяться об’єкти нерухомого майна —
____________________________________________________________
(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об’єктів)
а також інші об’єкти інфраструктури —
____________________________________________________________
(перелік, характеристика і стан лінійних споруд, інших об’єктів інфраструктури,
____________________________________________________________
у тому числі доріг, майданчиків з твердим покриттям тощо)
4. Земельна ділянка передається в оренду разом з:
____________________________________________________________
(перелік, характеристика і стан будинків,
____________________________________________________________
будівель, споруд та інших об’єктів)
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом № _____
від ________ року становить ________________гривень. При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню ____________________.
7. Інші особливості об’єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини
____________________________________________________________.
Строк дії договору
8. Договір укладено строком до ____________________року. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору повідомити Орендодавця про намір продовжити його дію листом-повідомленням.
Орендна плата
9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківський області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить:
% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає
_______(грн.).
Розмір орендної плати за земельну ділянку в місяць становить:
____________(грн.).
10. Орендар самостійно здійснює обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
11. Орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця або в строки визначені чинним законодавством.
12. Платіжне доручення або квитанція мають містити в кодовому рядку обов’язкову інформацію про номер державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, за яку справляється плата, та строк, за який здійснюється платіж.
13. Розмір орендної плати переглядається у разі:
а) зміни умов господарювання, передбачених договором;
б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
в) зміни нормативної грошової оцінки;
г) внаслідок інфляції — щорічно;
д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
е) в інших випадках, передбачених законом.
14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства.
Умови використання земельної ділянки
15. Земельна ділянка передається в оренду для______________________
(мета використання).
16. Цільове призначення земельної ділянки ________________________.
17. Умови збереження стану об’єкта оренди ________________________.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення (з розробленням) проекту її відведення (непотрібне закреслити).
Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: рішення _____ сесії Харківської міської ради ___ скликання від ___ року № ____
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(назва та номер рішення).
Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов’язані з цим, покладаються на Орендаря.
19. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду
____________________________________________________________.
20. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється протягом п’яти робочих днів після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Умови повернення земельної ділянки
21. Після припинення дії договору Орендар за актом приймання-передачі повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду за актом приймання-передачі.
Орендодавець, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов’язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв’язується у судовому порядку.
22. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23. Питання щодо можливості компенсації поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем відповідно до письмової згоди з Орендодавцем землі, вирішуються за окремою угодою.
24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов’язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
а) фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
б) доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
25. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
26. На орендовану земельну ділянку встановлено (не встановлено) (непотрібне закреслити) обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб
______________________________________________________________________________________________________________________________
(підстави встановлення обмежень (обтяжень).
27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов’язки сторін
28. Орендодавець має право вимагати:
а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди;
б) дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
в) дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
г) своєчасного внесення орендної плати;
д) в разі ухилення Орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п.13 договору, Орендодавець має право звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору, укладеної в зміненій редакції.
29. Обов’язки Орендодавця:
а) передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
б) при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
в) не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
г) відшкодувати Орендарю капітальні витрати, пов’язані з поліпшенням стану об’єкта оренди, яке проводилося Орендарем за згодою Орендодавця;
д) попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об’єкта оренди.
30. Права Орендаря:
а) самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
б) за письмовою згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, торговельні, культурно-побутові та інші будинки та споруди і закладати багаторічні насадження;
в) отримувати продукцію і доходи;
г) звертатися у відповідні органи щодо витребування орендованої земельної ділянки з будь-якого не законного володіння і користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами, в тому числі Орендодавцем;
д) в разі належного виконання своїх обов’язків відповідно до умов договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення цього договору після закінчення строку його дії у порядку, визначеному у пункті 8 договору;
є) передавати земельну ділянку або її частини в суборенду без зміни цільового призначення за письмовою згодою Орендодавця.
Умови договору суборенди земельної ділянки мають бути визначені в межах договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк договору суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки. Уразі припинення або розірвання договору оренди чинність договору суборенди припиняється, що не потребує складання будь-яких угод з цього приводу.
Договір суборенди підлягає державній реєстрації.
є) Орендар, який відповідно до закону може мати у власності орендовану земельну ділянку, має переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки, за умови, що він сплачує ціну, за якою вона продається, а у разі продажу на конкурсі (аукціоні) — якщо його пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками конкурсу (аукціону).
31. Обов’язки Орендаря:
а) приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
б) сплачувати орендну плату в строки та розмірах, встановленими цим договором;
в) в разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки в місячний термін звернутися до Орендодавця щодо перерахунку розміру
орендної плати;
г) виконувати встановлені щодо об’єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
д) дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
е) використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з договором;
є) дотримуватися екологічної безпеки землекористування і зберігання родючості грунтів, не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності;
ж) дотримуватися правил добросусідства, державних норм і правил, проектних рішень, правил забудови міста Харкова, чинного законодавства України;
з) дотримуватися санітарних і протипожежних норм, забезпечити зберігання інженерних комунікацій і споруд, що знаходяться на орендованій земельній ділянці та під її поверхнею;
и) при передачі земельної ділянки Орендодавцю до підписання акту прийому-передачі привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан, у тому числі усунути недоліки, вказані Орендодавцем. Приведення земельної ділянки у придатний стан включає в себе благоустрій території та інші дії за необхідністю, при цьому за Орендарем залишається право власності на всі будівлі, які збудовані на ділянці у відповідності до вимог чинного законодавства України;
і) у разі зміни своїх банківських реквізитів, юридичної адреси, назви, організаційно-правової форми тощо, Орендар у 10-денний строк з моменту настання таких змін повинен письмово повідомити про це Орендодавця та орган, який провів державну реєстрацію цього договору;
ї) у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати нотаріально завірену копію договору відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. Орендар зобов’язується уточнювати платіжні реквізити отримувача орендної плати перед внесенням платежу;
к) надавати згоду на передачу інформації по платежах за оренду землі органами ДПІ до Управління земельних відносин;
л) неповернення земельної ділянки в зазначений термін не звільняє Орендаря від плати за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за землю у цьому випадку вноситься у розмірах, визначених цим договором.
32. Орендар не має права передавати в заставу або вносити до статутного фонду право оренди земельної ділянки, що є предметом даного
Договору.
Ризик випадкового знищення або пошкодження
об’єкту оренди чи його частини
33. Ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкту оренди чи його частини несе Орендар. Уразі прострочення Орендодавцем або Орендарем установлених договором строків передачі об’єкту оренди ризик його випадкового знищення або пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила прострочення його передачі.
Страхування об’єкту оренди
34. Згідно цього договору об’єкт оренди підлягає (не підлягає)
(непотрібне закреслити) страхуванню на весь період дії цього договору.
35. Страхування об’єкту оренди здійснює (не здійснює) Орендар
(Орендодавець).
36. Сторони домовилися про те, що уразі невиконання свого обов’язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об’єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.
Зміна умов договору і припинення його дії
37. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку.
38. Дія договору припиняється у разі:
а) закінчення строку, на який його було укладено;
б) придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
в) викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
г) ліквідації юридичної особи-Орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
39. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
а) взаємною згодою сторін;
б) рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених
законом.
40. Перехід права власності на будівлі та споруди, які розташовані на орендованій земельній ділянці, до другої особи є підставою для розірвання договору та укладення договору оренди з новим власником будинків та споруд.
Перехід прав та обов’язків орендаря до іншої юридичної особи є підставою для укладання додаткової угоди до цього договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи — орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду, переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання
або неналежне виконання договору
41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
42. Сторона, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
43. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий — в орендаря, третій — в органі, який провів його державну реєстрацію.
Невід’ємними частинами договору є:
план або схема земельної ділянки;
кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
акт встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
акт приймання-передачі земельної ділянки;
проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених
законом.
РЕКВІЗИТИ СТОРІН
ОРЕНДОДАВЕЦЬ
ОРЕНДАР
Харківська міська рада
Ідентифікаційний код 04059243
м. Харків, м-н Конституції, 7
В особі міського голови
В особі директора
________________________
________________________
 / підпис /  / П. І. Б. /  / М. П. / 
/ підпис /  / П. І. Б. /  / М. П. / 
Цей договір зареєстровано ______________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
від _________________________року за № ________________________
Факт державної реєстрації засвідчую
____________________________________________________________
________________________
________________________
/ підпис / 
 / П. І. Б./

Додаток № 2
до Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові

ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ (спільної)

м. Харків _______________ дві тисячі _________________року.

Орендодавець Харківська міська рада в особі міського голови
__________________, діючого у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», з одного боку, та
Орендар 1- _________________________________________________;
(прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи)
в особі _____________________________________________________,
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)
діючого на підставі ___________________________________________;
Орендар 2- __________________________________________________;
(прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи)
в особі _____________________________________________________,
(посада, прізвище, ім’я та по батькові)
діючого на підставі ___________________________________________;
Орендар 3- __________________________________________________;
(прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, найменування юридичної особи)
в особі ______________________________________________________
(посада, прізвище, ім’я та по батькові),
діючого на підставі _________________, з другого, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець на підставі рішення _______сесії Харківської міської
ради__________скликання від ________року ____________ (у випадку продажу права оренди на конкурентних засадах (аукціон) — договір купівлі-продажу права оренди земельної ділянки) надає, а орендарі приймають в
(назва та номер рішення)
строкове платне користування земельну ділянку ___________________,
(цільове призначення)
яка знаходиться _____________________________________________.
(місце знаходження)
Об’єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер ________) загальною площею (гектарів), у тому числі: ріллі == га, багаторічних насаджень == га, сіножатей == га, пасовищ == га, лісів == га, під забудовою
== га, інших угідь __________.
3. На земельній ділянці знаходяться об’єкти нерухомого майна
___________________________________________________________
(перелік, характеристика і стан будинків,
___________________________________________________________
будівель, споруд та інших об’єкті),
а також інші об’єкти інфраструктур _____________________________
(перелік, характеристика і стан лінійних споруд,
___________________________________________________________
інших об’єктів інфраструктури, у тому числі доріг, майданчиків з твердим покриття тощо)
4. Земельна ділянка передається в оренду разом з ___________________
(перелік, характеристика і стан
___________________________________________________________
будинків, будівель, споруд та інших об’єктів)
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом № ___ від ______ року становить гривень. При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендарі за свій рахунок виконують розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляють один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню ___________________
7. Інші особливості об’єкту оренди, які можуть вплинути на орендні відносини
___________________________________________________________.
Строк дії договору
8. Договір укладено строком до ________ р. Після закінчення строку договору Орендарі мають переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендарі повинні не пізніше, ніж за місяць до закінчення строку дії договору повідомити Орендодавця про намір продовжити його дію листом — повідомленням.
Орендна плата
9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарями щомісячно у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківський області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить:
% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і складає, у тому числі:
Орендар 1- ______________(грн.);
Орендар 2- ______________(грн.);
Орендар 3- ______________(грн..)
Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарями щомісячно у грошовій формі. Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить:
Орендар 1- ______________(грн.);
Орендар 2- ______________(грн.);
Орендар 3 _______________(грн.).
10. Орендарі самостійно здійснюють обчислення орендної плати за землю з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами.
11. Орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця або в строки визначені чинним законодавством.
12. Платіжне доручення або квитанція мають містити в кодовому рядку обов’язкову інформацію про номер державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, за яку справляється плата, та строк, за який здійснюється платіж.
13. Розмір орендної плати переглядається у разі:
а) зміни умов господарювання, передбачених договором;
б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
в) зміни нормативної грошової оцінки;
г) внаслідок інфляції — щорічно;
д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
е) в інших випадках, передбачених законом.
14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства.
Умови використання земельної ділянки
15. Земельна ділянка передається в оренду для _____________________
(мета використання).
16. Цільове призначення земельної ділянки _______________________
17. Умови збереження стану об’єкту оренди _______________________
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення (з розробленням) проекту її відведення (непотрібне закреслити).
Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є:
рішення ___ сесії Харківської міської ради _____ скликання від _______ року
№ . __________________________________________________________.
(назва та номер рішення).
Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов’язані з цим, покладаються на Орендарів.
19. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду ________________.
20. Передача земельної ділянки Орендарям здійснюється протягом п’яти робочих днів після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Умови повернення земельної ділянки
21. Після припинення дії договору Орендар за актом приймання-передачі повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду за актом приймання-передачі.
Орендодавець, у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов’язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв’язується у судовому порядку.
22. Здійснені Орендарями без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23. Питання щодо можливості компенсації поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарями відповідно до письмової згоди з Орендодавцем землі, вирішуються за окремою угодою.
24. Орендарі мають право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов’язань, передбачених цим
договором.
Збитками вважаються:
а) фактичні втрати, яких Орендарі зазнали у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендарі здійснили або повинні здійснити для відновлення свого порушеного права;
б) доходи, які Орендарі могли би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
25. Розмір фактичних витрат Орендарів визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
26. На орендовану земельну ділянку встановлено (не встановлено)
(непотрібне закреслити) обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб
___________________________________________________________
___________________________________________________________.
(підстави встановлення обмежень (обтяжень))
27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов’язки сторін
28. Орендодавець має право вимагати:
а) використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
б) дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
в) дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
г) своєчасного внесення орендної плати.
д) в разі ухилення Орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п.13 договору, Орендодавець має право звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору укладеною в зміненій редакції.
29. Обов’язки Орендодавця.
а) передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
б) при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної
ділянки;
в) не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарям користуватися орендованою земельною ділянкою;
г) відшкодувати Орендарям капітальні витрати, пов’язані з поліпшенням стану об’єкта оренди, яке проводилося Орендарями за згодою
Орендодавця;
д) попередити Орендарів про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об’єкта оренди.
30. Права Орендарів:
а) самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
б) за письмовою згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, торгівельні, культурно-побутові та інші будинки та споруди і закладати багаторічні насадження;
в) отримувати продукцію і доходи;
г) звертатися у відповідні органи щодо витребування орендованої земельної ділянки з будь-якого незаконного володіння і користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами, в тому числі Орендодавцем;
д) в разі належного виконання своїх обов’язків відповідно до умов договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення цього договору після закінчення строку його дії у порядку, визначеному у пункті 8 договору;
е) передавати земельну ділянку або її частини в суборенду без зміни цільового призначення за письмовою згодою Орендодавця.
Умови договору суборенди земельної ділянки мають бути визначені в межах договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому. Строк договору суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди земельної ділянки. Уразі припинення або розірвання договору оренди чинність договору суборенди припиняється, що не потребує складання будь-яких угод з цього приводу.
Договір суборенди підлягає державній реєстрації.
є) Орендарі, які відповідно до закону можуть мати у власності орендовану земельну ділянку, мають переважне право на придбання її у власність у разі продажу цієї земельної ділянки, за умови, що вони сплачують ціну, за якою вона продається, а у разі продажу на конкурсі (аукціоні) — якщо їх пропозиція є рівною з пропозицією, яка є найбільшою із запропонованих учасниками конкурсу (аукціону).
31. Обов’язки Орендарів:
а) приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом
порядку;
б) сплачувати орендну плату в строки та розмірах, встановленими цим договором;
в) виконувати встановлені щодо об’єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
в) в разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки в місячний термін звернутися до орендодавця щодо перерахунку розміру орендної плати;
д) дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
е) використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням відповідно до договору;
є) дотримуватися екологічної безпеки землекористування і зберігання родючості грунтів, не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності;
ж) дотримуватися правил добросусідства, державних норм і правил, проектних рішень, правил забудови міста Харкова, чинного законодавства
України;
з) дотримуватися санітарних і протипожежних норм, забезпечити зберігання інженерних комунікацій і споруд, що знаходяться на орендованій земельній ділянці та під її поверхнею;
и) при передачі земельної ділянки Орендодавцю до підписання акту прийому-передачі привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан, у тому числі усунути недоліки, вказані Орендодавцем. Приведення земельної ділянки у придатний стан включає в себе благоустрій території та інші дії за необхідністю, при цьому за Орендарями залишається право власності на всі будівлі, які будуть збудовані на ділянці у відповідності до вимог чинного законодавства України;
і) у разі зміни своїх банківських реквізитів, юридичної адреси, назви, організаційно-правової форми тощо, Орендарі у 10-денний строк з моменту настання таких змін повинні письмово повідомити про це Орендодавця та орган, який провів державну реєстрацію цього договору;
ї) у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати нотаріально завірену копію договору відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. Орендарі зобов’язуються уточнювати платіжні реквізити отримувача орендної плати перед внесенням
платежу;
к) надавати згоду на передачу інформації по платежах за оренду землі органами ДПІ до Управління земельних відносин;
л) неповернення земельної ділянки в зазначений термін не звільняє Орендарів від плати за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за землю у цьому випадку вноситься у розмірах, визначених цим
договором.
32. Орендар не має права передавати в заставу або вносити до статутного фонду право оренди земельної ділянки, що є предметом даного Договору.
Ризик випадкового знищення або
пошкодження об’єкта оренди чи його частини
33. Ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкта оренди чи його частини несуть Орендарі. У разі прострочення Орендодавцем або Орендарями установлених договором строків передачі об’єкта оренди ризик його випадкового знищення або пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила прострочення його передачі.
Страхування об’єкта оренди
34. Згідно з цим договором об’єкт оренди підлягає (не підлягає) (непотрібне закреслити) страхуванню на весь період дії цього договору.
35. Страхування об’єкта оренди здійснюють (не здійснюють) Орендарі (Орендодавець).
36. Сторони домовилися про те, що уразі невиконання свого обов’язку стороною, яка повинна згідно з цим договором застрахувати об’єкт оренди, друга сторона може застрахувати його і вимагати відшкодування витрат на страхування.
Зміна умов договору і припинення його дії
37. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується у судовому порядку.
38. Дія договору припиняється у разі:
а) закінчення строку, на який його було укладено;
б) придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
в) викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
г) ліквідації юридичної особи — Орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
39. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
а) взаємною згодою сторін;
б) рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов’язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених
законом.
40. Перехід права власності на будівлі та споруди, які розташовані на орендованій земельній ділянці до іншої особи є підставою для розірвання договору та укладення договору оренди з новим власником будинків та споруд.
Перехід прав та обов’язків орендаря до іншої юридичної особи є підставою для укладання додаткової угоди до цього договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи — Орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду, переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з Орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання
або неналежне виконання договору
41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
42. Сторона, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
43. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Цей договір укладено у ______________примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, ____________
та _____________- в орендарів, _____________________- в органі, який провів його державну реєстрацію.
Невід’ємними частинами договору є:
план або схема земельної ділянки;
кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
акт встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
акт приймання-передачі земельної ділянки;
проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених
законом.
РЕКВІЗИТИ СТОРІН
ОРЕНДОДАВЕЦЬ
ОРЕНДАР
Харківська міська рада
Ідентифікаційний код 04059243
м. Харків, м-н Конституції, 7
В особі міського голови
В особі директора
________________________
________________________
 / підпис /  / П. І. Б. /  / М. П. / 
/ підпис /  / П. І. Б. /  / М. П. / 
Цей договір зареєстровано _____________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
від ___________________________року за № _____________________
Факт державної реєстрації засвідчую
___________________________________________________________
_____________________
________________________
/ підпис / 
 / П. І. Б./